Kac to okrutny towarzysz alkoholu, którego jak najszybciej należy się pozbyć. Czym jednak jest kac? To stan, w którym znajduje się organizm po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Zwykle pojawia się na następny dzień po spożyciu i może trwać długie godziny. Kac objawia się złym samopoczuciem, któremu towarzyszą bóle głowy, osłabienie koncentracji, nadwrażliwość na bodźce (np. na światło), a także brak apetytu. Przy większym kacu występują także nudności, wymioty, drżenie rąk czy nadmierna potliwość.
Dlaczego masz kaca?
Kac nie bierze się znikąd. Pewnie jesteś zdziwiony/a, że jednego raz po mocno zakrapianej imprezie masz kaca, a raz nie. Zależy to od wielu czynników. Kac jest spowodowany spożyciem nadmiernej ilości alkoholu etylowego, co prowadzi do odwodnienia, hipoglikemii (niedocukrzenia), zatrucia aldehydem octowym, niedoborem glutaminy i witaminy B12. Alkohol trafia głównie do wątroby oraz w małym procencie do płuc, serca i krwiobiegu, a także do mózgu.
Ważne: im więcej substancji chemicznych znajduje się w alkoholu, tym kac po jego spożyciu będzie większy.
Różne sposoby na kaca
Istnieje wiele sposobów na to, aby poradzić sobie z kacem, dlatego każdy ma swój, jednak… nie na wszystkich działa każda metoda!
Pierwszym sposobem na zażegnanie kaca jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepiej, aby pić niegazowaną i wysokozmineralizowaną wodę.
Mimo że przy kacu nie ma się apetytu, warto zmusić się do jedzenia i spożywać wartościowe produkty, takie jak warzywa i owoce oraz ciemne pieczywo.
Inną metodą na uciążliwego kaca jest woda z miodem lub kawa z cytryną, które w niektórych przypadkach mogą mieć zbawienne skutki.
Oprócz domowych, naturalnych sposobów na kaca na rynku dostępne są preparaty w różnych formach, które kupisz w aptekach i sklepach. Sposób ich użycia jest różny, ale większość z nich należy zażyć lub zaaplikować, zanim jeszcze zaczniesz spożywać alkohol.
Co więcej, jeśli wiesz, że czeka Cię zakrapiana impreza, najlepiej zaplanować sobie kolejny dzień wolny lub bez odpowiedzialnych obowiązków. Nie mówiąc już o pracy (fizycznej czy umysłowej), chociaż to ostatnie dla wielu osób może okazać się skutecznym sposobem na kaca.
Jeśli już leżysz w łóżku z kacem i nie możesz się podnieść, najlepiej wcześniej przygotować sobie dużą ilość wody oraz dobrze przewietrzyć pomieszczenie.
Kroplówka na kaca – czy działa?
Coraz bardziej popularną metodą na radzenie sobie z kacem czy zatruciem alkoholowym jest kroplówka na kaca. Jest to świetne rozwiązanie, nie tylko wtedy, kiedy domowe sposoby zawiodły.
Kroplówka działa bardzo dobrze, a jej skuteczność potwierdza fakt, że leczy się nią nie tylko kaca, ale także zatrucia alkoholowe u osób uzależnionych. Kroplówka łagodzi skutki zatrucia etanolem zawartym w napojach alkoholowych i przyspiesza powrót do formy.
Kroplówka może zawierać różne składniki, takie jak elektrolity (wapń, sód, magnez, potas…), witaminę C, glukozę czy witaminy z grupy B. Może także zawierać insulinę, leki przeciwbólowe czy przeciwwymiotne, a także substancje uspokajacie, przeciwdrgawkowe czy nasenne.
Kroplówka na kaca to zdecydowanie nie mit, a lekarstwo, które jest formą skutecznej terapii.