Makijaż permanentny – trwały sposób na urodę

4 marca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Makijaż permanentny to zabieg, który w ostatnich latach stał się hitem salonów kosmetycznych. Wykonany przez profesjonalistę jest bezpieczny, zapewnia komfort i piękny wygląd na długie miesiące. Co warto o nim wiedzieć?

Nie tylko brwi

Makijaż permanentny brwi to najczęściej wykonywany zabieg pigmentacji. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyne jego zastosowanie. Makijaż permanentny z powodzeniem wykonuje się także na ustach, w linii rzęs, a nawet na piersiach. W tym ostatnim przypadku makijaż permanentny jest uznawany za zabieg paramedyczny, który służy rekonstrukcji brodawki po kuracjach hormonalnych czy mastektomii. Pigmentacja wykorzystywana jest także do zmniejszania widoczności blizn.

W salonach kosmetycznych wykonywane są zabiegi zagęszczania wizualnego brwi, korekcji ich kształtu, korekcji kształtu ust i zmiana ich koloru oraz rysowanie kresek dolnych i górnych na powiekach. Makijaż permanentny wykonywany jest wieloma metodami, których główny podział polega na mechaniczne i niemachniczne.

Czym jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to pewien rodzaj tatuażu. W przeciwieństwie jednak do niego, jego efekt nie jest trwały i ustępuje po kilkunastu miesiącach od zabiegu, gdyż jest wykonywany dużo płycej. Sam zabieg polega na wprowadzeniu barwnika do naskórka za pomocą igły, która może być przytwierdzona do specjalnego urządzenia lub tzw. pena. Obsługiwane są one przez linergistkę, czyli osobę specjalizującą się w pigmentacji.

Igła poruszana jest z odpowiednią prędkością i jest zagłębiana w naskórek na dobraną przez profesjonalistkę głębokość. Od oceny tempa oraz głębokości penetracji naskórka zależy efekt końcowy makijażu permanentnego, a także jego trwałość. Wymaga to wiedzy i doświadczenia, które nabywane jest w ramach kursów praktycznych i szkoleń teoretycznych.

Takie szkolenia organizuje również nasze centrum NEWLOOK’s Permanent Makeup, pełną ofertę można znaleźć na stronie www.permanentny.com/

Pigment, który wprowadza się w naskórek, powinien być certyfikowany i przebadany pod kątem bezpieczeństwa. Pigmenty dzielą się na organiczne i nieorganiczne – w profesjonalnych gabinetach najczęściej pracuje się na pigmentach bazujących na tlenku żelaza, które są najmniej uczulające.

Jaką metodę wybrać?

W zależności od tego, na jaki rodzaj makijażu permanentnego się decydujemy – brwi, powiek czy ust – oraz jaki efekt nas interesuje, inna metoda będzie odpowiednia. Generalnie jednak przeglądając oferty salonów kosmetycznych z pewnością spotkamy się z takimi określeniami jak microblading, cieniowanie, 3D, metoda włoskowa. Różnice pomiędzy poszczególnymi metodami powinna nam wyjaśnić wybrana przez nas linergistka. Co jest istotne przy zdobywaniu podstawowych informacji to fakt, że nie tyle istotna jest sama metoda, ale efekt, jaki dzięki niej można uzyskać. Założeniem makijażu permanentnego jest uzyskanie możliwie najbardziej naturalnego looku, a jest to możliwe jedynie przy uwzględnieniu naszej karnacji, oprawy oczu, kształtu twarzy, a także wieku. Zgłaszając się zatem do salonu kosmetycznego warto opowiedzieć o swoich oczekiwaniach i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących rodzaju naszej cery i trybu życia. Następnie posłuchać o zaproponowanych nam metodach i dopiero decydować o tym, która z nich będzie dla nas najlepsza.

Czy makijaż permanentny jest bolesny?

Sam zabieg makijażu permanentnego nie należy do bezbolesnych. Jest to związane z faktem, że jest to zabieg inwazyjny, przerywający ciągłość naskórka. W jego wyniku dochodzi do mikrouszkodzeń skóry i wprowadzenia w naskórek ciała obcego, jakim są drobiny pigmentu. Wykonany jednak w sterylnych warunkach z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest zabiegiem bezpiecznym, w większości przypadków wolnym od skutków ubocznych. Jeśli chodzi o bolesność, jej odczuwanie jest indywidualnie warunkowane przez próg bólu danej osoby. W profesjonalnych salonach, aby zmniejszyć dyskomfort, stosuje się środki znieczulające w postaci kremów (przed zabiegiem) oraz żeli (w trakcie zabiegu)

Jak długo utrzymuje się efekt makijażu permanentnego?

Chociaż w internecie można znaleźć informacje o tym, że makijaż permanentny to efekt na wiele lat, prawda jest inna. Makijaż wykonany w profesjonalnych salonach utrzymuje się do kilkunastu miesięcy, a po tym czasie zupełnie znika i klientka wraca do naturalnego wyglądu. Jeśli chce przedłużyć efekt makijażu, powinna zgłosić się do linergistki i wykonać zabieg dopigmentowania, w trakcie którego nie tylko zostanie odświeżony pigment, ale także skorygowany kształt makijażu. Warto mieć na uwadze, że z biegiem lat nasze rysy się zmieniają i makijaż powinien także ulegać zmianie. Stąd profesjonalne pigmenty ocenia się nie po tym, czy ich widoczność liczy się w latach, tylko w sposobie odbarwiania się. Makijaż, który jest widoczny (bez zmian) po np. 2 latach od zabiegu został prawdopodobnie wykonany błędnie – pigment został wprowadzony zbyt głęboko, przez co powstał trudny do usunięcia tatuaż lub wykorzystano niskiej jakości barwnik do tatuażu.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem o tym jak długo utrzymuje się makijaż oraz co wpływa na jego trwałość (https://www.permanentny.com/jak-dlugo-utrzymuje-sie-makijaz-permanentny)

Dlaczego słyszy się o nieudanych makijażach permanentnych?

