Makijaż permanentny – 11 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
Wyobraź sobie, że nie musisz się martwić, czy udało Ci się wykonać równe kreski na powiekach i czy szminka nie starła się w trakcie picia kawy. Koniec z porannym problemem, czy masz czas na makijaż i koniec ze żmudnym malowaniem brwi oraz znikającą szybko henną. Brzmi dobrze? Oczywiście, że tak! To właśnie z tych i wielu innych powodów coraz więcej kobiet na świecie decyduje się na makijaż permanentny.
Nim jednak i Ty podejmiesz taką decyzję warto, abyś dowiedziała się kilku istotnych faktów o makijażu permanentnym. Poniżej prezentujemy tylko sprawdzone i potwierdzone wieloletnim doświadczeniem w pracy linergistki NEWLOOK’s Permanent Makeup (www.permanentny.com) informacje.
1. Nie wszyscy mogą wykonać makijaż permanentny
Spodobał Ci się permanentny makijaż brwi lub ust i chciałabyś zgłosić się na zabieg? Świetnie! Nim jednak rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego salonu, odpowiedz na poniższe pytania:
Czy jesteś w ciąży lub karmisz piersią?
Czy chorujesz na trądzik różowaty, masz dermatologiczne zmiany o mniejszym lub większym stopniu nasilenia, w tym łuszczycę?
Czy masz tendencje do alergii skórnych w kontakcie z różnymi preparatami lub lekami?
Czy chorujesz przewlekle na chorobę autoimmunologiczną, anemię lub zaawansowaną cukrzycę?
Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi “tak”, nie możesz poddać się zabiegowi makijażu permanentnego. Jeśli w jakimkolwiek salonie zaproponowano by Ci zabieg mimo to, zdecydowanie powinnaś odmówić. Pamiętaj, że profesjonaliści nigdy nie będą ryzykować Twojego zdrowia!
Innymi zdrowotnymi przeciwwskazaniami do zabiegu jest tendencja do powstawania blizn, przyjmowanie leków rozrzedzających krew i sterydów, grzybice, jęczmienie oka czy opryszczka. Zabieg makijażu permanentnego może być wykonany dopiero po zakończeniu leczenia – doświadczona linergistka określi, jak długi czas należy odczekać.
Za to makijaż permanentny można wykonać w każdym wieku – chociaż nie zaleca się tego osobom młodszym, niż 18 lat. Nie ma górnej granicy wieku, jeśli oczywiście nie występują wyżej wymienione przeciwwskazania.
Szczegółowe informacje na temat przeciwwskazań znajdziesz na stronie NEWLOOK’s Permanent Makeup
2. Umiejętności linergistki są najważniejsze
Salonów makijażu permanentnego pojawia się w Polsce coraz więcej, ale nie wszystkie są sobie równe. Dokładnie porównaj ofertę kilku z nich, nie skupiaj się jednak tylko na cenie. Gdy wybierzesz linergistki, które mogłyby wykonać Twój makijaż, sprawdź:
jak długo każda z nich pracuje w zawodzie?
czy podobają Ci się makijaże, jakie do tej pory wykonały (najczęściej portfolio linergistki dostępne jest na jej stronie lub fanpage’u na Facebooku)?
czy linergistki pracują na certyfikowanym sprzęcie i pigmentach oraz dbają o standardy higieniczne?
Im większe doświadczenie linergistki, tym większa pewność, że makijaż będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom i mniejsze ryzyko ewentualnych powikłań. W Polsce nie ma wymogu ukończenia kursu czy szkoły nim rozpocznie się praktykę linergistki, jednak lepiej decydować się na osobę, która regularnie się dokształca.
3. Makijaż permanentny nie jest na zawsze
Wbrew informacjom, które często pojawiają się w internecie, makijaż permanentny nie jest tym samym, co tatuaż. Technika jego wykonania jest zbliżona – za pomocą jednorazowej igły barwnik wprowadzany jest w naskórek. Jednak pigmenty wykorzystywane w makijażu permanentnym z założenia mają zniknąć maksymalnie po kilku latach. W praktyce jest to najczęściej kilkanaście miesięcy – po tym czasie mamy możliwość wykonania zabiegu dopigmentowania, który odświeża nasz makijaż. Możemy także nie robić tego i poczekać aż makijaż zniknie całkowicie i skóra wróci do stanu sprzed mikropigmentacji.
