Krem na dzień i na noc – jak jest różnica? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Krem na dzień i na noc – jak jest różnica?

9 grudnia 2022, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Istnieją różne procedury pielęgnacji skóry na dzień i na noc. Jednak czy naprawdę musimy mieć w swoim kosmetycznym arsenale krem ​​na dzień i na noc? Oczywiście, i istnieje bowiem duża różnica między pielęgnacją skóry na dzień i na noc . Jeśli poważnie myślimy o pielęgnacji skóry, musimy mieć jedno i drugie. 

Skład i konsystencja kremu na dzień i kremu na noc znacznie się od siebie różnią. Kremy na dzień mają zazwyczaj bardzo lekką konsystencję i nawilżają skórę, natomiast kremy na noc mają cięższą konsystencję i tworzą lekką warstwę okluzyjną na skórze.

Krem na dzień – główne właściwości i zalety

Kremy na dzień zostały opracowane z myślą o codziennej pielęgnacji skóry. Te kremy chronią skórę przed promieniami UV, brudem i kurzem. Kremy na dzień są lekkie, nietłuste, mają rzadszą konsystencję i szybko wchłaniają się w skórę. Kremy na dzień pozwalają też na nałożenie makijażu. Odżywiają lub nawilżają skórę, pozostawiając ją gładką i miękką.

Kremy na dzień przeznaczone są do porannej pielęgnacji skóry i w zależności od wskazania i rodzaju są bogate w składniki odżywcze, rewitalizujące, odmładzające, redukujące niedoskonałości, wzmacniające i/lub nawilżające. Zapewniają skórze całodzienne odżywienie, nawilżenie, a przede wszystkim ochronę. Kremy na dzień zawierają SPF, ponieważ ekspozycja na słońce ma miejsce głównie w ciągu dnia. Kremy nawilżające zawierają przede wszystkim składniki wzmacniające barierę hydrolipidową skóry oraz przeciwutleniacze, takie jak witamina E, a także substancje silnie nawilżające i ochronne, takie jak kwas hialuronowy. Ponadto kremy na dzień mogą zawierać składniki rozjaśniające skórę, takie jak witamina C lub drobinki rozświetlające i ujednolicające koloryt skóry, nadając skórze natychmiastowy efekt wypoczętej twarzy. Nie zawierają natomiast składników aktywnych, takich jak alfa-hydroksykwasy, kwas glikolowy i retinol, które mogą powodować podrażnienia skóry pod wpływem promieni słonecznych.

Główne korzyści kremu na dzień to: zapewnienie ochrony UVA, zapobieganie powstawaniu zmarszczek i drobnych linii, ochrona skóry przed zanieczyszczeniami, naprawa uszkodzonej skóry, zapewnienie głębokiego nawilżenia skóry, zapobieganie powstawaniu wolnych rodników, zmniejszenie suchości skóry.

Krem na noc – główne właściwości i zalety

W nocy nasza skóra nie jest już narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, nie znajduje się już w trybie obronnym, dzięki czemu może naturalnie regenerować się podczas snu. Ponadto nocą mikrokrążenie w skórze naturalnie wzrasta, a tlen lepiej przenika do komórek. To właśnie wtedy skóra jest najbardziej otwarta na przyjęcie niezbędnych składników odżywczych.

Kremy na noc mają gęstszą konsystencję niż kremy na dzień oraz wyższe stężenie substancji aktywnych. Wiele kremów na noc zawiera substancje przeciwstarzeniowe, takie jak retinol, który powoduje odmłodzenie komórek skóry. Składniki te zmniejszają widoczność drobnych linii i zmarszczek na twarzy, przywracają jędrność skóry i poprawiają jej teksturę. Retinolu nie należy stosować w ciągu dnia, ponieważ uwrażliwia skórę na promieniowanie UV i może powodować zaczerwienienie, łuszczenie się i nadwrażliwość. Jego zamiennikiem może być bakuchiol, naturalna alternatywa dla retinolu, który możemy znaleźć zarówno w kremach na noc, jak i na dzień, ponieważ nie jest światłoczuły. W kremach na noc stosuje się również kwas hialuronowy zapewniający nawilżenie, koenzym Q10 zapobiegający starzeniu się skóry, peptydy ujędrniające i wygładzające, witaminę A wspomagającą produkcję kolagenu, a także ceramidy, ramnozę, pro-xylane czy kolagen pobudzające odnowę komórkową i odbudowujące właściwości ochronne skóry. Często w kremach na noc są wykorzystywane oleje roślinne, antyoksydanty, które niwelują szkodliwy wpływ wolnych rodników, a także składniki łagodzące i kojące, takie jak woda termalna Vichy, która redukuje podrażnienia i zaczerwienienia powstałe w ciągu dnia wskutek działania ekspozomu. 

Głównym zadaniem kremu na noc jest wspomaganie regeneracji oraz dostarczenie skórze niezbędnej dawki odżywienia i nawilżenia. Podczas regeneracji krem na noc pomaga naprawić uszkodzenia komórek skóry spowodowane czynnikami zewnętrznymi w ciągu dnia i zmniejszyć oznaki starzenia oraz pigmentacji skóry. Wśród korzyści kremów na noc wymienia się zwłaszcza: zapewnienie głębokiego nawilżenia, dostarczanie skórze niezbędnych składników odżywczych, zwalczanie oznak starzenia, takich jak zmarszczki, drobne linie i ciemne plamy, poprawa krążenia krwi i produkcji kolagenu, poprawa tekstury skóry, zmniejszenie swędzenia, łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych oraz przywracanie elastyczności skóry, a także wspomaganie regeneracji i odnowy komórek.

Zrozumienie zalet kremu na dzień i kremu na noc oraz różnic między nimi ma kluczowe znaczenie. Kremu na noc nie należy stosować w ciągu dnia i odwrotnie. Ich specjalny skład zastosowany w niewłaściwym czasie nie przynosi korzyści skórze i jest nieskuteczny. Używanie kremu na noc w ciągu dnia może narazić skórę na uszkodzenia słoneczne i środowiskowe, ze względu na brak składników ochronnych. Krem na noc nie pozwala też makijażowi dobrze przylegać do skóry. Dodatkowo gęsta konsystencja kremu na noc może powodować uczucie ciężkości i tłustego wyglądu. Natomiast krem na dzień nałożony na noc nie zapewni skórze niezbędnego odżywienia i nawilżenia, którego potrzebuje podczas nocnej fazy naprawy i naturalnych procesów zachodzących w skórze.

Wybierając krem trzeba jednak wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie. Jedną z najważniejszych jest typ skóry, jaki posiadamy i wiek. Krem powinien być dobrany także w zależności od stopnia nasilenia objawów, dlatego na kremach znajdziemy podpowiedzi: np. krem przeciwzmarszczkowy, ujędrniający, rozjaśniający przebarwienia, dodający blasku, odbudowujący, itp. Bardzo istotna jest także pora roku, warto zmieniać kremy w zależności od pory roku – latem wybierać produkty o lżejszej konsystencji, zimą wręcz przeciwnie, sięgać po gęstsze i nieco bardziej tłuste kremy.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz