Laktator przyjacielem taty

7 lutego 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Pierwsze miesiące życia niemowlęcia to czas, kiedy mama jest dla niego najważniejsza. Psychologowie zwracają jednak uwagę, że równie ważne w tym czasie jest budowanie bliskiej relacji z dzieckiem przez ojca. Mogą sprzyjać temu nie tylko chwile spędzone na kąpaniu, przewijaniu, ale też na karmieniu dziecka przez tatę – mlekiem od matki.

niemowlę

Pierwsze trzy lata swojego życia dziecko w naturalny sposób jest bliżej związane z mamą. To ona nosiła je przez dziewięć miesięcy pod sercem, karmiła i zajmowała się nim. Tak wielka bliskość jest niedostępna ojcom i ich miłość do dziecka kształtuje się przez to inaczej, ale ojcowska rola wychowawcza także zaczyna się w pierwszych dniach życia potomstwa. Z pozoru wygląda to zupełnie inaczej, bo mały człowiek potrzebuje przede wszystkim pożywienia, ciepła, bliskości, które dostaje od mamy. Mimo tego ten pierwszy etap jest bardzo ważny dla budowania głębokiej i bliskiej więzi ojca i dziecka, która zaowocuje w późniejszych etapach rozwoju i wychowania.

Mleko na zawołanie

Zdaniem specjalistów w stwarzaniu bliskiej relacji rodzica z dzieckiem najlepsza jest pomoc w podstawowych czynnościach laktatordomowych. Nie każdy ojciec chce lub może pozwolić sobie na urlop wychowawczy, ale już zwykłe kąpanie, przewijanie i wstawanie w nocy na karmienie powoduje, że tatusiowie mogą czuć się silniej związani z maleństwem.
Umówiliśmy się z mężem, że raz w nocy to on wstaje do córeczki. Mnie to odciąża i dłużej śpię, a mąż więcej czasu spędza z nią. Dzięki temu, że zajmuje się małą w takim samym zakresie jak ja, potrafi się nią tak samo dobrze zaopiekować. Mam pewność, że poradzi sobie w każdej sytuacji wychowawczej – opowiada z uśmiechem Dorota Górecka, mama czternastomiesięcznej Hani. – Nigdy bym się też nie spodziewała, że tak pomocny okaże się laktator, którym ściągam mleko wieczorem. Mąż je w nocy podgrzewa i karmi małą.

Kiedy laktator jest potrzebny?

Zacznijmy od tego, że laktator powinnyśmy kupić dopiero, kiedy rzeczywiście będzie nam potrzebny. Wiele kobiet decyduje się na ten zakup już w czasie ciąży przez obawy związane z problemami z laktacją.
Jeśli takie obiekcje się pojawiają, to rzeczywiście warto poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z tematem. Ciąża to dobry czas na czytanie i rozmawianie z innymi kobietami, o tym jak prawidłowo karmić piersią i co robić gdy staje się to utrudnione lub niemożliwe.
Laktator będzie niezbędny jeśli wystąpią powikłania po porodzie, gdy dziecko jest wcześniakiem, nie umie ssać lub mama ma zbyt wiele albo za mało pokarmu. Można go też używać sporadycznie aby pobudzić laktację, zwłaszcza na początku karmienia. Ale najczęstszym powodem, dla którego kobiety używają tego sprytnego urządzenia jest chęć powrotu do pracy i życia społecznego. Nawet jedno karmienie z odciągniętego wcześniej mleka może dać mamie czas na sen, spotkanie z przyjaciółką lub chwilę na załatwienie innych spraw. W tym czasie rolę żywiciela może przejąć tata wzmacniając tym samym relację z dzieckiem. Jest jeszcze jedna nieoceniona korzyść z takiego rozwiązania – dziecko cały czas otrzymuje najlepsze dla niego mleko matki, a nie sztuczne mleko z proszku.
Dobry laktator będzie odciągał niemal cały pokarm jaki kobieta ma w piersi. To bardzo ważna cecha decydująca o zdrowiu kobiety i dziecka, zgodna z zasadą: im więcej mleka ściągniesz, tym więcej go wyprodukujesz. Gdy pokarm nie jest odciągnięty w całości, to dla organizmu informacja, że zmniejsza się zapotrzebowanie na mleko i zaczyna mniej go wytwarzać. Wtedy naprawdę mogą rozpocząć się problemy z laktacją. Jakiego więc laktatora szukać?

