Leczenie zębów pod narkozą u dzieci

29 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nikt nie przepada za wizytami u dentysty, a dzieci w szczególności – każda taka wizyta to dla nich wyjątkowo trudne doświadczenie, ponieważ kojarzy się z bólem, którego boją się najbardziej na świecie.

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci

Niektóre maluchy reagują wręcz histerycznie na widok fotela stomatologicznego, nie ma więc szans na to, by siedziały na nim spokojnie i grzecznie słuchały poleceń w trakcie zabiegu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi narkoza. To wybawienie zarówno dla zestresowanego dziecka, jak i dentysty.

Jak wygląda leczenie zębów pod narkozą u dzieci?

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci zawsze poprzedzone jest szczegółowym wywiadem, który pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do podania znieczulenia ogólnego. Jeśli nie ma takich przeciwwskazań, lekarz anestezjolog dobiera odpowiednią dawkę narkozy, a następnie podaje ją małemu pacjentowi drogą wziewną, czyli metodą inhalacji, lub dożylnie poprzez wenflon. Gdy dziecko zasypia, dentysta może przystąpić do wykonywania potrzebnego zabiegu bez obaw, że sprawi mu jakikolwiek ból, nawet jeśli tym zabiegiem będzie leczenie rozległej próchnicy czy długa i skomplikowana ekstrakcja zęba. Anestezjolog w tym czasie monitoruje stan małego pacjenta, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Po zabiegu pod narkozą maluch przez jakiś czas może czuć się zmęczony i senny, czasami pojawiają się też zawroty głowy i nudności, ale po około 30 minutach wszystko wraca do normy. Więcej informacji na Declinic.pl.

Jak przygotować dziecko do leczenia zębów pod narkozą?

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci nie jest skomplikowane, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim maluch musi być na czczo, przez 6 godzin przed zabiegiem nie może jeść (dotyczy to również lizaków i gum do żucia, które pobudzają wydzielanie soków żołądkowych), a przez 2 godziny pić. Przed podaniem znieczulenia ogólnego należy zdjąć dziecku szkła kontaktowe oraz ozdoby takie jak pierścionki czy łańcuszki, a także zmyć lakier z paznokci. Pamiętajmy też, że w ciągu dwóch tygodni poprzedzających zabieg maluch powinien być zdrowy. Przyjmowanie leków, zwłaszcza antybiotyków, jest istotnym przeciwwskazaniem do znieczulenia ogólnego – w takim przypadku koniecznie będzie przełożenie zabiegu.

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...