Książkowe pomysły na prezent od Wydawnictwa Poradnia K!
W przedświątecznym okresie poszukiwań idealnych prezentów Poradnia K wychodzi naprzeciw Waszym potrzebom. Na dużych i małych Czytelników czekają tu wciągające lektury. Pełne humoru opowieści dla dzieciaków i rarytasy dla wielbicieli ekranizacji oraz fanów Netflixa na pewno ucieszą Waszych bliskich. W tym sezonie królują kryminalne wątki, niebezpieczne kobiety, bogactwo świata fantasy, smoki i… skarpetki!
Gray Man – Mark Greaney
Jeden z najbardziej wyczekiwanych kryminałów 2021 roku! Polscy fani thrillerów i powieści sensacyjnych mogą zanurzyć się w pierwszej powieści z dziesięciotomowego cyklu Gray Man.
Autorem serii opowieści jest nie byle kto, bo Mark Greaney, bliski współpracownik Toma Clancy’ego, który kontynuuje dzieło mistrza. Powołał do życia Gray Mana, nieuchwytnego zabójcę z zasadami. Court Gentry, genialny analityk CIA, obok Jamesa Bonda, Jasona Bourne’a czy George’a Smileya, stał się pomnikową postacią światowej literatury sensacyjnej.
Netflix przygotowuje ekranizację Gray Mana z Ryanem Goslingiem w roli głównej.
Film reżyserują bracia Joe i Anthony Russo. Joe jest również autorem scenariusza. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Chrisa Evansa, Anę de Armas, Billy’ego Boba Thorntona. To najdroższa produkcja w historii Netfliksa – budżet wynosi 200 milionów dolarów!
Seryjne zabójczynie – Tori Telfer
Przebiegłe, sprytne, zuchwałe lub cierpiące na urojenia – najsławniejsze morderczynie w dziejach. Wśród nich Tillie Klimek, Polka z pochodzenia, mieszkająca w Chicago. Swoje ofiary truła… bigosem!
Kiedy myślimy o seryjnych zabójcach, przychodzą nam do głowy głównie mężczyźni, jak choćby Kuba Rozpruwacz. Okazuje się jednak, że około dziesięciu procent morderstw dokonały kobiety, nawet jeśli o wielu zbrodniach zapomniano. A przecież Elżbieta Batory, Nannie Doss, Mary Ann Cotton czy Tillie Klimek żyły naprawdę. I o nich właśnie jest ta książka.
To historie 14 najsławniejszych morderczyń w dziejach. Co nimi kierowało? Jakie miały motywy, jakie stosowały metody? Działały same czy ze wspólnikami? Kogo wciągnęły w sieć swoich intryg? Kto padł ich ofiarą? Odpowiedzi na te pytania i wyjątkowy wgląd w psychikę zabójczyń znajdziemy w tej książce.
Każdy rozdział porusza temat zbrodni i historii innej bohaterki, portretując ją z wielkim realizmem. Nie znajdziemy tu łatwych wyjaśnień ani stereotypowych stwierdzeń. Niektóre bohaterki były bezwzględnymi psychopatkami, inne się pogubiły.
Alanna. Pierwsza przygoda. Pieśń lwicy – Tamora Pierce
Tortall to świat surowej, średniowiecznej fantasy, gdzie miecze dzierżyć mogli tylko mężczyźni. Wśród bohaterów są także kobiety, które odnalazły swoją drogę jako szpiedzy i czarodziejki. Ale jedna z nich chce zostać… rycerzem!
Alanna z Trebondu najbardziej pragnie zostać rycerzem w królestwie Tortallu. Znajduje na to sposób – zamienia się rolami ze swoim bratem-bliźniakiem, Thomem. Przebrana za chłopca, zaczyna szkolenie w pałacu króla Roalda. Droga do rycerstwa nie jest łatwa…
Na początek Alanna musi opanować władanie bronią, sztuki walki i magię, nauczyć się ogłady, powściągnąć swój temperament i nawet zapanować nad własnym sercem.
Tak zaczyna się jej pierwsza przygoda – pełna magii i walk, awantur i intryg, zła i dobra. Czy marzenia Alanny się spełnią i stanie się legendą?
Kraina smoków – Cornelia Funke
W dolinie smoków panuje kojący spokój. Pewnego dnia dochodzą do niej straszne wieści: „Ludzie nadchooodzą!”.
Nieustraszony młody smok Lung postanawia wyruszyć na poszukiwanie legendarnego Skraju Nieba – miejsca, gdzie te piękne stworzenia mogą żyć w pokoju. Dołączają do niego oddana przyjaciółka Siarczynka i samotny chłopiec o imieniu Ben. Posługując się jedynie dziwaczną mapą i wspomnieniami starego smoka, cała trójka rusza w magiczną i niebezpieczną podróż, by dotrzeć do najwyższych szczytów świata. W drodze zawierają nowe znajomości, docierają do wspaniałych miejsc, a przede wszystkim poznają znaczenie słów „przyjaźń” i „odwaga”.
Czy uda im się dotrzeć do celu? Czy wszyscy ludzie są źli? Kto podąża ich śladem? Jak bardzo niebezpieczna może być wyprawa w poszukiwaniu najbezpieczniejszego zakątka świata? I wreszcie, czy można przeżyć większą frajdę niż latanie pod samym niebem na smoku?!
Kraina smoków to pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji książka popularnej i nagradzanej niemieckiej pisarki dla dzieci. Animowany film na podstawie książki miał premierę w polskich kinach w lipcu 2021 roku.
