Najnowsze badania dowiodły, że tempo wydłużania się przeciętnej długości życia Polaków ponownie wzrosło. Wyjątkiem jest Łódź, w której żyje się o kilka lat krócej niż w innych polskich miastach.
Od roku 1991 przeciętna długość życia Polaków wydłużała się co roku o 0,39 roku życia. W 2011 roku przeciętna kobieta żyła 80,9 lat, natomiast mężczyzna 72,4 lata. Polacy niestety nadal żyją o trzy lata krócej niż przeciętni Europejczycy. U mężczyzn różnica wynosi ponad 4 lata, u kobiet 2.
Z badań przeprowadzonych przez Eurostat wynika, że mężczyźni w Polsce mogą liczyć na to, że przez 81% swojego życia nie będą ograniczeni ruchowo, kobiety zaś przez 77%. Po 65.roku życia Polacy mogą liczyć na to, że przeżyją w zdrowiu jeszcze 6,7 roku, natomiast Polki 7,5 roku.
Okres zachowania zdrowia i sprawności wzrasta wraz z wydłużaniem się życia. Znaczącym czynnikiem wpływającym na długość życia jest miejsce zamieszkania. Najdłużej żyje się w dużych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku. Najmniej korzystne są miasta poniżej 5 tysięcy mieszkańców.
Wyjątkiem jest województwo łódzkie, a w szczególności Łódź. Tu od lat żyje się najkrócej w całym kraju. W porównaniu do województw, w których Polacy żyją najdłużej (małopolskie, podkarpackie, podlaskie), w Łodzi mężczyźni żyją przeciętnie o 3,6 roku krócej, kobiety o 2,5 roku.
W Łodzi odnotowuje się dużą liczbę przypadków marskości wątroby, co jest związane z nadużywaniem alkoholu. Styl życia odgrywa istotną rolę w długości życia. Na długość życia wpływa również wykształcenie. Mężczyźni z wyższym wykształceniem mogą żyć nawet o 12 lat dłużej niż ich koledzy z wykształceniem zawodowym lub niższym.