Makijaż permanentny powinien być możliwie najbardziej naturalny i zbliżony do makijażu codziennego. Jeżeli jest nadmiernie przerysowany – zarówno pod względem kształtu, jak i koloru – otrzymuje się efekt groteskowy, wręcz szpecący. Taki makijaż jest totalnym przeciwieństwem makijażu permanentnego wykonanego zgodnie ze sztuką, przez profesjonalną linergistkę. Do umiejętności specjalistki należy nie tylko technika obsługi urządzenia do pigmentacji, ale także analiza kolorystyczna i dobór kształtu makijażu, uwzględniający korektę drobnych niedoskonałości urody. Aby uniknąć rozczarowania, należy korzystać z usług znanych, renomowanych salonów lub poleconych linergistek o potwierdzonych kompetencjach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego salonu/linergistki?

Najważniejsze są opinie i portfolio. Sprawdźmy, czy wykonane przez daną osobę makijaże są zgodne z naszym poczuciem estetyki. W następnej kolejności dowiedzmy się, w jakim miejscu dana osoba zdobywała swoje umiejętności i jak dużą ma praktykę. Warto wiedzieć, że w Polsce linergiści nie muszą posiadać żadnego certyfikatu dopuszczającego ich do uprawiania zawodu. Zdecydowanie jednak nie jest to zawód, który można wykonywać będąc “samoukiem” – kursy, szkolenia i praktyczne ćwiczenia to podstawa do zdobycia doświadczenia umożliwiającego wykonywanie efektownych i bezpiecznych makijaży permanentnych.

Ważną kwestią jest także higiena i jakość używanego sprzętu, w tym barwników. Stosowanie pigmentów tatuażystów jest złą praktyką, która powinna dyskwalifikować dany salon. Takie pigmenty nie nadają się do makijażu permanentnego, ponieważ są zbyt trwałe i szybko się wybarwiają na inny, niż pierwotny, kolor.

Przed wyborem konkretnego salonu sprawdźmy orientacyjne ceny za poszczególne zabiegi. Zbyt niska cena w danym salonie powinna wzbudzić naszą czujność – zabieg makijażu permanentnego jest kosztowny, ponieważ igły, sprzęt, wysokiej klasy pigmenty oraz sama nauka zawodu są kosztowne. Nadmierne cięcie kosztów nie jest możliwe i świadczy o zaoszczędzeniu na jednym z powyższych elementów.

Czy makijaż permanentny da się usunąć?

Istnieją dwie metody usuwania makijażu permanentnego – chemiczna i laserowa. Obie są kosztowne i wymagają kilku zabiegów, a i to nie gwarantuje stuprocentowego powrotu do naturalnego wyglądu, jeśli pigment został wprowadzony zbyt głęboko lub był niskiej jakości. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług profesjonalistów i nieeksperymentowanie z własnym wyglądem.

Jakie są skutki uboczne makijażu permanentnego?

Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, także i ten obarczony jest pewnym ryzykiem. Najczęściej jest ono jednak związane z kombinacją samego zabiegu i chorób. Dlatego bezwzględnie nie należy zatajać żadnych informacji na temat swojego zdrowia przed linergistką. Zażywanie leków zmniejszających krzepliwość, leków sterydowych, antybiotyków, podwyższona temperatura, złe samopoczucie, podrażnienia skórne w obrębie miejsca poddawanego zabiegowi stanowią o konieczności przeniesienia zabiegu na inny termin. W przypadku cukrzycy, zaawansowanych chorób tarczycy, kardiologicznych czy nowotworowych, makijaż permanentny nie powinien być w ogóle wykonywany.

Do najlżejszych skutków ubocznych należą rozlanie się pigmentu w nieestetyczne plamy, co może być powodowane czynnikami farmakologicznymi. Do cięższych należą silne uczulenia na barwnik czy zakażenia. Bardzo jednak ważne jest, że zminimalizowanie ryzyka wystąpienia jakichkolwiek komplikacji jest możliwe dzięki współpracy z profesjonalistką i bezwzględnej szczerości na temat stanu swojego zdrowia.

Czy makijaż permanentny jest dla każdego?

Jeśli nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne, o których wspomniano powyżej, makijaż permanentny jest wygodną alternatywą dla tradycyjnego makijażu dla każdej osoby. Szczególnie polecany jest paniom aktywnym, które chcą zawsze czuć się pięknie, bez potrzeby martwienia się o rozmazany makijaż czy brak czasu na jego wykonanie. Zdecydowanie ułatwia także poranną toaletę osobom krótkowzrocznym, uprawiającym intensywnie sport, będącym w bezustannym biegu, które cenią swój czas i komfort. To dobry sposób na drobną korektę niedoskonałości, takich jak zbyt cienkie brwi, zbyt wąskie usta czy rzadkie rzęsy. Za pomocą zabiegu pigmentacji, linergistka może wizualnie zmniejszyć widoczność opadających kącików oczu, a nawet powiększyć usta. Najważniejsze jest zatem, aby oddać się w ręce doświadczonej osoby, która pomoże i doradzi w doborze najlepszej dla nas metody, kształtu i koloru makijażu permanentnego.

Zapraszam na zabiegi makijażu permanentnego do NEWLOOK’s Permanent Makeup

Agnieszka Feifer

www.permanentny.com