Dzięki temu, że pigmenty z czasem wyłuszczają się i zostają usunięte z organizmu, makijaż permanentny może być dostosowywany do zmieniających się z upływem lat rysów twarzy. Zmiana wagi, przebyta ciąża, pojawienie się zmarszczek i zmiana owalu twarzy, a nawet koloru włosów – wszystko to wpływa na fakt, czy makijaż permanentny do nas pasuje. Dobrze, że może się zmieniać razem z nami.
4. Zmieniający się kolor makijażu to rzecz naturalna – ale nie zawsze
Jak już wspomnieliśmy, makijaż z czasem blednie – związane jest to z naturalnymi procesami złuszczania się skóry i procesami zachodzącymi w organizmie. Mechaniczne peelingi, stosowanie tłustych kremów i maści może przyspieszyć ten proces. Pigmenty bazujące na brązowych barwnikach mają tendencję do wybarwiania się w stronę zgaszonego czerwonego, co jest zupełnie normalnym procesem. Jeśli jednak do wykonania makijażu permanentnego został użyty czarny tusz tatuażystów (a jest to praktyka często stosowana w salonach oszczędzających na materiałach), możemy skończyć z niebieskimi kreskami, których nie będzie się dało w prosty sposób usunąć i mogą z nami pozostać na zawsze. Dlatego warto się upewnić, na jakich pigmentach pracuje linergistka.
5. Uroda podkreślona, ale nie przerysowana
Makijaż permanentny ma za zadanie podkreślić naturalną urodę kobiety i zamaskować ewentualne niedoskonałości: nadmierną różnicę w łukach brwiowych, nierówne lub zbyt wąskie usta, przerywaną linię rzęs. Ponieważ jest noszony 24 godziny na dobę przez cały rok, powinien być naturalny i możliwie najbardziej zbliżony do zwykłego makijażu jaki stosujesz codziennie. Z tego powodu profesjonalne linergistki nie wykorzystują czarnego pigmentu do wykonania makijażu brwi klientek. Zamiast tego, jeśli klientka chce uzyskać efekt czarnych brwi wykorzystywany jest bardzo ciemny brązowy, który nie sprawia wrażenia sztuczności.
Makijaż permanentny to jednak nie tylko odpowiedni kolor, ale także kształt. Doświadczona i wykwalifikowana linergistka wie, w jaki sposób zatuszować różne niedoskonałości, jednocześnie rysując łuki brwiowe i kształt ust odrobinę tylko różniące się od naturalnych. Do makijażu permanentnego nigdy nie reguluje się brwi – nawet w celach korekcyjnych, aby nie podrażniać wrażliwej skóry i uniknąć zapalenia okołomieszkowego. Depilację poszczególnych włosków zostawmy specjaliście, który przeprowadzi ją dopiero po zabiegu.
6. Makijaż permanentny nie powinien być bolesny
To prawda, że wykonanie makijażu permanentnego nie należy do przyjemności, ale nie jest to też zabieg bolesny. Zarówno przed, jak i w trakcie zabiegu linergistka znieczula miejsce, nad którym pracuje. Najczęściej wykorzystywane są w tym celu krem i żel. Sporo zależy także od umiejętności manualnych linergistki i tego, w jaki sposób prowadzi igłę (patrz punkt 2). Aby mieć pewność, że wykonywanie makijażu nie będzie powodować dyskomfortu, upewnijmy się, że nie mamy okresu (miesiączka powoduje wzmożoną wrażliwość) i że przed zabiegiem odpowiednio się wyspałyśmy i zjadłyśmy posiłek. Nie zaleca się picia kawy, odradza się także spożywanie alkoholu w ciągu doby poprzedzającej zabieg. Jeżeli wiemy, że cechuje nas duża wrażliwość na ból, możemy zażyć środek przeciwbólowy.
7. Konsultacje powinny być wliczone w cenę zabiegu
Makijaż permanentny nie jest tanim zabiegiem, dodatkowo jego konsekwencje pozostają z nami długo. To naturalne, że masz wiele pytań i chciałabyś zobaczyć, jak będziesz się prezentować przez następne kilkanaście miesięcy nim pozwolisz linergistce dokonać ostatecznego ruchu. Profesjonalistki poświęcają bardzo dużo czasu na konsultacje z klientką: poznają jej oczekiwania i na tej podstawie wykonują makijaż próbny, rysunek wstępny tradycyjnymi kosmetykami. Dopiero kiedy zostanie ustalony ostateczny kształt i kolor, linergistka przystępuje do wykonywania makijażu permanentnego.
