Kiedy dziecko wyrusza do szkoły, pora zastanowić się nad posiłkami. Najlepiej sprawdzają się lunchboxy. Zobaczcie jak je komponować oraz na co zwracać uwagę.
Jak wybrać?
W sklepach, aż roi się od rodzajów pudełek śniadaniowych. Jak więc wybrać ten najlepszy? Sam wygląd i ilość przegródek, to najmniejszy problem. Jednak im więcej, tym lepiej. Weźcie pod uwagę, ilość jedzenia jaką będziecie pakować. Ważny jest również skład. Lunchbox powinien posiadać oznaczenie o braku 3/PVC bądź 6/PS, bisfenolu, BPA. Tylko wtedy nadaje się do kontaktu z żywnością. Istotna jest możliwość przechowywania go w lodówce, odgrzewania w mikrofali czy mycia w zmywarce. Nie powinien również przeciekać. Sprawdźcie, czy posiada łatwe zamykanie i dziecko poradzi sobie z nim bez problemu.
Skład lunchboxa
Na wstępie zaznaczę, że każde dziecko jest inne. Komponując pudełko do szkoły, zwróćcie uwagę na jego alergie, preferencje żywieniowe oraz potrzeby. Lunchbox przede wszystkim powinien być pożywny, bogaty w białka (kurczak, jajko, ser żółty, tofu, ryby, czerwona fasola), węglowodany (pieczywo, kasza, ryż, makaron, bataty) oraz tłuszcze (pestki dyni lub słonecznika, orzechy włoskie, migdały). Oczywiście nie może zabraknąć owoców i warzyw. Warto urozmaicać posiłki i wkładać po trzy różne dodatki. Mamy tutaj spore pole do popisu, od surowych przez gotowane, do duszonych. Do prawidłowego rozwoju niezbędna jest również witamina C. Zaliczamy do niej cytryny, pomidory, truskawki, kiwi czy pomarańcze.
Zwróć uwagę
Skoro wiecie już jakie produkty kupować, pora na kolejne kwestie. Koniecznie zwróćcie uwagę na zapach. Dzieci bywają wrażliwe, marudne i wybredne. Jeżeli po otworzeniu lunchboxa poczują nieprzyjemny zapach, z pewnością zrezygnują z jedzenia. Składniki pakowane do szkoły, muszą wytrzymać nawet kilka godzin i nadal zachęcać do zjedzenia. Kolejna sprawa dotyczy temperatury. Niestety, w szkołach nie ma możliwości odgrzania sobie posiłku, więc wszelkie produkty muszą być smaczne na zimno. Zadbajcie o to, aby codziennie w lunchboxie znalazło się coś innego. Nie ma nic gorszego niż nudne, powtarzające się jedzenie.
Przykładowe lunchboxy
- Gofry marchewkowo – orzechowe, suszone śliwki, suszony ananas + orzechy + pomidorki koktajlowe + baton muesli
- Tortilla pełnoziarnista z grillowaną cukinią i curry z pieczonym indykiem + marchewki + jabłko
- Kanapka z pieczywa ze śliwką z serem kozim, sałatą + jabłko + liofilizowane owoce + pistacje
- Placuszki z dynią + winogrona + twarożek z tartym jabłkiem i orzechami
zobacz również:
Obiady na słodko dla dzieci |
Jesienne zupy dla dzieci |
Czy można podawać probiotyki dzieciom? |