Kwasy o działaniu przeciwzapalnym w walce z trądzikiem różowatym
Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra trądzikowa może wymagać szczególnie skutecznej, ale bardzo delikatnej opieki. Na jakie składniki aktywne warto zwrócić uwagę podczas codziennego oczyszczania i nawilżenia? Eksperci wskazują na kwas laktobionowy, kwas azelainowy, niacynamid oraz wyciągi z ziół.
Trądzik różowaty (łac. Acne rosacea) to przewlekła, zapalna choroba skóry, której głównymi objawami są nawracający rumień twarzy oraz pojawiające się na niej zmiany zapalne – w tym bolesne krostki i grudki. Charakterystyczne dla trądziku są także teleangiektazje, potocznie zwane „pajączkami”. Zwykle zmiany koncentrują się w środkowej części twarzy, jednak objawy mogą być bardzo zróżnicowane. W zależności od stadium rozwoju choroby możemy obserwować zaczerwienienie środkowej części twarzy w okolicy nosa, czoła i brody (to postać początkowa, rumieniowa), krostki na policzkach, czole i brodzie (stadium grudkowo-krostowe), a nawet – z przewlekły obrzęk skóry (stadium przerostowe).
Objawy mogą wzmagać m.in.: zmiany hormonalne i stres, ale nie tylko, ponieważ eksperci dowodzą, że wpływ na zaostrzenie trądziku zwykle ma także ekspozycja na słońce, słoną wodę i zmiany diety. Wniosek – jeśli cierpimy na trądzik, początek jesieni to czas, kiedy skóra po wakacjach prawdopodobnie „przypomni” o swoich szczególnych potrzebach ze zdwojoną siłą. Podstawą poprawy samopoczucia jest leczenie (należy rozpocząć je natychmiast, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy), jednak niezwykle potrzebne i pomocne w niwelowaniu objawów jest także włączenie przeciwzapalnych, łagodzących rytuałów pielęgnacyjnych. Na co postawić w pielęgnacji skóry trądzikowej?
Kwasy o działaniu przeciwzapalnym
Eksperci wskazują, że w przypadku skóry trądzikowej warto sięgać po… kwasy! Pierwsze skojarzenie z tą grupą składników aktywnych? Działanie inwazyjne, gwałtowne. Nic bardziej mylnego! Od dekad odpowiednio wyselekcjonowane kwasy stosowane są w medycynie i kosmetologii jako składnik o silnych właściwościach łagodzących.
– To kluczowe, by nasza codzienna rutyna była perfekcyjnie dostosowana do wymagań cery trądzikowej – począwszy od doboru składników aktywnych, przez odpowiednie, delikatne procedury, aż do właściwych nawyków i systematyczności – mówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®. – Praktyka pokazuje bardzo wysoką efektywność działania kwasów: laktobionowego i azelainowego w połączeniu z niacynamidem. Kwas laktobionowy silnie nawilża, redukuje rozszerzone naczynka oraz skutecznie wzmacnia mechanizmy naprawcze skóry. Z kolei kwas azelainowy efektywnie łagodzi stany zapalne, reguluje wydzielanie sebum i niweluje rumień. To działanie „na wagę złota” w przypadku trądziku różowatego, gdzie zapalne grudki i krostki pojawiające się w okolicy czoła, nosa, brody oraz policzków mogą być bardzo dotkliwe. Oba kwasy znajdziemy w linii SOLVERX® Rosacea – dodaje.
Zioła i wyciągi roślinne
Specjaliści wskazują, że skóra trądzikowa dobrze toleruje składniki naturalne – w tym zioła i rośliny o działaniu przeciwzapalnym oraz ściągającym, które dobrze współgrają ze specyfiką kwasu laktobionowego i azelainowego. – Numer jeden w tym obszarze to wyciąg z kory dębu, który skutecznie koi i ściąga skórę. Doskonale sprawdza się także ekstrakt z rumianku, który oprócz znanego od wieków działania przeciwzapalnego, ma także właściwości łagodzące. Podobnie jak olej z czarnuszki, który skutecznie łagodzi zaczerwienienia – mówi Agnieszka Kowalska.
Delikatność i systematyczna opieka
U podłoża skutecznej pielęgnacji cery trądzikowej leży perfekcyjny dobór specjalistycznych produktów do pielęgnacji. A zatem, eksperci przestrzegają, byśmy nie ulegały (nawet jednorazowo) pokusie, by sięgnąć po przypadkowe kosmetyki – np. w podróży czy hotelowej łazience.
Po drugie, podstawą efektywności jest także absolutna delikatność. Pamiętajmy, że zmieniona skóra zwykle jest bardzo podatna na podrażnienia. Na co zwrócić uwagę? Zastosujmy „kosmetyczne ABC wrażliwej cery”. A: unikajmy mocnego wycierania podrażnionej skóry po kąpieli. Do jej osuszania używajmy bardzo miękkich ręczników. B: z naszej beauty-rutyny usuńmy długie kąpiele i bardzo ciepłą wodę, która nie służy cerze z rozszerzonymi naczynkami. C: obserwujmy potrzeby skóry. Cera ze zmianami i ta bardzo wrażliwa szybko „da nam znać”, że dane działanie jej nie służy, „nagradzając” z kolei delikatne i systematyczne postępowanie złagodzeniem objawów oraz uczuciem komfortu.
SOLVERX® Rosacea
ŻEL DO MYCIA I DEMAKIJAŻU twarzy i oczu
- Żel przeznaczony do codziennego mycia i demakijażu twarzy i oczu, dedykowany do skóry z problemem trądziku różowatego.
- Po zastosowaniu skóra jest wygładzona i czysta jak nigdy wcześniej.
- Żel bazuje na naturalnych składnikach oraz detergentach z kokosa, dzięki czemu jest niezwykle łagodny.
- Kompleks kwasu laktobionowego i azelainowego działa przeciwzapalnie i redukuje zaczerwienienie.
Pojemność: 200 ml
Cena: 35 zł
SOLVERX® Rosacea
TONIK DO TWARZY
- Tonik przeznaczony do skóry z problemem trądziku różowatego.
- Unikalny kompleks kwasu laktobionowego i azelainowego łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry, wycisza stany zapalne i działa antybakteryjnie.
- Z kolei ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego wzmacnia naczynia krwionośne.
Pojemność: 200 ml
Cena: 35 zł
SOLVERX® Rosacea
KREM DO TWARZY
- Krem do twarzy z satynowym wykończeniem przeznaczony do skóry z problemem trądziku różowatego.
- Unikalny kompleks olejów: z czarnuszki oraz z owoców dzikiej róży wzmacnia naczynia krwionośne, chroni przed wolnymi rodnikami i zmniejsza przebarwienia.
- Kompleks kwasu azelainowego i laktobionowego działa przeciwzapalnie i łagodzi objawy trądziku różowatego jednocześnie zapobiegając powstawaniu zaskórników.
- Krem idealnie sprawdza się pod makijaż.
Pojemność: 50 ml
Cena: 48 zł