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – Justyna Bednarek
Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy jedną.
Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek to pięknie zilustrowane przez Daniela de Latoura historie, które będą bawić i dzieci, i dorosłych. Skarpetki można czytać, odkładać i do nich wracać.
Pierwsza część serii to najbardziej utytułowana książka, najczęściej nagradzana pozycja literatury dziecięcej 2016 roku. Była nominowana w konkursie IBBY, zdobyła tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka” oraz Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Pretendowała do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz znalazła się na liście 15 najlepszych książek roku 2016 według portalu Juniorowo.pl.
W 2017 roku Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek zostały wpisane na listę lektur dla klas I-III. Przetłumaczono je na wiele języków – bawią dzieci m.in. w Rosji, Grecji, Czechach, Holandii, Hiszpanii i Słowacji.
Nowe przygody skarpetek – Justyna Bednarek
Będzie zabawa, wyzwania i przygody! Skarpetki przebojowo wkraczają znów do akcji. Nie chcą tkwić na nogach, żądają przygód!
Tym razem, w drugiej książce, kontynuacji bestsellerowych Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek, również z ilustracjami Daniela de Latoura, mamy aż 13 przygód. Skarpetki pragną odmiany.
Jak pokazuje autorka, dzięki swej ciekawości świata zmieniają na lepsze nie tylko swoje życie, ale i los wielu osób i zwierząt. Pisarka przekonuje, że powinien to być cel każdego z nas – nieważne, czy jesteśmy człowiekiem, czy skarpetką.
Banda Czarnej Frottè – Justyna Bednarek
Musicie wskoczyć na łajbę w trzeciej części przygód skarpetek i przeżyć morskie przygody. Sprawdźcie, jak powstała banda!
Historia zaczyna się ucieczką czarnej skarpetki frotté przez znaną nam dziurę pod pralką, ponieważ obawia się, że może wylądować w śmieciach. Dostaje się na okręt, gdzie poznaje sympatycznego pająka. Pomaga jej on zdobyć niewielką szalupę, którą nasza bohaterka zamierza opłynąć świat. Zaczyna prowadzić dziennik jak prawdziwy wilk morski. Z rozdziału na rozdział poznaje nowych członków załogi i tak rozpoczyna się historia gangu. Wkrótce, w ślad za bandą wyrusza tajemnicza postać…
Gdybyśmy tylko mogli, pewnie sami dołączylibyśmy do bandy. Kto wie, może kiedyś uda nam się dostać na statek i ruszyć w podróż dookoła świata?
Skrzynia w lesie – Maureen Johnson
Dla młodej detektywki Stevie Bell nie ma jak morderstwo. Dziewczyna po powrocie z Akademii Ellinghama zaczyna spokojne – i nudne – wakacje w domu. Niedługo jednak pozostaje bez zajęcia: dostaje wiadomość od właściciela obozu letniego Słoneczne Sosny, znanego wcześniej jako obóz Wodospad Cudów. To miejsce niewyjaśnionej zbrodni z 1978 roku, kiedy w lesie otaczającym obóz zamordowano czworo młodych ludzi. Ich ciała odnaleziono w makabrycznym stanie.
Nowy właściciel obozu proponuje Stevie współpracę nad podcastami kryminalnymi dotyczącymi tej sprawy. Stevie zgadza się pod warunkiem, że będzie mogła przyjechać z przyjaciółmi z Akademii Ellinghama. Nic ich tak nie kusi, jak wspólnie spędzone lato i zagadka do rozwikłania.
Kiedy Stevie zagłębia się w sprawę sprzed lat, okazuje się, że jest ona co najmniej tak skomplikowana jak zagadka Nieodgadnionego. W lesie nadal czai się zło i zagrożone są kolejne osoby. Czy Stevie uda się wytropić mordercę i ujść z życiem?
Krzyczące schody. Lockwood & Sp. – Jonathan Stroud
Łowcy duchów. Kto powstrzyma przerażającą epidemię?
Londyn ma ogromny problem. Od pięćdziesięciu lat zjawy nawiedzają miasto, paraliżując społeczeństwo. Agencje detektywistyczne zajmujące się zjawiskami nadprzyrodzonymi są na wagę złota. Jednak tylko młodzież radzi sobie z tym zjawiskiem – młodzi ludzie widzą więcej, niż komukolwiek się wydaje. Lucy Carlyle ma wielkie ambicje. Nie spodziewa się, że połączy siły z podupadającą i najmniejszą w mieście agencją Anthony’ego Lockwooda oraz jego lojalnego pomocnika, George’a Cubbisa. Pomimo odwagi i inteligencji agentów oraz charyzmy ich lidera, wspólne śledztwo kończy się makabrycznym odkryciem i wielką katastrofą. Da się ją odkupić tylko w jeden sposób – sprawą Combe Carey Hall, o którym mówią, że jest najbardziej nawiedzonym domem w Anglii, domem z którego nie ma ucieczki… Jedyną szansą jej rozwikłania jest spędzenie tam nocy, stawienie czoła strachom z Czerwonego Pokoju oraz Krzyczącym Schodom.
Agencja, prowadzona bez nadzoru dorosłych, zdolności, które posiadają jedynie młodzi, wspaniale zarysowani główni bohaterowie i żywe interesujące relacje między nimi wynoszą serię Lockwood & Spółka na zupełnie nowy poziom literatury młodzieżowej. Pierwsza część, „Krzyczące schody”, której akcja porywa, a humor miesza się z prawdziwym przerażeniem, zadowoli wszystkich wielbicieli gatunku. Nie tylko młodych.