Liposukcja – sposób na zgrabną sylwetkę

1 grudnia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dla ilu z nas zmorą jest nadmiar tkanki tłuszczowej nagromadzony w okolicach brzucha, bioder czy ud? Wielu z nas próbowało różnego rodzaju diet, ćwiczeń, jednak wciąż patrzy w lustro z niesmakiem i czuje się źle w swoim ciele. Istnieje jednak powszechnie stosowany zabieg nazywany liposukcją, który jest skutecznym rozwiązaniem wielu problemów z nadmiarem tłuszczu. Dzięki liposukcji, nadmiar tłuszczu zostanie po prostu odessany z naszego ciała. Jednak czy każdy z nas może poddać się takiemu zabiegowi?

ce

 

Liposukcja to kosmetyczna operacja, która ma na celu odessanie tłuszczu z różnych miejsc ludzkiego ciała. Należy ona do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i chirurgii estetycznej, które zajmują się poprawianiem wyglądu ludzkiego ciała. W zależności od naszych predyspozycji zabiegowi mogą być poddane takie miejsca jak uda, brzuch czy nawet plecy. Ogólnie mówiąc, zabieg liposukcji można przeprowadzić na:

– brzuchu
– udach
– piersiach
– biodrach
– plecach
– ramionach
– szyi

Liposukcja dla każdego?

Sprawa liposukcji nie jest taka prosta, ponieważ decyzję o tym, czy zabieg może być przeprowadzony zależy przede wszystkim od lekarza przeprowadzającego zabieg. Aby zabieg był w pełni bezpieczny, chirurg dobiera odpowiednie znieczulenie (miejscowe lub ogólne) oraz analizuje wszystkie czynniki ryzyka. Przede wszystkim, aby móc wziąć pod uwagę zabieg liposukcji należy cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną i być wolnym od nałogów, szczególnie nałogu tytoniowego.

Nie każdy może poddać się zabiegowi. Czołowe pozycje na liście przeciwwskazań to choroby serca, cukrzyca czy nadciśnienie. Wiek również może stanowić przeszkodę, gdyż w starszym wieku skóra traci swoją jędrność i może nie uzyskać spodziewanego efektu. Ważne jest również, aby nie łączyć zabiegu liposukcji z plastyką brzucha, gdyż niesie to większe ryzyko powikłań.

Techniki zabiegu

Liposukcja może być wykonana na wiele różnych sposobów, a decyduje o tym przede wszystkim chirurg prowadzący i możliwości danej kliniki. Liposukcja polega przede wszystkim na odessaniu tłuszczu za pomocą plastikowej rurki podłączonej do urządzenia ssącego.

Podstawowa metoda liposukcji nazywana w skrócie SAL polega na tym, ze wprowadza się rurki pod skórę przez niewielkie nacięcia. Duża rurka jest podłączona do urządzenia ssącego. Chirurg popycha ją do przodu i do tyłu powodując rozbicie nagromadzonych komórek tłuszczowych, które później są usuwane przez urządzenie ssące.

Pozostałe metody liposukcji to:

– liposukcja z USG (UAL)
– podwójna liposukcja (TCAL lub TCL)
– wspomagana liposukcja (PAL)
– wodna liposukcja (WAL)
– wspomaganie liposukcji zewnętrznym USG (XUAL lub EUAL)
– liposukcja wspomagana laserem

Rekonwalescencja

Po zabiegu powrót do zdrowia trwa od 2 dni do dwóch tygodni. Będziemy musieli zaopatrzyć się w odzież uciskową, która będzie dodatkowo modelowana nasze nowe ciało. Możemy odczuwać lekkie dolegliwości bólowe, które powinny mijać wraz z czasem. Siniaki pooperacyjne powinny zniknąć w ciągu kilku dni, jeśli jednak jesteśmy uzależnieni od nikotyny może to potrwać znacznie dłużej. Obrzęk ciała nastąpi dopiero po kilku miesiącach – wtedy zobaczymy jak nasze ciało naprawdę wygląda po zabiegu. Należy pamiętać o tym, że o ile zabieg liposukcji jest trwały, to jeśli nie będziemy dbali o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną, na nowo nagromadzimy w naszym ciele nadmiar komórek tłuszczowych.

Możliwe efekty uboczne

Niektóre osoby obawiają się ewentualnych skutków ubocznych i powikłań mogących wynikać z operacji, które istnieją, tak jak przy każdej ingerencji w ciało ludzkie. Podstawowymi skutkami ubocznymi są siniaki i obrzęk ciała, które ustępują z czasem. Na ciele mogą pojawić się blizny, które są na ogół kwestią indywidualną. W czasie rekonwalescencji nasza mobilność będzie ograniczona, co może spowodować lekki przyrost masy ciała. Należy uważać na jedzenie i stosować dietę zalecaną przez lekarza.

Ryzyko poważnych powikłań jest niewielkie, ponieważ ogólny odsetek wynosi zaledwie  0,7%. Drobne powikłania dotyczą 0,57% pacjentów poddanych zabiegowi.

 

Zabieg liposukcji jest niekiedy jedynym rozwiązaniem na problem nadmiaru tkanki tłuszczowej nagromadzonej w naszym organizmie z biegiem lat. Nie można traktować tego zabiegu plastycznego jako lekarstwa na lenistwo – w ten sposób po kilku latach powrócimy do poprzedniego wyglądu. Liposukcja jak każda operacja może skończyć się różnymi drobnymi powikłaniami, które nie są jednak groźne pod względem medycznym. Ryzyko poważnych powikłań jest niewielkie, jednak warto stosować się do zaleceń lekarza, który poda nam szczegółowe wytyczne odnośnie przygotowania przedoperacyjnego i pooperacyjnego, gdyż tylko on posiada kompletną wiedzę i doświadczenie, którym warto zaufać.

Artykuł powstał przy współpracy z kliniką Euro-Clinic, która oferuje zabiegi liposukcji wykonywane przez najlepszych specjalistów z chirurgi plastycznej i chirurgi estetycznej. Aby sprawdzić pełną ofertę kliniki i jej zabiegów wystarczy wejść na stronę www.euro-clinic.pl.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Na Jesienne smutki jakie zapachy?
Cytrusowy uwielbiam i dlatego używam olejku perfumującego do ciała.
Ponadczasowe zapachy
A ja polecam wypróbowac pięknie pachnacy olejek perfumujący do ciała. Cudnie pachnie egzotycznie cytrusami,...
Czy ładny i trwały zapach musi być …
Moim zdaniem nie musi byc drogi. Lubię jak pachnie cytrusami.
Delikatna skóra
Polecam Balsam kokosowy z mango, doskonały do delikatnej skóry. Świetnie nawilża...