Leczenie kanałowe – na czym polega?

20 grudnia 2013, dodał: marek_dental
Artykuł zewnętrzny

Każdy z nas ma świadomość, że gabinet stomatologiczny powinno się odwiedzać dwa razy do roku w celu kontroli stanu swojego uzębienia. Fakt jest jednak taki, że udajemy się do stomatologa dopiero wtedy, gdy ząb zaczyna boleć. Po dokładnym przeglądzie naszej jamy ustnej lekarz ogłasza wyrok: „ząb wymaga leczenia kanałowego”. Ze strachu przechodzą nam dreszcze po plecach, choć tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy co to oznacza. Dla tych, którzy zastanawiają się na czym dokładnie polega ten rodzaj leczenia, spieszę wyjaśnić w dzisiejszym artykule.

Podstawa leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe – inaczej endodontyczne jest obecnie rutynowym zabiegiem wykonywanym przez stomatologów na setkach tysięcy pacjentów w całym kraju. Daje ono szansę na uratowanie zęba, który jeszcze kilkanaście lat temu kwalifikowano do ekstrakcji.
Aby dokładnie zrozumieć istotę leczenia endodontycznego należałoby posiadać podstawową wiedzę na temat budowy anatomicznej zęba.

Ząb zbudowany jest z tkanek twardych (szkliwa, zębiny i cementu) a w wewnątrz z miazgi (nerwy, naczynia krwionośne i tkanka łączna). Kiedy włókna nerwowe zostaną podrażnione wywołują ból zęba. Leczenie kanałowe polega na dogłębnym oczyszczeniu kanału lub kanałów (w zależności od rodzaju zęba) z zakażonej miazgi a następnie wykonywana jest dezynfekcja kanału. Po tych czynnościach dentysta przystępuje do wypełnienia zęba i nałożenia opatrunku na czas odbudowy (ok. miesiąc czasu). Na kolejnej wizycie stomatolog przystępuje do odbudowy korony zęba materiałami kompozytowymi lub zakłada nową koronę protetyczną.

Przyczyna leczenia kanałowego.

Zabieg metodą kanałową jest obowiązkowy, gdy pojawi się zapalenie lub infekcja miazgi. Powodem zapalenia lub infekcji miazgi może być:
-zaawansowana próchnica
-nieudane zabiegi stomatologiczne
-pęknięty lub ułamany ząb

Objawy zakażonej miazgi.

Do najczęstszych objawów zalicza się:
-długotrwały i przenikliwy ból zęba lub jego okolicy
-ból na dotyk lub przy nagryzaniu
-wrażliwość na ciepło i zimno
-obrzęk i zaczerwienienie dziąseł
Może się również zdarzyć, że nie będą występowały żadne z powyższych objawów, a decyzję o leczeniu kanałowym podejmie lekarz po badaniu stomatologicznym.

Koszty leczenia kanałowego.

Ceny za leczenie endodontyczne są bardzo zróżnicowane, oscylują w granicach od 250 zł do nawet 600zł. Koszt zależny jest przede wszystkim od ilości kanałów w poszczególnych zębach oraz od stopnia skomplikowania zabiegu. Jeżeli zabieg wykonywany będzie pod mikroskopem, cena z pewnością wzrośnie. Nie oznacza to jednak, że użycie tego sprzętu jest niezbędne. Wpływ na cenę ma liczba koniecznych wizyt, jakość użytych materiałów stomatologicznych a także doświadczenie stomatologa.
Niestety NFZ nie refunduje tego typu zabiegów po ukończeniu 18 roku życia, dlatego pacjent zmuszony jest w pełni pokryć koszty leczenia kanałowego.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc nawet ci, którzy mają niski próg wytrzymałości na ból nie muszą się go obawiać. Jedynie co może nas zaboleć to wręczanie dentyście gotówki za wykonaną usługę :)



FORUM - bieżące dyskusje

Wattpad - korzystacie?
Ja ciągle korzystam z wymian książek, jednak papierowe są najlepsze dla mnie.
Gdzie nocować w podróżach objazdowy…
A może z air b'n'b? To też fajna opcja w większych miastach.
Koszt ślubu i wesela na 100 osób?
Wreszcie ludzie się opamiętali z zapraszaniem dawno nie widzianej rodziny i tylko najbliżsi...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Oj, niedługo już się skończy samowolka, do żłobka i przedszkola nie przyjmą i...