Kupujemy duży basen ogrodowy

10 października 2016, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Baseny ogrodowe to duża atrakcja nie tylko dla dzieci, ale też dla zmęczonych upałem dorosłych. Na szczęście, obecnie mamy szeroki dostęp do przenośnych basenów o pokaźnych rozmiarach, w których zmieści się jednocześnie kilka kąpiących się osób. Są bezawaryjne, występują w najróżniejszych wariantach, są proste w montażu, sukcesywnie zmniejsza się też ich cena. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni basen, gdzie go kupić oraz na co uważać podczas montażu całej konstrukcji w ogrodzie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Największym dylematem dla osób podchodzących po raz pierwszy do zakupu dużego basenu ogrodowego jest wybór między basenem rozporowym a basenem stelażowym. Niebagatelną zaletą basenów rozporowych jest łatwość montażu: wystarczy rozłożyć je w ogrodzie i napełnić wodą. Nie trzeba budować podestów, kopać otworu w ziemi, ani też nie trzeba wznosić specjalnych ścianek bocznych. Przed rozłożeniem basenu rozporowego, koniecznie trzeba przygotować podłoże: należy usunąć z niego wszelkie ostre elementy (takie jak kawałki kory, gałązki, kamienie i kawałki korzeni). Można pokusić się o dodatkowe wyrównanie terenu pod basen. Wówczas będziemy pewni, że po nalaniu do niego wody zachowa należyty kształt. Basenu rozporowego nie należy rozkładać na terenie pochylonym oraz górzystym. Woda w takim basenie zalega nierówno, jedna z jego stron jest też zwykle nadmiernie obciążona. Nie wygląda to dobrze, a w niektórych przypadkach może doprowadzać też do skrócenia żywotności basenu.

621

Ogrodowy basen rozporowy o okrągłym kształcie

Kwestia prostoty montażu basenu ogrodowego powinna być szczególnie istotna dla tych osób, które mogą korzystać z niego tylko w niektórych okresach w roku. Przykładem – wcale nierzadko spotykanym – jest sytuacja, gdy basenu używamy tylko podczas naszego urlopu na działce. Kiedy urlop się kończy, działka zostaje opuszczona i nie sposób zostawić na niej basen o wartości kilkuset złotych, bo, jak wiemy, złodzieje lubią grasować po ogródkach działkowych. Po zakończeniu użytkowania, basen można złożyć i schować w miejscu nienarażonym na działanie temperatur sięgających poniżej zera. Są na tyle plastyczne, że z łatwością można je upchnąć na wąską antresolą przypiętą pod sufit w domku narzędziowym lub w najdalszy kąt w piwnicy. Podczas przechowywania, pamiętajmy o ryzyku zaatakowania basenu przez gryzonie, które mają zwyczaj grasować po naszych komórkach, szopach, strychach i piwnicach już od wczesnej jesieni.

Więcej o tym, jak prawidłowo rozłożyć basen ogrodowy, dowiemy się oglądając to nagranie:

 

Ścianki basenów rozporowych zbudowane są z tworzywa sztucznego: wielowarstwowo sklejanej folii PCW. Jest odporna na wielokrotnie zginanie, dzięki czemu basenu tego rodzaju nie przypominają tradycyjnych, znanych sprzed dwudziestu lat dmuchanych basenów gumowych, w których dziury pojawiały się praktycznie po każdym użyciu.

615

Duży basen rozporowy ze stelażową podporą

Basen rozporowy wielkogabarytowy osiąga swój prawowity kształt dopiero po nalaniu do niego wody. Bez wody, basen przypomina płaską nieckę z opadającymi ścianami. Nalewanie wody do środka wymaga od nas uwagi: nie można wówczas zostawić basenu bez kontroli.

Basenów rozporowych nie należy rozkładać na tarasach betonowych (niezależnie od tego jak mocne mają fundamenty i rusztowanie), ani na drewnianych werandach. Urządzając czyszczenie tego rodzaju basenu, nie należy używać substancji aktywnych chemicznie, gdyż może to uszkodzić jego strukturę.

Baseny stelażowe

Nieco bardziej zaawansowane technicznie są baseny stelażowe. Cała ich konstrukcja opiera się na stelażu: metalowym lub drewnianym. Jeśli jest to stelaż drewniany, wówczas mamy do czynienia z drewnem specjalnie wzmacnianym, które jest w stanie utrzymać napór dziesiątek tysięcy litrów wody wlewanych do środka. Baseny stelażowe, dzięki temu, że wspierają się na mocnych rusztowaniach, osiągają zwykle zdecydowanie większe rozmiary niż przeciętne baseny rozporowe. Mogą mieć  okrągły lub prostokątny kształt. Można je wkopać w ziemię, wówczas uzyskujemy łatwy i tani w utrzymaniu basen ziemny. W większości przypadków właściciele tego typu basenów decydują się na postawienie ich na powierzchni ziemi. Wówczas do środka wchodzi się za pomocą drabinki dołączanej do zestawu.

Here's it is — our new pool. It's a 10' diameter Intex metal frame job.

Duży basen ogrodowy z pełnym stelażem

Akcesoria do basenów

Jeśli chcemy posiadać basen wielkogabarytowy, musimy liczyć się z koniecznością zakupu akcesoriów potrzebnych do jego uruchomienia oraz utrzymywania. W zależności od modelu oraz producenta, niektóre baseny kupowane przez nas w sklepach ze sprzętem ogrodowym będą miały już w komplecie wybrane akcesoria.

617

Pompa filtrująca do basenów wielkogabarytowych.

Fot. sklep ogrodniczy Ogrodosfera

Do podstawowych należy pompa filtrująca wodę. Basen przeznaczony do użytku kilku osób, o średnicy większej niż 3 metry i głębokości większej niż 1 m absolutnie wymaga obecności sprawnego urządzenia filtrującego wodę.  W przeciwnym wypadku, skażemy się na konieczność ciągłej jej wymiany, a wtedy nasze rachunki za wodę sięgną zenitu. Przydatna będzie też pokrywa, która zapobiegnie wpadaniu liści, gałązek  i paprochów do środka  w czasie, kiedy nie będziemy korzystać z basenu. Pamiętajmy też o psach oraz kotach, które lubią pić wodę z basenu w nocy.

614

Dzięki takiej osłonie basen jest chronione przed nocnymi odwiedzinami zwierząt, które lubią pić z niego wodę. 

Kolejnym obowiązkowym punktem na liście zakupów wśród osób posiadających wielkogabarytowy basen jest chemia basenowa. Środki chemiczne są niezbędne nawet w tych basenach, w których mamy pompy filtrujące zaopatrzone w mocne filtry. Wszystko dlatego, że pompy nie poradzą sobie z zanieczyszczeniami biologicznymi (grzybami, bakteriami, glonami itp.)