Lepszy chleb z piekarni czy z marketu?

21 sierpnia 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dlaczego półkilogramowy bochenek chleba w supermarkecie może kosztować 2 zł, podczas gdy w dobrej piekarni za podobny trzeba zapłacić co najmniej 5-6 złotych? Czy pieczywo może być w ogóle zdrowe? Na nasze pytania odpowiedział Vincent Gauthier, właściciel piekarni i kawiarni.

Vincent_11
Vincent Gauthier z zawodu jest piekarzem. Gdy więc z Francji przeprowadził się do Polski, było jasne, że swoją pracę i pasję będzie kontynuował, wypiekając chleby, bagietki i croissanty. Dwa lokale działające pod szyldem Cafe Vincent w Warszawie, choć niewielkie, należą dziś do najpopularniejszych w stolicy miejsc ze świeżym pieczywem. Dlatego właśnie Gauthiera zapytaliśmy o to, czy pieczywo może być w ogóle zdrowe.

Czy chleb może być zdrowy?

– Pieczywo jest bardzo zdrowe, ale pod warunkiem, że wyrabia je się i wypieka tradycyjnymi metodami, najlepiej na zakwasie, z użyciem mąki ekologicznej zawierającej błonnik – mówi właściciel Cafe Vincent. – Gdy jemy zwykłe pieczywo, z organizmu wypłukiwane są cenne minerały. Ale gdy spożywamy pieczywo przygotowane na zakwasie, minerały zostają zachowane. Dlatego takie pieczywo jest szczególnie polecane kobietom w ciąży, osobom starszym oraz mającym osteoporozę.
Zdrowe pieczywo to także zasługa odpowiedniej mąki oraz dodatków – np. chleb z dodatkiem pięciu ziaren zawiera cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe Omega 3.

Vincent_08

Mniej konserwantów – dłuższa świeżość

Czasem możemy spotkać się z opinią, że pieczywo, które jest długo świeże, pozostaje takie ze względu na konserwanty. Vincent Gauthier zapewnia jednak, że jest zupełnie odwrotnie.
Pieczywo na zakwasie jest dłużej świeże, ponieważ zakwas blokuje powstawanie grzybów i pleśni. Ale nawet bez zakwasu uzyskanie dłuższej świeżości jest możliwe, gdy fermentacja ciasta trwa odpowiednio długo i gdy woda nie paruje zbyt szybko. Tak przygotowany chleb nie kruszy się i jest elastyczny – zapewnia piekarz.
Jeśli chleb był przygotowany zbyt szybko, wówczas szybko traci świeżość i rozsypuje się. Bardzo dużo też traci, jeśli spróbujemy go zamrozić. Natomiast dobrej jakości pieczywo nawet po rozmrożeniu zachowuje większość ze swych właściwości (co nie zmienia faktu, że najsmaczniejsze jest świeże).
A co z francuską bagietką? Zdaniem Gauthiera dobra bagietka, bez względu na to, z jakiej mąki zostanie zrobiona, powinna mieć chrupiącą skórkę. W środku ciasto musi mieć dziury (znak, że została dobrze wypieczona) i być sprężyste – gdy je naciśniemy, powinno wrócić do poprzedniej pozycji. Ważny jest także kremowy kolor, odpowiedni poziom wilgotności, no i oczywiście smak – bagietka nie powinna być za słona.

Vincent_14

Pieczywo wymaga cierpliwości

Przeciętny zjadacz chleba nie specjalnie interesuje się mąką, ale to ona stanowi najważniejszy składnik pieczywa. Nie wystarczy dodać jakąkolwiek, aby chleb był zdrowy i smaczny. Ziarna do dobrej mąki przechodzą odpowiednią selekcję, dlatego jest ona dużo droższa od tej popularnej. Przede wszystkim jednak wyróżnia się zupełnie innym smakiem i zapachem, co ma decydujący wpływ na późniejszy smak chleba lub bułki. W dodatku do różnych rodzajów pieczywa używa się różnych gatunków mąki – w Cafe Vincent wykorzystywanych jest aż sześć różnych odmian.
Dobry chleb powinien być ręcznie wyrabiany. Potem odstawiany jest na 20 godzin – tyle czasu potrzeba, aby w naturalny sposób wyrósł. Dopiero po tym czasie pieczywo wstawiane jest na pół godziny do pieca. Dzięki temu pieczywo ma czas, żeby wyrosnąć i wydobyć wszystkie potrzebne właściwości ze swych składników.
A jak to wygląda w masowej produkcji? Tam chleb coraz częściej bywa wyrabiany przez maszynę i natychmiast po wyrobieniu trafia do pieca. Nie ma czasu na jakąkolwiek fermentację, a proszek do pieczenia stanowi podstawowy sposób na to, by ciasto wyrosło w kilka minut. Jednak nie o takim pieczywie myślimy, gdy chcemy zjeść coś pysznego i zarazem zdrowego…
Drobne przyjemności pozwalają czuć się szczęśliwym na co dzień. Nie trzeba dużo, by być zadowolonym z życia. Mi wystarczy świeża, pachnąca bagietka, masło i np. plasterek dobrej szynki. Proste rzeczy mogą być bardzo dobre – zapewnia Vincent Gauthier i przekonuje, że jakość tego, co jemy, stanowi o jakości naszego życia.