Kurkumina – właściwości dla zdrowia, zastosowanie – jak działa?

20 lipca 2018, dodał: EKSPERTKA

Obecnie przyszło nam żyć w wyjątkowych czasach: z jednej strony wynalazki techniczne i rozwój medycyny spowodował, że wiele osób udaje się uratować nawet z ciężkich schorzeń, a z drugiej strony wszechobecne zanieczyszczenie środowiska prowadzi do chorób cywilizacyjnych, które dotykają większą część współczesnej populacji. Wszechobecne konserwanty występujące w żywności, pestycydy i metale ciężkie zawarte w wodzie skutkują alergiami pokarmowymi, schorzeniami skóry a nawet poważniejszymi chorobami takimi jak: dna moczanowa, nowotwory, dolegliwości układu krążenia. Dlatego niezmiernie ważna jest profilaktyka i korzystanie z darów natury, które w bezpieczny i skuteczny sposób wzmocnią nasz organizm.

 

Jednym z takich związków bioaktywnych jest kurkumina – żółty barwnik (kurkuminoid) otrzymywany z kłącza ostryżu długiego (kurkumy). Substancja ta jest jednym z najlepiej przebadanych związków, który wykazuje szerokie i wielokierunkowe działanie.

Najważniejsze właściwości kurkuminy

Podstawową i najważniejszą właściwością kurkuminy jest działanie przeciwzapalne. Stan zapalny towarzyszy większości chorobom cywilizacyjnym począwszy od otyłości, idąc poprzez choroby jelit, alergie czy nowotwory. Wykazuje również działanie przeciwutleniające, w związku z czym ochrania komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez reaktywne formy tlenu. Nadmiar wolnych rodników inicjuje powstawanie stresu oksydacyjnego, a ów stres z kolei aktywuje szlaki zapalne i w efekcie prowadzi do powstawania chorób przewlekłych (np. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nowotworów). Badania wskazują, że regularne spożywanie kurkuminy może zmniejszyć stan zapalny na skutek obniżenia poziomu markerów zapalnych takich jak Il-6, Il-1, TNF-α, zmniejszenia aktywacji czynnika NF-κB, którego nieprawidłowa regulacja wiąże się z powstawaniem chorób o podłożu zapalnym.

 

 

Kurkumina zwiększa zdolności antyoksydacyjne organizmu, wzmacnia odporność, a w towarzystwie witaminy D wspiera funkcjonowanie mięśni i stawów [1]. Związek ten postrzegany jest również jako potencjalny środek terapeutyczny np. w przypadku nieswoistych chorób zapalnych jelit, chorób stawów czy chorób neurodegeneracyjnych. W kontekście Alzheimera zaznacza się, że kurkumina może przekraczać barierę krew-mózg, zwiększającym tym samym poziom glutationu oraz zmniejszając stres oksydacyjny w mózgu [3]. Stwierdzono, że ów związek wykazuje potencjał terapeutyczny względem m.in. raka okrężnicy, wątroby, płuc, piersi, macicy, jajnika, prostaty.

 

Właściwością potęgującą działanie przeciwnowotworowe kurkuminy jest inicjacja apoptozy (zaprogramowanej śmierci) zmienionych nowotworowo komórek. Wykazuje działanie antoproliferacyjne, czyli zapobiegające namnażaniu się komórek. Uszkodzenia oksydacyjne są zaangażowane w patofizjologię wielu chorób, dlatego też stosowanie kurkuminy działa korzystnie przy alergiach (astma), reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycy, cukrzycy (poprawa wrażliwości insulinowej, regulacja poziomu glukozy we krwi), chorobach układu sercowo-naczyniowego (poprawa profilu lipidowego, ciśnienia i przepływu krwi)[2].

Wchłanianie i biodostępność kurkuminy

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo suplementów diety, producenci oferują ich różne formy, dawki i połączenia z innymi środkami. Powszechnie mówi się o tym, że piperyna pochodząca z pieprzu zwiększa przyswajalność kurkuminy, jednak warto też dodać, że piperyna może wzmagać wchłanianie niektórych leków (np. glikozydów nasercowych, leków immunosupresyjnych czy glikokortykosteroidów).

Kluczowym aspektem jest to, żeby wybierać preparaty standaryzowane na zawartość kurkuminy. Wysokim stopniem przyswajalności charakteryzuje się np. nowoczesna forma micelarna, która szybko się wchłania i długo utrzymuje w osoczu. Umieszczenie cząsteczek kurkuminy w tłuszczowej otoczce warunkuje ochronę składnika bioaktywnego przed wcześniejszym rozkładem. Świadomość tego jaki preparat należy wybrać jest bardzo ważna, dlatego należy uważnie czytać składy preparatów.

Do kupienia : bmpharma.pl

 

 

Autor tekstu: Kinga Głaszewska.

  1. Sikora-Polaczek i in., Molekularne i komórkowe mechanizmy działania kurkuminy – doborczynny wpływ na organizm, Postępy Biochemii, 2010, s. 74-83.

  2. Tęcza P., Żylińska L., Prewencyjne działanie kurkuminy i resweratrolu w chorobie Alzheimera, Przegląd Lekarski, 73(5), 201.

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ

FORUM - bieżące dyskusje

Jak założyć i prowadzić sklep inter…
Bardzo ważny jest przede wszystkim wybór dobrego hostingu o odpowiedniej pojemności serwera....
Wystrój kuchni
Sam sprzęt kuchenny może być wykorzystywany jako wystrój. U mnie są na przykład pojemniki...
Dobry krem pod oczy ?
Jeśli mowa o kremach pod oczy to polecam krem https://sklep.barwa.com.pl/pause/232-krem-pod-oczy-30-pause.html który można...
Grillowanie ;)
Dzisiaj robiłam łososia ze szparagami z przepisu podanego na stronie wody mineralnej Piwniczanki,...