Laserowa korekcja wzroku- jak działa i jakie są efekty?
Wady wzroku to problem, z którym boryka się coraz więcej Polaków. Badania wykazują, że niemal połowa obywateli kraju ma problemy z widzeniem, gdzie najczęściej diagnozowaną przypadłością jest krótkowzroczność. Noszenie okularów lub soczewek kontaktowych nie każdemu przypada do gustu czy też nie dla każdego jest to wygodne. Współczesna medycyna umożliwia skuteczne leczenie wad wzroku dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu oraz umiejętności specjalistów. Laserowa korekcja wzroku umożliwia ostre widzenie i całkowitą eliminację problemu z widzeniem.
Czym jest laserowa korekcja wzroku?
Pierwszym remedium na tę przypadłość były okulary, które do dziś pomagają borykać się z wadą wzroku. Obecnie bardzo popularne są również soczewki kontaktowe. Istnieje jednak doskonała alternatywa, która umożliwia zupełną eliminację problemów z widzeniem – jest nią laserowa korekcja wzroku. Zabieg laserowy przywraca ostrość widzenia, usuwając zupełnie dysfunkcję wzroku. Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu, poza pewnym dyskomfortem w trakcie zabiegu, ból nie jest odczuwalny. W zabiegu wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt laserowy, który całkowicie usuwa wadę. Poprawa widzenia jest zauważalna od razu po zabiegu. Część pacjentów zgłasza początkowe wahania ostrości lub rozmywanie obrazu, jednakże po kilku tygodniach stan zostaje unormowany.
Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wad wzroku, tak jak zostało wspomniane, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg bezbolesny, przy którym pacjent pozostaje w pełni przytomny i posiada stały kontakt z lekarzem. Odczuwalny jest natomiast pewien dyskomfort w trakcie przeprowadzania korekcji. Znieczulenie podawane jest za pomocą specjalnych kropli znieczulających do oczu, po czym następuje rozszerzenie oraz unieruchomienie powiek pacjenta. Odsłonięte oczy wystawiane są na działanie wiązki laserowej. Laser wykorzystywany w okulistyce jest niezwykle precyzyjny oraz czuły na każdy ruch gałki ocznej. W chwili, kiedy oko zmieni swoją pozycję (pacjent skieruje je w innym kierunku), laser automatycznie wyłącza się. Nie występuje więc żadne ryzyko, że niewłaściwa cześć oka zostanie poddana działaniu wiązki laserowej. Po wykonaniu zabiegu na oczy zakładany jest opatrunek.
Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Zabieg laserowy trwać może maksymalnie pół godziny – zwykle jest to czas od kilku do kilkunastu minut. Istotna jest natomiast rekonwalescencja. Chwilę po korekcji laserowej pacjent odczuwa wyraźną poprawę widzenia, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z powrotem do domu. Następnego dnia można już normalnie pracować. Zdarzają się czasem niewielkie problemy z ostrością widzenia, gdyż zmienia się natężenie światła (poranek, wieczór). Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku trwa kilka miesięcy. Przez pierwsze trzy miesiące istnieją przeciwwskazania, takie jak zakaz opalania oraz korzystania z solarium. Konieczne jest noszenie okularów z filtrem w słoneczne dni oraz okularów do pływania w wodach otwartych lub na basenie. Unikać należy kontaktu oka z wodą. Jest to niezwykle ważne przy gojeniu oka. Łatwo jest o tym zapomnieć, gdyż poprawa widzenia jest natychmiastowa. Dyscyplina w tych kilku kwestiach jest niezwykle ważna.
Kiedy można spodziewać się efektów zabiegu?
Zabieg laserowej korekcji trwale usuwa wady wzroku. Efekt widoczny jest już chwilę po zabiegu, jednakże stabilizacja może trwać jakiś czas. Zdarza się także, że część wady pozostaje. Dzieje się tak w przypadku, kiedy leczona wada nie była ustabilizowana. Ważne zatem jest, by do operacji przystępować, kiedy wada wzroku jest stabilna i nie postępuje – wtedy szansa na całkowite wyleczenie jest niemal 100%. Całkowity efekt leczenia laserem jest widoczny po ustabilizowaniu się rogówki. Trwać to może do 6 miesięcy. Należy mieć świadomość, że rekonwalescencja jest w dużej mierze uzależniona od samej wady, przeprowadzanego zabiegu, jak i pacjenta oraz przestrzegania przez niego zaleceń lekarza.
Kto może poddać się laserowej korekcji wzroku?
Zabieg laserowego usuwania wad wzroku to metoda w pełni bezpieczna i mogą z niej korzystać wszyscy pacjencji. Warunek konieczny, to ukończony 20 rok życia. Związane jest to ze stabilizacją wady wzroku. Predyspozycje do zabiegu weryfikowane są podczas badań kwalifikujących. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku, to: postępująca wada w dwunastu miesiącach przez planowanym zabiegiem oraz takie dysfunkcje, jak: jaskra, zaćma, zaburzenia siatkówki (w cukrzycy), choroby autoimmunologiczne, skłonność do bliznowców oraz posiadanie rozrusznika serca. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz w trakcie laktacji.
Zabieg laserowej korekcji wzroku z Mediraty
Laserowa korekcja wzroku to zabieg niezwykle skuteczny. Opinie zadowolonych pacjentów mówią same za siebie. Cena za przeprowadzenie wszystkich badań oraz samego zabiegu będzie różnić się w zależności od jego rodzaju. W ogólnym rozrachunku będzie to kilka tysięcy złotych. Tego typu zabiegi okulistyczne zwykle muszą być sfinansowane przez samego pacjenta. Bardzo często koszt zabiegu laserowego przekracza jego możliwości finansowe. W takim wypadku rozwiązaniem jest kredyt na leczenie. Finansowanie procedur okulistycznych w przystępnej i korzystnej formie prowadzi firma MediRaty, która umożliwia szybki dostęp do środków finansowych pozwalających na natychmiastowe wszczęcie procedur leczenia wzroku w najlepszych placówkach medycznych wykorzystujących nowoczesny sprzęt i zatrudniających doświadczoną kadrę lekarską. Finansowanie usług medycznych przez MediRaty to skuteczność, pewność i profesjonalizm, które pozwolą sfinansować zabieg laserowej korekcji wzroku oraz wszystkich innych procesów związanych z dbaniem o wzrok (zakup okularów, soczewek, badania kontrolne, zabiegi, nawet operacje oczu).