Leczenie zaćmy – czy operacja to jedyne rozwiązanie?

10 grudnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Podaje się, że z powodu zaćmy cierpi blisko 800 tysięcy Polaków. Uznaje się ją zatem na najczęściej występującą chorobę degeneracyjną oczu. Początkowo chory uskarża się na stopniowo pogarszającą się ostrość widzenia, zauważa plamki w polu widzenia oraz odczuwa dyskomfort, patrząc na jaskrawe światło. Nieleczona zaćma może prowadzić do ślepoty, a nawet degeneracji całej gałki ocznej. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Jak dokładnie odbywa się ten zabieg?

jak-przebiega-leczenie-operacyjne-zacmy-1617987

Wskazania do leczenia zaćmy

Zaćma nazywana jest również kataraktą. Zapadają na nią najczęściej osoby starsze – po 60. roku życia, jednak spotykana jest również u dzieci, młodzieży, a także zwierząt. Zaćma jest mętnieniem naturalnie przezroczystej soczewki, dzięki której możliwe jest ostre i wyraźne widzenie w różnych odległościach. Jakie są zatem pierwsze symptomy wskazujące na konieczność poddania się leczeniu operacyjnemu zaćmy? Początki choroby są często niezauważalne i ignorowane. Dochodzi bowiem do pogorszenia jakości widzenia – „jak przez mgłę”. Pojawia się także dyskomfort patrzenia w dzień, ponieważ jasne światło może drażnić oko. W zaawansowanym etapie choroby ostrość wzroku radykalnie się pogarsza do tego stopnia, że chory dostrzega jedynie kontury i zarysy przedmiotów. Do objawów zalicza się także zaburzenia w ocenie odległości, zez lub oczopląs, co znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

Fakoemulsyfikacja sposobem na wyleczenie

Najczęściej stosowaną metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, czyli zabieg chirurgiczny, polegający na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą fal ultradźwiękowych i usunięcia jej resztek z oka, by na jej miejsce wszczepić nową. Operacja ta przeprowadzana jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym i obecnie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Tutaj możesz przeczytać o przebiegu takiej metody leczenia zaćmy: http://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy. Nie jest ona jednak jedyną stosowaną metodą leczenia. Można pozbyć się zaćmy również bez użycia ultradźwięków. Technika non – phaco jest bezszwową metodą operacji, podczas której również wykonuje się małe nacięcie oka i wyprowadza się soczewkę przez tak zwany tunel twardówkowy. Jeszcze inną metodą leczenia zaćmy jest ECCE, czyli zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy – klasyczna metoda operacyjna. Podczas takiego zabiegu oszczędza się torebkę tylną soczewki, gdzie wszczepia się implant.