M. Wielobób: Medytacja w życiu codziennym – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

M. Wielobób: Medytacja w życiu codziennym – recenzja

19 listopada 2018, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Maciej Wielobób: Medytacja w życiu codziennym

Ścieżki praktyki w sufizmie uniwersalnym

Pozycja Wydawnictwa Sensus jest naprawdę unikatowa. Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł: Medytacja w życiu codziennym, książka nie dotyczy samej medytacji, ale jej odłamu orientalnego – sufizmu uniwersalnego.

Książka podzielona jest na cztery części. Zdecydowana większość publikacji poświęcona została teorii sufizmu, omawia, zatem założenia, historię, przedstawicieli, nurty, teorie oraz liczne opisy praktyk, jakie w mają miejsce w ramach tej uniwersalistycznej religii (filozofii). Dowiadujemy się, że sufizm to jeden z odłamów religii muzułmańskiej, ale także nurt mistyczny, jogiczny, medytacyjny, który wykształcił się na Bliskim Wschodzie. Autor skupia się na tym drugim rozumieniu. Podkreśla, że praktyka suficka ma trzy aspekty: „jest niedefiniowalna, elastyczna i oparta na osobistym doświadczeniu”. Autor gruntowanie opisuję ideę szkoły ezoterycznej (wewnętrznej) i jej praktyki, m.in. problem relacji między nauczycielem i uczniem, pracę z ciałem, modlitwę, pracę z oddechem, różne formy medytacji, pracę z 40 zasadami.

Zagadnienia praktyczne to ćwiczenia pracy z ciałem (inspirowane asanami jogi), teksty modlitw, pranajamy (czyli praktyka oddechu) oraz różnorodne techniki przygotowawcze do medytacji (nauka koncentracji, mantry). Autor tym samym proponuje pozbawioną ascezy praktykę, która łączy życie wewnętrzne z życiem rodzinnym, społecznym, zawodowym. Ostatnia część zawiera sufickie teksty do rozważania oraz różne mądrości i przypowieści o Nasrudinie. Konkretnie jest to tekst 10 myśli sufickich Inayata Khana oraz kilkanaście przypowieści sufickich.

Praktyka jogi nie jest czynnością skomplikowaną i nie wymaga szczególnych przyborów. Najważniejsza jest prostota, konsekwencja, regularność, obserwacja i refleksja. Stąd nieocenioną zaletę tej pozycji stanowi prosty język autora, który niejako „oswaja” nas z sufizmem, i to w bardzo osobisty sposób. Dzięki temu nawet złożone zagadnienia filozoficzne czy religijne przedstawione są w sposób przystępny i zrozumiały nawet dla laika. Jednakże autor pisze o filozofii orientalnej i używa pojęć z języka indyjskiego oraz jego odpowiedników zachodnich, co dla mało wtajemniczonego czytelnika stanowi pewne utrudnienie.

Nie doczytawszy podtytułu, początkowo byłam bardzo rozczarowana tą pozycją. Potraktowałam ją jednak, jako intelektualną ciekawostkę, chociaż dostarczyła mi też sporo cennych inspiracji i materiału do przemyśleń. Z drugiej strony, bowiem Medytacja w życiu codziennym to swoisty przewodnik, przewodnik w drodze ku zmianom. To książka, poszerza horyzonty, pomaga otworzyć się na inność i innych. Bez wątpienia jest to, zatem unikatowa i pasjonująca propozycja dla odbiorcy, którego interesuje medytacja i praca z samym sobą.

 

Maciej Wielobób jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce nauczycieli jogi i medytacji, autorem książek Terapia jogą i Psychologia jogi. Mieszka z żoną, synem, psem i dwoma kotami we wsi położonej w dolinie rzeki Mierzawy. Prowadzi szkołę jogi i centrum medytacji w Krakowie, jeździ również z warsztatami po całej Polsce.

Szczegóły: sensus.pl






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Złomowanie auta
Dziś jest takie zapotrzebowanie na tanie auta że warto je sprzedać całe, np. dla początkującego...
tworzymy opowiadanie - zabawa
.....ale ona natychmiast zaczęła szukać sobie kolejnego męża. ..
Parkiet - trudny wybór
A nie lepsze drewno bez lakieru...?
Oryginalne produkty z Anglii
Poza tym za daleki transport też się płaci wyższą cenę produktów....