Jak wybrać laktator?

Szukamy takiego laktatora, który naśladuje naturalny rytm ssania dziecka i odciąga pokarm delikatnie i skutecznie. Dobry laktator elektryczny powinien mieć dwufazowy rytm odciągania. W pierwszej fazie ruchy są szybsze i służą do pobudzania laktacji. W drugiej fazie laktator ssie wolniej i bardziej intensywnie zapewniając maksymalny wypływ pokarmu. Następnie należy wyregulować siłę ssania, tak aby uzyskać optymalną jakość odciągania. Jeśli mamy laktator ręczny, to same decydujemy z jaką częstotliwością i siłą będziemy odciągać mleko.. Tutaj przechodzimy do głównej kwestii przy wyborze laktatora: ręczny czy elektryczny?
Odpowiedź jest prosta: w zależności od potrzeb. Oba rodzaje mają wiele zalet – mówi Alicja Szmigiel z Baby Land, dystrybutora marki NUK w Polsce. – Na pewno wielkim ułatwieniem, zarówno w przypadku laktatora ręcznego jak i elektrycznego, jest jeżeli wyposażony jest w specjalny  pojemnik na mleko matki,  którego można  używać  nie tylko do zbierania odciągniętego pokarmu, lecz także do  przechowywania, zamrażania i podgrzewania mleka, a nawet  bezpośrednio z niego karmić po dokręceniu smoczka Wszystko to bez konieczności kłopotliwego przelewania mleka i nie tracąc ani jednej kropli cennego pokarmu. Warto również zwrócić uwagę, szczególnie w przypadku laktatora ręcznego, czy można go z łatwością obsługiwać jedną ręką i czy odciągacz pokarmu posiada inne dodatkowe zalety np. miękką silikonowa poduszeczkę, która optymalnie dopasowuje się do piersi i klatki piersiowej mamy i dodatkowo pobudza wypływ pokarmu.
Laktator ręczny jest przede wszystkim lekki, cichy i kobieta sama decyduje o tempie odciągania. Można go bez przeszkód używać nawet przy śpiącym obok dziecku, mając pewność, że się nie obudzi. Trzeba się jednak napracować, aby odciągnąć porcję mleka. Przez kobiety polecany jest jako pomoc raz na jakiś czas, na okazjonalny wyjazd czy wyjście towarzyskie. Można go nosić w torebce. Dodatkowym plusem jest niska cena.
Zdecydowanie prostszy w obsłudze jest laktator elektryczny, polecany zwłaszcza kobietom, które regularnie odciągają pokarm. Najlepszy będzie ten z regulowaną siłą ssania, z zasilaniem bateryjno-sieciowym. Niektóre laktatory elektryczne pracują niezwykle cicho i są bardzo poręczne, więc nawet noszenie ich przy sobie nie powinno stanowić problemu. Ich główną zaletą jest to, że pracują niejako za nas, w instrukcjach obsługi jest wręcz napisane, żeby przyjąć wygodną pozycje i się odprężyć. Nawet najlepszy laktator zda się na nic, jeśli matka będzie spięta i zestresowana.

Na dobre, zdrowe karmienie pracujemy już przed ciążą – dbając o siebie, dobrze się odżywiając i regularnie się wysypiając. A jaką w tym wszystkim rolę pełni ojciec dziecka? Niebagatelną – w tym wyjątkowym okresie życia kobiety jest dla niej najlepszym wsparciem.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.