Licówki – czym są i po co się je stosuje?

8 października 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dowiedz się, z jakimi problemami pomogą Ci się uporać licówki i na jakie warto się zdecydować.

licówki

Licówki w ekspresowy sposób pomogą poprawić Twój uśmiech. To alternatywa dla noszenia przez wiele miesięcy czy lat aparatu ortodontycznego. Dzięki licówkom w trakcie zaledwie jednej, maksymalnie dwóch wizyt u dentysty, możesz uzyskać idealny uśmiech. Sprawdź, co dokładnie Ci umożliwią:

  • Pozbycie się szpary między zębami – zazwyczaj wymaga to długotrwałego leczenia ortodontycznego, a efekty nie zawsze są już na stałe. Licówki pozwalają pozbyć się tego problemu ekspresowo.
  • Uzyskać śnieżnobiały uśmiech – czasem przy naturalnie ciemnym lub żółtawym szkliwie wybielenie zębów nie przynosi oczekiwanych efektów. Dzięki licówkom uzyskasz dokładnie taki kolor zębów, o jakim marzysz.
  • Poprawienie kształtu zębów – licówki szybko pomagają naprawić uszkodzenia zębów wywołane ich ukruszeniem lub ułamaniem.
  • Poprawa wyglądu uśmiechu – jeśli masz krzywe pojedyncze zęby, a nie chcesz lub nie możesz sobie pozwolić na noszenie aparatu, licówki mogą pomóc poprawić wygląd Twojego uśmiechu.
  • Wyrównanie koloru zębów – czasami zdarza się, że pojedyncze zęby, na przykład kły, mają inny kolor niż pozostałe,
    a wybielanie nie przynosi efektów. Wtedy założenie licówki może wyrównać różnicę w kolorze.

Licówki – rodzaje i ich zalety

Najpopularniejsze rodzaje licówek to:

– Licówki kompozytowe – są wykonane z połączenia kilku materiałów. Są najtańsze ze wszystkich rodzajów licówek.
To ich największa zaleta. Wadą może być jednak mniej naturalny, niż w przypadku innych licówek, wygląd.

– Licówki ceramiczne – to licówki wykonane z porcelany z domieszką metalu. Są bardzo wytrzymałe i dają bardziej naturalne efekty niż kompozytowe.

– Licówki porcelanowe – to najpopularniejsze licówki. Mają dość wysoką cenę, ale przez to, że są w stu procentach wykonane z porcelany, ich kolor jest praktycznie nie do odróżnienia od naturalnego zęba. Są one też bardzo cienkie i trwałe. Ich efekty utrzymują się nawet do 15 lat. W tym czasie licówki nie odklejają się, nie odbarwiają i są odporne na ścieranie czy próchnicę.

Zaletą licówek, oprócz możliwości uzyskania z ich pomocą idealnego uśmiechu, jest na pewno to, że nie wymagają piłowania zębów, jak na przykład koronki. Pod licówki tak zwane adhezyjne nie wykonuje się nawet szlifowania, tylko przykleja je bezpośrednio do zęba.

Zakładanie licówek – jak wygląda zabieg

Już wiesz, jakie są zalety licówek, ale obawiasz się samego zabiegu? Niepotrzebnie, bo zakładanie licówek jest zupełnie nieinwazyjne. Najpierw stomatolog ustala z Tobą, jaki efekt chcesz uzyskać, wykonuje zdjęcia rentgenowskie i pobiera wyciski zębów. Następnie analizowany jest właściwy kolor licówek, aby były one nie do odróżnienia od Twoich naturalnych zębów.
Jeśli zdecydujesz się na klasyczne licówki, w trakcie wizyty zęby są pod nie przygotowywane, a z gabinetu wychodzisz z tymczasowymi. Dzięki temu nikt nie będzie wiedział o zabiegu. Wszystko jest też wykonane w znieczuleniu miejscowym,
a więc nie odczuwasz też żadnego dyskomfortu. Na kolejnej wizycie u dentysty są już zakładane ostateczne licówki i na tym koniec. O licówki nie musisz specjalnie dbać, warto jednak jak w przypadku naturalnych zębów, kontrolować je co pół roku u stomatologa.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz