Kosmetyki z filtrem UV – które wybrać tego lata?

13 lipca 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest istotna w ciągu całego roku, ale to właśnie latem staje się kwestią priorytetową. Jakie kosmetyki z filtrem UV wybrać? Dlaczego warto je stosować?

kosmetyki z filtrem

 

Wpływ promieniowania UV na skórę, zdrowie i urodę

Choć promieniowanie słoneczne ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, to dotyczy to jego niewielkich dawek i przy założeniu, że nasza skóra nie jest ekstremalnie wrażliwa. Słońce wpływa na naturalną syntezę witaminy D, poprawia samopoczucie i sprawia, że o wiele chętniej wychodzimy na świeże powietrze. Jednak promienie UV wpływają na nasze zdrowie i urodę również w sposób negatywny:

  • Promieniowanie UV, a w szczególności UVA, prowadzi nie tylko do estetycznego brązowienia skóry, ale też do groźnych oparzeń słonecznych. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować bolesne zaczerwienienia i podrażnienia.
  • Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry. Promienie te powodują tworzenie się wolnych rodników, które wpływają negatywnie na syntezę kolagenu, a to prowadzi do utraty jędrności skóry.
  • Promieniowanie UV może prowadzić do powstawania zmian skórnych i nowotworów skóry.

UVA, UVB, SPF – te oznaczenia znajdziemy na kosmetykach przeciwsłonecznych. Co oznaczają?

Zanim sięgniemy na półkę z kosmetykami i wybierzemy preparat ochronny, warto zorientować się, jakiego kosmetyku potrzebujemy i co oznaczają wszystkie te określenia.

  • UVA – to jeden z rodzajów promieniowania UV, który dociera do naszej skóry. Promienie UVA są obecne przez cały rok, nawet zimą i podczas pochmurnych dni. Stanowią 95% promieniowania UV, jakie dociera do powierzchni ziemi. Promienie UVA nie są blokowane przez szyby i chmury, a to właśnie one są najgroźniejsze dla skóry. Promienie UVA wnikają w skórę, są odpowiedzialne za jej szybsze starzenie się oraz za rozwój nowotworów skóry.
  • UVB – to promieniowanie UV, które jest obecne głównie w słoneczne dni, a w szczególności latem. Promienie UVB są blokowane przez zachmurzenie oraz szyby. To właśnie promieniowanie UVB odpowiada za opalanie się skóry, ale też za poparzenia, alergie oraz nowotwory.
  • SPF – to skrót od pojęcia Sun Protector Factor, który określa zdolność ochrony przeciwsłonecznej wybranego kosmetyku. Im wyższy faktor (na przykład SPF 50), tym wyższa ochrona. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom i nie oczekujmy, że kosmetyk z SPF 50 lub 75 zapewni ochronę przeciwsłoneczną na wiele godzin. Liczba oznacza tylko, o ile razy należy przemnożyć czas, który nasza skóra wytrzymuje na słońcu bez zaczerwienienia (przeciętnie jest to 15 minut, ale u osób o jasnej cerze znacznie mniej). Po tym czasie aplikację kosmetyku należy powtórzyć.

Jakie kosmetyki z filtrem UV wybrać?

