Lato a oczyszczacz powietrza. Czy go używać i jak o niego dbać?

9 lipca 2019, dodał: Redakcja

Wraz z zakończeniem sezonu grzewczego często przestajemy korzystać z oczyszczacza powietrza. Nie zawsze jest to właściwa decyzja, a jeżeli już ją podejmujemy, to należy zadbać o to, aby oczyszczacz był gotowy do pracy, kiedy znów nadejdzie jesień, a wraz z nią szkodliwy smog.

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu latem

Latem piece i kotły grzewcze pracują wyłącznie po to, aby zapewnić ciepłą wodą, tak więc zużywają mało opału, a co za tym idzie emitują niewiele zanieczyszczeń. Czy oznacza to, że powietrze, którym oddychamy, jest naprawdę czyste?

Niestety nie, ponieważ istnieją jeszcze inne źródła toksyn. Pierwszy z nich to samochody silnikowe, tak więc na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem w sezonie wiosenno-letnim narażone są przede wszystkim osoby, które mieszkają bądź pracują w pobliżu ulic o wysokim natężeniu ruchu. Z powodu pojazdów do atmosfery trafiają pyły zawieszone oraz tlenki azotu, siarki i węgla.

smog-komunikacyjny.jpg

Zanieczyszczenie powietrze generowane przez samochody silnikowe

Drugim rodzajem zanieczyszczeń obecnych w powietrzu latem są lotne związki organiczne. To dość obszerna grupa związków chemicznych, które wywołują szereg chorób, w tym nowotwory. W przeciwieństwie do zanieczyszczeń komunikacyjnych nie zawsze napływają one do naszych domów z zewnątrz. Sporo LZO znajduje się w chemii gospodarczej, czyli w proszkach do prania, płynach do zmywania naczyń i mycia podłóg, preparatach do czyszczenia szyb i luster oraz odświeżaczach powietrza.

Co więcej, formaldehyd, toluen oraz wiele innych związków z tej kategorii bywa obecnych w kosmetykach, np. lakierach i zmywaczach do paznokci lub dezodorantach. LZO nie brakuje też w farbach, klejach i innych produktach stosowanych podczas wykańczania wnętrz i mebli, przez co do wzrostu ich stężenia w powietrzu mogą doprowadzić różnego rodzaju prace remontowe, które latem wykonuje się szczególnie często. Skuteczną ochroną przed LZO są wszystkie urządzenia z filtrem węglowym, polecane w serwisie Wybierz Oczyszczacz.

papieros-smog.jpg

Formaldehyd to substancja o działaniu toksycznym zawarta również w papierosach

Latem jesteśmy także narażeni na kontakt z alergenami, czyli pyłkami roślinnymi, roztoczami kurzu domowego, sierścią zwierzęcą i zarodnikami pleśni. Chociaż w porównaniu z rakotwórczymi LZO nie wydają się one szczególnie groźne, to dla osób uczulonych stanowią poważny problem. Oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA, którego głównym celem jest walka ze smogiem, dobre poradzi sobie również w roli oczyszczacza dla alergika, tak więc w przypadku uczulenia z urządzenia najlepiej korzystać przez cały rok. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat objawów alergii oraz o dobrych oczyszczaczach dla alergików, zapoznaj się z artykułem https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/oczyszczacz-powietrza-dla-alergikow/.

Oczyszczacz powietrza jako klimatyzer?

Niektórzy producenci oczyszczaczy z funkcją nawilżania – w tym marka Sharp – dopuszczają wykorzystywanie urządzenia w roli klimatora. Wypełnienie zbiornika na wodę bardzo zimną wodą albo dodanie do niej kostek lodu sprawia, że oczyszczacz obniża temperaturę powietrza. Biorąc pod uwagę dokuczliwość letnich upałów, jest to rozwiązanie, z którego warto korzystać. Oczywiście, można sobie na to pozwolić jedynie wtedy, gdy producent dopuszcza taki sposób używania oczyszczacza. Wykorzystywanie urządzenia w niezgodnie z zaleceniami może bowiem doprowadzić do jego uszkodzenia oraz do unieważnienia obowiązującej gwarancji.

Czyszczenie i przechowywanie oczyszczacza powietrza

Jeżeli po przeanalizowaniu zagrożeń związanych z jakością powietrza latem decydujemy się nie używać oczyszczacza, to najlepiej będzie schować go w bezpiecznym miejscu, aby nie zajmował niepotrzebnie wolnej przestrzeni w pokoju. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym wyczyszczeniu urządzenia oraz wyszukaniu dla niego odpowiedniej lokalizacji.

Na blogu https://niebojsmoga.pl/ autorzy przedstawiają praktyczne aspekty użytkowania nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza. Wiosną i latem, kiedy dużo roślin pyli, autorzy przyjrzeli się bliżej tematowi wpływu oczyszczaczy na alergię.

Jest to także dobry moment na przyjrzenie się filtrom. Jeśli uległy one zużyciu, to warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w nowe jeszcze latem, ponieważ poza sezonem grzewczym ceny filtrów w wielu sklepach są niższe. Filtry wciąż nadające się do użytku warto przeczyścić zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi konkretnego modelu. (Zazwyczaj zaleca się delikatne odkurzanie zarówno filtra HEPA, jak i węglowego). Samą obudowę powinno się przetrzeć miękką i suchą bądź wilgotną ściereczką.

filtry-oczyszczaczy-powietrza.jpg

Filtry do oczyszczacza powietrza, www.wybierzoczyszczacz.pl

W przypadku oczyszczacza z funkcją nawilżania konieczne jest opróżnienie i wymycie zbiornika na wodę, a następnie dokładne wysuszenie go (można zastosować roztwór wody i octu w proporcjach 1:1). Po wykonaniu tych wszystkich czynności oczyszczacz najlepiej włożyć do oryginalnego opakowania, a następnie ulokować w miejscu suchym i niezbyt ciepłym.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Nuty pikantne wybijające się na tle prażonych orzechów
Cena:
16,11 zł
Podkreśla kontur ust. Nadaje długotrwały, profesjonalny efekt. Miękka lecz trwała kredka
Cena:
40,50 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

dj a zabawy
U mnie był https://www.djfrontman.pl/ i wszystko organizował. Doskonale "czuł" gości, potrafił zachęcić ich...
Powiększanie oraz wypełnianie ust
Zdecydowanie warto, jeśli faktycznie coś chcesz poprawić. Tylko koniecznie znajdź zaufaną osobę, która...
Jedzenie do pracy
A do pracy często zabieram risotto albo kaszotto łowicza, danie tylko do podgrzania, skład,...
Dziecko moczy się w nocy
Poza tym dziecko szybko się przyzwyczaja do alarmy i traktuje go jako coś normalnego.