Magnetoterapia w domu – kiedy warto posiadać własny aparat do magnetoterapii? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Magnetoterapia w domu – kiedy warto posiadać własny aparat do magnetoterapii?

28 września 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Magnetoterapia posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz pobudza układ krążenia obwodowego. W jakich schorzeniach warto stosować ten rodzaj terapii i kiedy zdecydować się na domowy aparat do magnetoterapii?

Magnetoterapia – czym charakteryzuje się ten zabieg?

Magnetoterapią nazywamy stosowaną w medycynie terapię, która polega na oddziaływaniu na tkanki przy pomocy zmiennego pola magnetycznego niskiej częstotliwości. Choć mechanizm wpływu na ustrój nie został jeszcze dokładnie wyjaśniony, pewne jest, że w niektórych schorzeniach magnetoterapia przynosi dobre efekty terapeutyczne. Wykazuje ona działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, pobudza układ krążenia obwodowego. Dzięki tym właściwościom w znaczny sposób potrafi wpłynąć na komfort i jakość życia pacjentów z różnymi chorobami.

W jakich schorzeniach stosujemy magnetoterapię?

Zabieg magnetoterapii stosuje się w wielu schorzeniach, m.in. są to:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza, choroby reumatyczne, złamania kości (w tym opóźniony zrost kostny i stawy rzekome), skręcenia, zwichnięcia, w stanach pooperacyjnych takich jak rekonstrukcje więzadeł czy endoprotezy stawów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca,
  • migrena,
  • stany po udarze mózgu,
  • stwardnienie rozsiane,
  • infekcje bakteryjne skóry i tkanek miękkich, bliznowce,
  • choroby infekcyjne rogówki, zanik nerwu wzrokowego,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • nadwrażliwe jelito.

Należy podkreślić, że w dalszym ciągu trwają badania nad zastosowaniem magnetoterapii w wielu innych schorzeniach, co w niedalekiej przyszłości może doprowadzić do zwiększenia zakresu jej zastosowania.

Metodyka zabiegu

Kluczem do skuteczności terapii jest użycie odpowiednio dobranych parametrów zabiegu do danego schorzenia. Jednym z najważniejszych czynników jest zastosowany czas terapii.
W placówkach wykonujących zlecone przez lekarza pole magnetyczne, czas zabiegu ograniczony jest zwykle do ok. 20 minut, jednak aby uzyskać pełną skuteczność należy wykonywać go dłużej, nawet do 1 godziny.

Ze względu na dużą gamę zastosowań magnetoterapii, jest ona zabiegiem bardzo często zalecanym przez lekarzy rehabilitacji. Skutkuje to długimi kolejkami i czasem oczekiwania na swój turnus.

Dlatego posiadanie własnego aparatu do magnetoterapii może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących częstych zabiegów i nie mogących czekać na nie zbyt długo (np. po świeżych złamaniach czy incydentach kardiologicznych).

Podsumowanie

Jak wiadomo zwykły aparat do magnetoterapii ma duże gabaryty i trudno byłoby go stosować jako urządzenie domowe. W ostatnim czasie powstały aparaty nowej generacji, znacznie zminiaturyzowane. Taki przenośny aparat do magnetoterapii, zajmujący niewiele miejsca a posiadający parametry dużego urządzenia, może być świetną alternatywą dla zabiegów w placówkach rehabilitacyjnych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BardoMed – producentem i dystrybutorem sprzętu rehabilitacyjnego oraz medycznego.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz