Kredyty i pożyczki gotówkowe – jak nie dać się oszukać?
Zaciągnięcie kredytu nawet na niewielką kwotę musi być dobrze przemyślaną decyzją. Będziesz musiał bowiem oddać pożyczoną sumę powiększoną o dodatkowe koszty. Comiesięczna rata nie może zbytnio obciążać Twojego domowego budżetu. Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy i myślisz o tym, aby skorzystać z oferty banku? Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać najkorzystniejszą pożyczkę, z której będziesz w pełni zadowolony.
Czym różni się kredyt od pożyczki?
Kredyt a pożyczka – jaka jest różnica między kredytem a pożyczką? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności. Dopiero wtedy, gdy dowiesz się, czym się od siebie różnią, będziesz wiedzieć, co wybrać.
Kredyt jest umową zawieraną między klientem a bankiem, na podstawie której ta instytucja finansowa zobowiązuje się do pożyczenia określonej sumy na ustalony okres czasu. Najczęściej też strony jasno określają, na jaki cel mają zostać przeznaczone pieniądze. Kredytobiorca zobowiązuje się natomiast do oddania pożyczonej kwoty powiększonej o dodatkowe koszty, takie jak m.in. marża na rzecz banku. Z kolei pożyczka to także umowa udostępnienia, ale jej przedmiotem mogą być nie tylko pieniądze, ale i konkretne przedmioty.
Najważniejsze podobieństwa łączące te dwa produkty finansowe to przede wszystkim:
- zobowiązanie do spłaty zadłużenia na określonych warunkach oraz we wskazanym terminie,
- możliwość spłaty w ratach,
- konsekwencje wynikające z nieterminowego wywiązywania się z obowiązku spłaty,
- możliwość przeznaczenia środków na różne cele.
Najważniejsze różnice dotyczą nie tylko przedmiotu umowy, ale także podstawy prawnej. W przypadku kredytu jest on regulowany przepisami Ustawy Prawo bankowe z 29 sierpnia 1997 roku. Natomiast pożyczka podlega wyłącznie przepisom Kodeksu cywilnego. Co ważne, kredyt może być udzielony wyłącznie przez bank, natomiast pożyczkę może oferować każdy, czyli zarówno osoba fizyczna, jak i prawna oraz jednostka finansowa.
Co wybrać – kredyt czy pożyczkę?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji, a także możliwości danego klienta. Kredyt jest dla wielu osób bezpieczniejszym rozwiązaniem ze względu na to, że oferują go wyłącznie banki. Ich działalność podlega ścisłej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Są one także udzielane na zdecydowanie większe kwoty niż pożyczki. Jeśli więc zależy Ci na uzyskaniu dużej sumy, to najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wnioskowanie o kredyt.
Jak już wiesz, pożyczka może być udzielona właściwie przez każdego. Na szeroką skalę swoją działalność rozwinęły prywatne firmy pożyczkowe, które oferują dodatkowe pieniądze szybko i bez zbędnych formalności. Mimo że na pierwszy rzut oka takie oferty wydają się bardzo atrakcyjne, to po bliższym przyjrzeniu się szczegółom może okazać się, że wcale tak nie jest. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby z rozwagą podchodzić do ofert wszelkich firm pożyczkowych działających na rynku.
Jak wybrać kredyt gotówkowy?
W przypadku, gdy zależy Ci na nieco większej kwocie i chcesz rozłożyć spłatę na dogodną ilość rat, wybierz kredyt gotówkowy. Przeglądając oferty, zwróć szczególną uwagę na parametry opisane poniżej. Na ich podstawie określisz, która propozycja banku jest dla Ciebie najkorzystniejsza.
- Kwota kredytu – jest to całkowita suma, którą pożyczasz od banku.
- Koszty kredytu – są to dodatkowe opłaty, które będziesz musiał uiścić. Zalicza się do nich odsetki, marże banku, prowizję oraz inne koszty, takie jak np. ubezpieczenie.
- Kwota do zwrotu – jest to kwota kredytu powiększona o koszty. To właśnie ją będziesz musiał oddać do banku.
- Oprocentowanie – składa się na nie marża banku oraz stawka referencyjna, którą zazwyczaj jest WIBOR. Na jego podstawie obliczane są odsetki, które musisz oddać do banku. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne.
- Wysokość raty – musi być ona dopasowana do możliwości Twojego domowego budżetu. To właśnie ją będziesz spłacać każdego miesiąca. Rata składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej.
- Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – są to wszystkie koszty kredytu w rocznym ujęciu. Ten parametr jest bardzo pomocny przy ocenie poszczególnych ofert.
Jak widzisz na to, czy kredyt jest korzystny, wpływa wiele różnych czynników. Nie warto podejmować decyzji pod wpływem impulsu, ani decydować się na pierwszą ofertę zaproponowaną przez Twój bank. Może bowiem okazać się, że w innej instytucji finansowej dostaniesz zdecydowanie lepsze warunki.
Najbardziej polecanym sposobem, aby to sprawdzić, jest skorzystanie z rankingu ofert, który znajdziesz pod adresem finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe. Kalkulator ten jest bardzo łatwy w użyciu, a dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu wybierzesz najlepszą ofertę kredytu gotówkowego.
Pamiętaj, aby zawsze dokładnie zapoznawać się z informacjami zawartymi w umowie, którą zawierasz. Pozwoli Ci to uniknąć wielu problemów. Szczególnie wnikliwie przeanalizuj część dotyczącą wszystkich kosztów, jakie będziesz musiał ponieść. Dzięki temu podczas spłacania zobowiązania nic Cię nie zaskoczy.