„Kuchnia Pięciu Przemian dla początkujących” – recenzja
Pięć Przemian to tajemnicze określenie mające swoje źródło w tradycyjnej chińskiej medycynie. Za sprawą fascynacji kulturą Dalekiego Wschodu i orientalnym stylem staje się coraz bliżej znane we współczesnym świecie. Pięć Przemian to część starożytnej filozofii, którą z powiedzeniem można w różnym stopniu stosować w codziennym życiu.
Jedno z takich zastosowań znajdziemy w poradniku kulinarnym „Kuchnia Pięciu Przemian dla początkujących”, autorstwa Anny Czelej. To wyjątkowa książka, którą docenią fani zdrowego żywienia, zwłaszcza zwolennicy diety wegańskiej i wegetariańskiej.
Zdarza nam się dzielić ludzi na tych, którzy potrafią gotować i takich, którym lepiej idzie odgrzewanie gotowych potraw niż przygotowanie własnych. Bezsprzecznie posiłki przygotowane w domowej kuchni są zdrowsze od tych kupowanych w marketach. Jaki to ma związek ze wspomnianą teorią? Otóż, zgodnie z nią, bardzo istotna w procesie gotowania jest kolejność dodawania poszczególnych składników zgodnie ze schematem przemiany ognia, ziemi, metalu, wody i drzewa, odpowiadającymi kolejno za smak gorzki, słodki, ostry, słony i kwaśny. I to w niej kryje się sekret pysznych lub nieudanych potraw.
Te same potrawy przyrządzone z tych samych składników mogą smakować inaczej, w zależności od sposobu przygotowania. Tajemnica wydobywania głębi smaku z każdego dania jest prosta do odkrycia, leży na wyciągnięcie ręki, otwiera się przed nami na kartach tego niewielkiego, ale jakże genialnego poradnika. Prosta zasada. Efekt zaskakujący!
Sernik z dynią i morelami, zupa ziołowa ze szparagami, wegański tort makowy… – już same nazwy brzmią tak, że ma się ochotę pobiec do kuchni i zacząć gotować, a po przeczytaniu wstępu ma się gwarancję, że tym razem będą to udane efekty pichcenia.
Jak wskazuje sama autorka, celem napisania tej książeczki było przekonanie wszystkich o łatwości i skuteczności stosowania zasad Pięciu Przemian w każdej kuchni, opartej na każdych składnikach, bez względu na to, czy gotujemy krupnik z przepisu babci, czy przygotowujemy właśnie odkryty koktajl jagodowo-pokrzywowy. Zasady można stosować dosłownie w każdej kuchni i diecie. I to jest fenomenalne! Mnie absolutnie przekonała.
Kolejność dodawania poszczególnych składników pozwala nadać potrawom głębszy smak i rozpieszczać podniebienie, przez co czyni gotowanie przyjemnym, a spożywanie posiłku wyjątkowym doświadczeniem. Bardzo łatwo nauczyć się tej nieskomplikowanej zasady dzięki lekturze, a jeśli wśród czytelników znajdą się wegetarianie, będą z całą pewnością dzielić się zawartymi w niej przepisami i zapraszać znajomych do wspólnego stołu.
Iwona
Książkę poleca Wydawnictwo Vital – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja