Kryzys w związku może pojawić się zarówno w życiu pary z krótkim, jak i z długim stażem. Gdy między dwojgiem ludzi dzieje się coś złego, nie należy się jednak poddawać. W wielu przypadkach kłótnie i konflikty są tylko stanem przejściowym. Aby go pokonać, powinno się podjąć odpowiednie działania.
Zwrócenie się o pomoc do specjalisty
Kryzys w związku to nieprzyjemna sytuacja, która kładzie się cieniem na relacjach między dwoma osobami. Nie należy mylić go z jednorazową kłótnią – to stan o wiele poważniejszy, który często jest efektem nawarstwionych nieporozumień widocznych już od dawna. Wszelkie sprzeczki najlepiej rozwiązywać od razu. Mimo to wiele osób ignoruje początkowe konflikty, uważając je za coś mało istotnego. Z czasem mogą jednak urosnąć do rangi ogromnego problemu. Gdy więc pojawia się kryzys w związku, często trzeba sięgnąć po specjalistyczne metody, aby go pokonać.
Sprawdzonym sposobem na zażegnanie kryzysu w relacji jest psychoterapia. Istnieje wiele miejsc specjalizujących się w usługach tego typu. Osoby mieszkające w Warszawie mogą skorzystać np. z oferty Strefy Myśli – szczegóły programu terapii par można znaleźć pod adresem: https://strefamysli.pl/psychoterapia-par-i-malzenstw/.
Jeżeli kryzys w związku jest silny, nie warto zwlekać z wizytą u psychoterapeuty. Dzięki niej pod okiem specjalisty pary mogą poznać źródła dręczącego ich konfliktu i lepiej zrozumieć siebie nawzajem. Terapia to także szansa na przedyskutowanie wszelkich problemów i nauczenie się mówienia o własnych emocjach, odczuciach czy wątpliwościach. Dzięki bezpiecznej atmosferze za drzwiami gabinetu partnerzy mogą poczuć się swobodnie, opowiadając o swoich odczuciach. Przy wsparciu ze strony specjalisty mają szansę pracować nad naprawieniem relacji i przywróceniem w niej szczęścia.
Czy można samodzielnie zażegnać kryzys w związku?
W sytuacji, gdy kryzys w związku nie jest jeszcze zaawansowany, para może spróbować poradzić sobie z nim sama. Należy przy tym pamiętać, że wymaga to od partnerów jednakowego zaangażowania. Podstawą działania jest wówczas próba przedyskutowanie wszelkich nieporozumień, pretensji i żalów, a także wzajemnych oczekiwań. Taka szczera rozmowa o uczuciach i problemach niestety nie należy do najłatwiejszych, jest jednak niezbędna do poradzenia sobie z trudną sytuacją, w jakiej znalazła się para. Wymaga ona od obojga partnerów wykazania się dużą rozwagą, delikatnością, a przede wszystkim wyrozumiałością. Co istotne, trzeba przeprowadzić ją bez zbędnych, negatywnych emocji. Ważna jest też umiejętność słuchania drugiej strony i przyjmowania jej punktu widzenia.
Próby samodzielnego zażegnania kryzysu w związku wymagają wiele cierpliwości – jedna rozmowa prawdopodobnie nie rozwiąże wszystkich problemów. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednia komunikacja między partnerami jest podstawą każdej relacji. Należy więc nad nią pracować nie tylko w sytuacjach konfliktowych, lecz również na co dzień. Dzięki temu, jeśli pojawi się kryzys w związku, to o wiele łatwiej będzie go pokonać.