Asortyment kosmetyków przeciwsłonecznych jest bardzo szeroki, co wcale nie ułatwia dokonania wyboru. Jeśli nie mamy czasu na porównywanie składu produktów i zagłębianie się w różnice pomiędzy kremem, balsamem i olejkiem do opalania, warto sprawdzić zestawienia typu: kosmetyki do opalania ranking. To droga na skróty, ale też duże ułatwienie. Na ogół w podobnych rankingach znajdują się kosmetyki, których popularność idzie w parze z odpowiednim działaniem oraz nienaganną jakością. Jeśli mamy chwilę więcej czasu i chcemy staranniej dobrać kosmetyki przeciwsłoneczne, warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • Rodzaj kosmetyku – kosmetyki przeciwsłoneczne to szeroka grupa produktów, w której znajdziemy kremy do twarzy z filtrem UV, kremy do ciała, balsamy, mleczka oraz olejki do opalania. Każdy z nich ma swoich zwolenników i swoje mocne strony. Kremy są treściwe i wydajne. Mleczko ma lekką konsystencję, a olejek ładnie nabłyszcza skórę.
  • Działanie – nie wszystkie kosmetyki, które znajdziemy obok siebie na półce preparatów do opalania będą zapewniały ochronę przeciwsłoneczną. Niektóre z nich będą miały działanie brązujące lub przyspieszające opalanie. Dlatego należy sprawdzać opis preparatu i nie kupować kosmetyków tego typu w pośpiechu.
  • Współczynnik SPF – należy dopasować go do rodzaju skóry, ale z góry możemy założyć, że preparaty o współczynniku SPF poniżej 10 raczej nie sprawdzą się podczas faktycznego opalania się. Tak niski współczynnik SPF można stosować zimą, w klasycznym kremie nawilżającym do twarzy, ale nie wówczas, gdy zamierzamy przebywać na słońcu. Zasada doboru kosmetyków do opalania i odpowiedniego współczynnika SPF jest prosta – im jaśniejszą i bardziej wrażliwą mamy skórę, tym wyższy powinien być współczynnik SPF naszego kosmetyku.
  • Rodzaj zastosowanych filtrów przeciwsłonecznych – kosmetyki przeciwsłoneczne mogą posiadać filtry chemiczne lub mineralne. Przeważają te z filtrami chemicznymi, ponieważ dobrze się wchłaniają i pochłaniają promieniowanie UV. Filtry mineralnie działają mechanicznie (jak ekran), odbijają promieniowanie UV, ale też kiepsko się wchłaniają. Niektóre kosmetyki łączą działanie obu rodzajów filtrów i to również jest dobre rozwiązanie.
  • Cena – kosmetyki przeciwsłoneczne nie muszą kosztować wiele, ale warto zajrzeć nie tylko na najniższą półkę cenową, gdyż na tej nieco wyższej możemy znaleźć kosmetyki do opalania się o lepszym składzie lub oferujące nie tylko ochronę przeciwsłoneczną, ale też działanie ujędrniające lub nawilżające.
  • Marka – nie chodzi o to, by sięgać po produkty określonych marek, by być trendy, ale o to, by wybierać preparaty sprawdzonych firm, które dbają o odpowiednie standardy jakości i których kosmetyki cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników.
  • Skład – nie musimy zmieniać się w chemika, by wiedzieć, że lepiej unikać sztucznych barwników, zbędnych konserwantów i parabenów. Przy zakupie kosmetyków przeciwsłonecznych z filtrami chemicznymi trzeba się jednak liczyć z długą listą dziwnie brzmiących składników.

Nawet najlepszy kosmetyk przeciwsłoneczny nie zastąpi zdrowego rozsądku

Kremy, mleczka i olejki z wysokim filtrem nie zabezpieczą nas całkowicie przed promieniowaniem UV, jeśli będziemy stosować je w nieodpowiedni sposób. O czym należy pamiętać podczas opalania się?

  • Aplikację kosmetyków ochronnych należy powtarzać po upływie określonego czasu oraz po każdorazowej kąpieli.
  • By uzyskać wskazaną ochronę SPF należy stosować wskazaną na opakowaniu porcję kosmetyku. Nie wystarczy kilka kropelek kosmetyku, zazwyczaj trzeba zastosować go naprawdę dużo.
  • Najlepiej ograniczyć przebywanie na słońcu w okolicach południa – lepiej zażyć go o poranku i późnym popołudniem.
  • Należy uważać na blizny, pieprzyki i przebarwienia – niektóre zmiany skórne wymagają szczególnej ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli takie posiadamy, warto skonsultować się z dermatologiem.
  • Osoby o bardzo jasnej skórze, która ma skłonność do poparzeń powinny stosować kosmetyki z najwyższym dostępnym filtrem i przebywać na słońcu jedynie krótki czas. Warto uważać też na najmłodszych i seniorów – nie chodzi tylko o ochronę skóry, ale też o stosowanie nakryć głowy i uzupełnianie płynów.

Wiele osób przepada za plażowaniem, wypoczynkiem nad wodą i opalaniem się. Choć nie należy to do najzdrowszych działań, nie można odmawiać sobie w życiu wszelkich przyjemności. Jeśli chcemy wylegiwać się na słońcu i złapać ciemniejszy odcień skóry, nie bagatelizujmy ochrony przeciwsłonecznej – opalimy się nawet stosując kremy z wysokim filtrem, a przynajmniej odbędzie się to w bezpieczny sposób.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...