Krwiak – przyczyny powstawania i sposoby leczenia

21 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Krwiak jest konsekwencją nagromadzenia się krwi w danym punkcie naszego ciała. Powstaje on poprzez wydostanie się krwi z naczyń krwionośnych i rozlaniu się jej po przedostaniu do tkanek.

Young woman with a hematoma at her upper thighs

Przyczyny powstawania krwiaków

Najczęściej występującymi przyczynami krwiaków są urazy. Mamy z nimi do czynienia w sytuacji, w której na organizm zadziałał pewien czynnik, powodując uszkodzenia w obrębie komórek, tkanek i narządów. Urazem może być stłuczenie czy też skręcenie kończyny. Krwiak może mieć też swoją przyczynę jatrogenną, np. w sytuacji nieprawidłowo wykonanego zabiegu. Warto również zaznaczyć, że krwiaki mogą mieć swoje podłoże w występujących w organizmie zaburzeniach hemostazy.

Co w sytuacji, gdy na moim ciele powstanie krwiak?

W większości przypadków krwiaki nie są powodem do zmartwień. Organizm w zależności od wielkości krwiaka, wchłonie go, w przeciągu kilku lub kilkunastu dni. Podczas tego procesu krwiak będzie zmieniał swoją barwę, od czerwonej, przez siną, do brunatnożółtej. Warto jednak, szczególnie w przypadku krwiaków spowodowanych urazami, sięgnąć po maści i żele które nie tylko pozwolą na szybszą neutralizację krwiaka, ale zadziałają także przeciwbólowo. Tego rodzaju środków dostępnych na rynku jest obecnie wiele, w większości przypadków bez recepty. Jednym z nich jest np. żel Aescin. Stosowanie środków takich jak Aescin żel, znacznie przyspiesza regenerację organizmu w miejscu powstania urazu. Dobrym rozwiązaniem może być także stosowanie okładów czy też kompresów na stłuczoną kończynę.

Szczególne rodzaje krwiaków

Istotnym jest fakt, że obok występujących powszechnie, niegroźnych dla zdrowia krwiaków, możemy mieć do czynienia z krwiakami szczególnego rodzaju. Tego typu krwiakiem może być m.in. krwiak opłucnej. Jest on spowodowany uszkodzeniem naczyń międzyżebrowych lub miąższu płuca. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego oraz zabiegu odsysania krwiaka. Do innych, szczególnych rodzajów krwiaka zalicza się również krwiaka tętniącego czy krwiaka śródczaszkowego. Tego rodzaju krwiaki są przypadkami skomplikowanymi, diagnozowanymi i leczonymi wyłącznie przez lekarzy specjalistów.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jak zostało już wspomniane, w sytuacji, gdy krwiaki są konsekwencją niegroźnego dla organizmu urazu, np. stłuczenia, co do zasady wystarczyć powinno zastosowanie domowych sposobów leczenia (żel, kompresy, okłady). Powody do niepokoju, mogą pojawić się w sytuacji długoterminowego braku wchłonięcia krwiaka przez organizm. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować krwiaków, szczególnie tych znajdujących się w okolicach głowy. W przypadku pojawienia się takiego krwiaka, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, w celu zdiagnozowania przyczyny jego powstania.



FORUM - bieżące dyskusje

Wattpad - korzystacie?
Ja ciągle korzystam z wymian książek, jednak papierowe są najlepsze dla mnie.
Gdzie nocować w podróżach objazdowy…
A może z air b'n'b? To też fajna opcja w większych miastach.
Koszt ślubu i wesela na 100 osób?
Wreszcie ludzie się opamiętali z zapraszaniem dawno nie widzianej rodziny i tylko najbliżsi...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Oj, niedługo już się skończy samowolka, do żłobka i przedszkola nie przyjmą i...