8. Makijaż permanentny wymaga specjalnego traktowania, ale tylko na początku!
Pielęgnacja makijażu permanentnego nie różni się od zwykłej pielęgnacji skóry, z dwoma wyjątkami. Po pierwsze, przez 7 dni po zabiegu bezwzględnie nie należy wykonywać makijażu tradycyjnego, czy pocierać skóry, do 2 tygodni po zabiegu nie wolno korzystać z basenu oraz wystawiać na zimne powietrze (narty), do 4 tygodni po zabiegu nie wolno eksponować skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, korzystać z sauny, basenu czy wykonywać henny. Nie wolno także zdrapywać strupków, które pojawiają się w dobę po zabiegu i przeważnie odpadają w kilka dni po nim. Po tym czasie możemy wrócić do swoich normalnych aktywności.
Po drugie, należy mieć świadomość, że na trwałość makijażu permanentnego mogą mieć wpływ kosmetyki, jakich używamy, szczególnie te o tłustej konsystencji. Dobrze jest unikać kontaktu makijażu z nimi i nawilżać ją, a nie natłuszczać.
Nie ma żadnych przeciwwskazań co do wykonywania tradycyjnego makijażu na makijaż permanentny – jeśli masz ochotę zmienić kolor ust lub wyraźniej zaznaczyć kreski na specjalną okazję, nic nie stoi na przeszkodzie, oczywiście po zagojeniu po mikropigmentacji.
9. Makijaż permanentny wymaga poprawki tzn. korekty
Prawidłowo wykonany makijaż permanentny wymaga jednorazowego zabiegu dopigmentowania, zanim osiągnie swój docelowy kształt, wykonuje się go po 4-6 tygodniach od mikropigmentacji podstawowej. Zwyczajowo dobre salony kosmetyczne wliczają ten zabieg w cenę głównego. Po odpadnięciu strupków, makijaż – zarówno ust, jak i brwi czy kresek na powiekach – może wydawać się bledszy od oczekiwanego. Może też mieć pewne niedociągnięcia, które linergistka koryguje w trakcie zabiegu przypominającego. Następny tego typu zabieg czeka nas dopiero po kilkunastu miesiącach.
10. Makijaż permanentny nie koliduje z wypełnieniem kwasem hialuronowym czy botoksem
Zabieg wypełniania ust kwasem hialuronowym oraz botoks to jedne z najczęściej wykonywanych korekt urody. Jeśli myślisz nad jednym bądź drugim i jednocześnie chciałabyś cieszyć się makijażem permanentnym, warto rozpocząć od makijażu. Przede wszystkim, dobrze wykonany makijaż permanentny brwi może optycznie otworzyć oko. Z kolei makijaż permanentny ust może optycznie je powiększyć, niwelując potrzebę ostrzykiwania kwasem. Jeśli jednak nadal będziesz chciała przeprowadzić zabieg, makijaż permanentny nie staje na przeszkodzie. Pamiętaj jednak, że wskazane jest wcześniejsze wykonanie makijażu. Usta po powiększaniu stosunkowo szybko wracają do swojego naturalnego rozmiaru. Jeśli zabieg nie będzie kontynuowany, makijaż permanentny może wyglądać groteskowo, jeżeli został wykonany w czasie, gdy usta były “duże”.
11. Makijaż permanentny można usunąć, ale…
… jest to trudne. Najczęściej decyzję o usunięciu makijażu podejmują klientki niezadowolone z efektu sztuczności, przerysowania lub nieodpowiedniego koloru i kształtu. Na zabieg usunięcia makijażu permanentnego zgłaszają się także panie, których makijaż został wykonany barwnikami do tatuażu i pozostawił nieestetyczny ślad. Nie wszystkie salony wykonują tę usługę, bezpieczną metodą jest stosowanie preparatu “wyciągającego” pigment ze skóry. Najczęściej nie kończy się na jednym spotkaniu z linergistką, nie jest to także tani zabieg. Dlatego tak ważne jest, aby wykonanie makijażu permanentnego oddać w kompetentne ręce.
Więcej informacji na temat makijażu permanentnego z pewnością udzieli Ci wykwalifikowana linergistka w zaufanym salonie kosmetycznym. Pamiętaj, że masz prawo pytać o wszystko! Dla profesjonalistów odpowiadanie to przyjemność.
Zapraszamy do skorzystania z usług profesjonalnego centrum makijażu permanentnego w Warszawie NEWLOOK’s Permanent Makeup
Agnieszka Feifer