Lipoliza – niechirurgiczną redukcją depozytów tkanki tłuszczowej, dowiedz się więcej o zabiegu
Lipoliza – to bardzo bezpieczny zabieg, który umożliwia miejscowe bezinwazyjne usuwanie tkanki tłuszczowej ( np. z brzucha, bryczesów, podbródka ). Zabieg ten jest alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Lipoliza polega na zaaplikowaniu specjalnej substancji, którą jest fosfatydylocholina. Wnika ona z dużą łatwością poprzez błony komórkowe, powodując ich rozerwanie, następnie jej zadaniem jest doprowadzenie do rozpadu trójglicerydów, które razem z lipoproteidami zostają przetransportowane do wątroby, gdzie odbywa się ich rozkład. Następnie tłuszcz zostaje wydalony w wyniku normalnych procesów metabolicznych. Choć lipoliza jest bardzo skutecznym zabiegiem należy mieć na uwadze, że nie może być ona traktowana jako środek odchudzający, ponieważ nie wszystkie części ciała mogą jej być poddane.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu lipolizy
Lipoliza nie może być traktowana jako środek na ogólną utratę wagi, bowiem pozwala jedynie na miejscową redukcję tkanki tłuszczowej, która może pomóc w uzyskaniu upragnionego efektu estetycznego. Choć metoda lipolizy jest uznawana za bardzo bezpieczny, bezinwazyjny zabieg, istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Należą do nich :
- karmienie piersią, lub ciąża,
- wiek poniżej osiemnastego roku życia,
- duża nadwagą, a tym bardziej otyłość,
- padaczka,
- cukrzyca,
- schorzenia tarczycy,
- stwardnienie rozsiane.
Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?
Zanim odbędzie się zabieg lipolizy, musi zostać przeprowadzona konsultacja lekarska. Podczas niej lekarz dokonuje badania skóry pacjenta, przeprowadza z nim wywiad i w sposób szczegółowy omawia przebieg całego zabiegu i efekty, które można dzięki niemu osiągnąć. Pacjent z pewnością odczuje zabieg, niemniej jednak pojawiający się ból jest naprawdę minimalny. U bardziej wrażliwych pacjentów przed przeprowadzeniem zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe za pomocą kremu o działaniu znieczulającym. Istnieje kilka zaleceń przed wykonaniem zabiegu lipolizy:
- Pacjent nie powinien przyjmować aspiryny i innych leków, które zmniejszają krzepliwość krwi na minimum tydzień przed zabiegiem,
- należy zgłosić lekarzowi wszystkie przyjmowane leki,
- Jeżeli pacjent zażywa doustnie izotretynoinę, zabieg lipolizy może być wykonany u niego dopiero po minimum 3 miesiącach od wzięcia ostatniej dawki.
Jak wygląda zabieg lipolizy?
Zabieg lipolizy rozpoczyna się od miejscowego znieczulenia za pomocą specjalistycznego kremu o działaniu znieczulającym. Następnie miejsce zabiegu jest dokładnie dezynfekowane. W zależności od wskazań lekarza co do konkretnego pacjenta ( ilości tłuszczu, miejsca zabiegu ), dobierany jest właściwy preparat ( np. Dermaheal LL, lub Aqualyx), który następnie jest wstrzykiwany za pomocą specjalnie dobranej igły.
Po zakończonej aplikacji preparatu wykonuje się pacjentowi masaż, który ma za zadanie w sposób równomierny rozprowadzić preparat. Dzięki masażowi ograniczane są także ewentualne obrzeki, które mogą wystąpić jako skutki uboczne po zabiegu. Sam zabieg trwa około 30- 60 minut w zależności od miejsca, w którym się go wykonuje. Niemniej jednak wydalanie z organizmu nadmiaru tkanki tłuszczowej może potrwać nawet kilka tygodni.
Skutki uboczne po przeprowadzonym zabiegu lipolizy
Choć lipoliza jest zabiegiem małoinwazyjnym, mogą po jej przeprowadzeniu wystąpić pewne skutki uboczne. W miejscach, gdzie został wstrzyknięty preparat mogą pojawić się obrzęki i zasinienia. W tych miejscach również może pojawić się bolesność i tkliwość. W wyniku działania preparatu mogą pojawić się rownież takie objawy jak pieczenie i swędzenie, co świadczy o prawidłowym jego działaniu. Nie należy jednak się tym przejmować, gdzyż jest to zupełnie normalna reakcja organizmu na przeprowadzony zabieg i minie samoistnie
Zalecenia pozabiegowe
Po kilku dniach, gdy ustąpi już uczucie dyskomfortu, zalecane jest wykonanie masażu limfatycznego, aby ułatwić transport zbędnego tłuszczu do wątroby i pomóc w ten sposób w jego usunięciu z organizmu. Po około 3 tygodniach zaobserwujemy dużą redukcję naszej tkanki tłuszczowej. Aby odciążyć wątrobę w czasie oczekiwania na efekty, należy spożywać jak najbardziej lekkostrawne posiłki i pić duże ilości wody.
- Przez około tydzień nie należy narażać swojego organizmu na zbyt wysokie, lub zbyt niskie temperatury ( sauna, zimno ),
- W przeciągu 6 tygodni po przeprowadzonym zabiegu mogą pojawić się przebarwienia skórne w miejscach iniekcji po wystawieniu ich na promienie słoneczne, dlatego należy ich unikać, lub stosować kremy z wysokim filtrem,
- Jeżeli pojawią się jakiekolwiek powikłania, lub pytania należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Podsumowując powyższy artykuł warto zaznaczyć, że lipoliza jest nieinwazyjnym zabiegiem, który pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej, niemniej jednak mogą pojawić się pewne objawy niepożądane. Choć jej efekty są naprawdę zadowalające pacjent, który nie będzie przestrzegał odpowiedniej diety po zabiegu, może bardzo szybko powrócić do poprzedniego stanu. W miejscach przeprowadzonej iniekcji wytworzą się całkiem nowe komórki tłuszczowe, które spowodują pojawienie się nowych fałdek.