Latte, mocha czy espresso – zobacz, jak przyrządzić ulubioną kawę
Kawa to jeden z naszych ulubionych napojów. Pobudza do działania, ma niepowtarzalny aromat i smak. Pijemy ją w domu, w pracy, ze znajomymi w kawiarni, dzielimy się przy niej naszymi troskami i sukcesami. Co ważne, nie zawsze musi być to ten sam napój, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak w domowych warunkach zrobić podstawowe kawy – latte, mocha i espresso.
Wbrew pozorom przygotowanie aromatycznej kawy nie jest skomplikowane. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości ziarna kawowca, wodę, mleko i ewentualne dodatki smakowe, np. cynamon. Niezbędny jest również sprzęt, dzięki któremu smakiem wyśmienitej kawy można cieszyć we własnym domu.
Jak zrobić latte?
Jest to mleczna kawa, w której łączy się napar kawowy z mlekiem. Wieńczy ją z reguły puszysta pianka, często posypana czekoladą, cynamonem, kolorową posypką lub polana syropem. Kawa latte może być zatem również deserem. Jednak to nie dodatki mają decydujący wpływ na jakość napoju. Bardzo ważne jest to, jakiej kawy użyjemy do przygotowania espresso – liczy się jej kwaskowatość, aromat, wyrazistość smaku.
Kawę latte można przygotować samodzielnie. Potrzebny jest do niej napar mocnej kawy (50 ml), który następnie trzeba podgrzać (do ok. 60oC). Potem spieniamy mleko o wysokiej zawartości tłuszczu. Można to zrobić za pomocą zwykłego spieniacza do mleka, dostępnego w wielu dużych marketach. Najlepiej, gdy szklanka do latte jest wysoka i przezroczysta. Jako pierwsze do naczynia należy wlać mleko, później zaś powoli wlewać napar z kawy (może to być również kawa bezkofeinowa).
Do przygotowania kawy latte najlepiej jest użyć ciśnieniowego ekspresu do kawy, wyposażonego w młynek i w układ spieniania mleka. Nowością ostatnich lat jest ekspres do kawy na kapsułki, np. Krups. Pozwala on przygotować pyszny napój, a przy tym jest prosty w użyciu. Wystarczy wybrać odpowiednią kapsułkę NESCAFÉ Dolce Gusto, a następnie ustawić wielkość napoju. Taki ekspres pozwala przygotować nie tyko latte, ale też ponad 30 wyśmienitych kaw, np. americano, cappuccino i ristretto.
Czekoladowa mocha – jak ją przyrządzić?
Mocha(mokka) to jeden z mlecznych napojów kawowych, który nie posiada charakterystycznej pianki. Ważnym składnikiem tego rodzaju napoju jest mleczna lub ciemna czekolada. Niektórzy do kawy mocha używają czekolady w proszku.
Przygotowanie jej najlepiej zacząć od zrobienia podwójnego espresso lub naparu kawowego (60 ml). Następnie trzeba rozpuścić czekoladę w gorącym mleku (120 ml); powstałą mieszaninę przelewamy do wysokiej szklanki. Potem powoli wlewamy do niej świeżo zaparzoną kawę. Napój dekoruje się na przykład bitą śmietaną.
Może się wydawać, że mocha to zwykła kawa z mlekiem, jednak jej przygotowanie dla początkującego baristy nie jest wcale łatwym zadaniem. Inaczej sprawa wygląda, gdy posiadamy ekspres na kapsułki. Pozwala on na bardzo szybkie przygotowanie mokki. Już pół minuty od uruchomienia sprzętu system podgrzewania osiąga właściwą temperaturę.
Sekret smaku espresso
Espresso to kawa znana na całym świecie, której ojczyzną są Włochy. Do jej przygotowania najbardziej nadaje się kawa ziarnista espresso, którą przechowuje się w lodówce i mieli krótko przed rozpoczęciem parzenia. Poza samym rodzajem ziaren, na smak czarnego napoju duży wpływ ma woda – powinna być ona miękka. Jeśli więc używamy zwykłej wody z kranu, powinniśmy zastosować odpowiedni filtr.
Po zmieleniu ziaren kawę należy nabrać łyżką do ekspresu (ok. 16 g), równomiernie rozprowadzając przy użyciu dołączonego do ekspresu tłuczka. Trzeba bowiem uzyskać płaską i zbitą powierzchnię. Samo zaparzanie kawy trwa mniej niż minutę. W ten sposób można przygotować również espresso doppio, espresso lungo, ristretto (tutaj używa się dwukrotnie mniej wody niż do klasycznego espresso), czy espresso con panna (z bitą śmietaną).
Równie pyszny napój pozwala przygotować nowoczesny ekspres kapsułkowy. Używane do niego kapsułki są hermetycznie zamknięte, dzięki czemu znajdująca się w nich kawa pozostaje świeża przez długi czas.
Kawa kawie nierówna – jej odmiany różnią się składem, a przez to i smakiem. Niektóre z nich mogą służyć za deser, bez innych nie wyobrażamy sobie poranka. Aby móc cieszyć się ich aromatem, wystarczy wyposażyć się w odpowiednią wiedzę i sprzęt.