Sauna ma doskonały wpływ na nasze zdrowie. Warto korzystać z jej właściwości. Co daje nam przebywanie w niej?
Sauna – co to takiego?
Czym jest sauna? To zamknięte pomieszczenie, gdzie jest bardzo wysoka temperatura oraz niska bądź wysoka wilgotność – zależy to od rodzaju sauny. Jest popularna od zarania dziejów, z jej dobroczynnych właściwości korzystali Słowianie oraz ludy fińskie. W epoce kamienia korzystano zaś z tzw. kąpiel w gorącym powietrzu. W tym celu wykopywano doły, albo udawano się do glinianych chat. Następnie przynoszono dużo różnej wielkości kamieni, które były podpalane – rozgrzewane do czerwoności. Później lano po nich wodą, by tworzyła się para. Wierzono, że pocenie się w takich warunkach gwarantuje zdrowie. W Finlandii niegdyś tworzono specjalne sauny z kamienia. Budowano także specjalne namioty, które szczelnie opatulano futrami oraz skórami. Po wielu latach wymyślono, by tworzyć sauny z drewna – i tak zostało do dnia dzisiejszego.
Rodzaje saun
Wyróżnia się kilka rodzajów saun, każda z nich niesie ze sobą mnóstwo zdrowotnych korzyści. Warto jednak wiedzieć czym się różnią.
Bardzo popularna jest sauna sucha. Rozgrzewa się w niej powietrze nawet powyżej 100 stopni Celsjusza, jednak najpopularniejsza norma wynosi od 60 do 90 stopni. Wilgotność powietrza w takiej saunie utrzymuje się na poziomie 10-15%. Sauna tego typu jest zrobiona z drewna. Do jej budowy wykorzystuje się jodłę kanadyjską, cedr, świerk skandynawski. Wysoką temperaturę otrzymujemy dzięki znajdującemu się w saunie piecowi drewnianemu bądź elektrycznemu. Wokół pieca znajdują się kamienie, to właśnie na nie, gdy są już dobrze rozgrzane wylewa się wodę.
Sauna sucha sprawia, że skóra staje się bardziej miękka, otwierają się pory, usuwane są z niej wszelkie zanieczyszczenia. Dodatkowo wizyta w saunie uspokaja, usuwa uczucie niepokoju przywracając równowagę naszemu organizmowi. Zmniejszają się także bóle stawów i mięśni oraz łatwiej się oddycha. Co ciekawe po takim zabiegu powinniśmy spać spokojnie nie obawiając się nagłych pobudek czy koszmarów.
Specjaliści radzą by korzystać z sauny nago. Nie wolno wchodzić do niej w biżuterii, po alkoholu i obfitym posiłku. Należy pamiętać, by naprzemiennie nagrzewać ciało, chłodzić je i pozwolić mu się odprężyć. Takie seanse mogą być powtarzane wielokrotnie – zależy to od możliwości i indywidualnych upodobań. Nie powinniśmy jednak być w saunie dłużej niż kwadrans ciągiem. Podczas odpoczywania należy pamiętać o nawodnieniu organizmu.
Podczas korzystania z sauny suchej spalany także kalorie. Szacuje się, że już podczas jednego sensu możemy spalić nawet 300 kcal. Kolejnym atutem jest wzmocnienie organizmu i uodpornienie go na przeziębienia. Z tego dobrodziejstwa muszą jednak zrezygnować osoby starsze, zmagające się z wrzodami, chorobami wenerycznymi. Nie jest ono wskazane także małym dzieciom i kobietom w ciąży. Wystrzegać się sauny muszą osoby po przebytych zawałach, mające niewydolność serca, nadciśnienie, padaczkę i daltonizm.
Sauna mokra i parowa
Równie popularna jak sucha jest sauna mokra. Temperatura w niej waha się od 50 do 65 stopni, jednak wilgotność sięga do nawet 40% . Podobnie jest w saunie parowej, jednak tu jest nieco niższa temperatura (45-55 stopni). Aby utrzymać właściwą wilgotność powietrza zazwyczaj stosuje się parownik.
Para znajdująca się w takiej saunie doskonale odpręża ciało. Regularne korzystanie z takiej sauny znacznie poprawia odporność organizmu. Wysoka temperatura powoduje, że rozszerzają się naczynia krwionośne, zaś niska (w trakcie ochłodzenia ciała), że się kurczą. Takie działania doskonale hartują organizm, Specjaliści polecają wizyty w saunie mokrej i parowej osobom będącym na diecie, ponieważ seanse w nich poprawiają trawienie. Wizyta w saunie świetnie też działa na urodę – skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Jeśli po wizycie w saunie dokładnie nałożymy oliwkę lub balsam, to wchłonie się ona znacznie lepiej niż podczas normalnego smarowania. Dzięki produkowanym podczas wizyty w saunie endorfinom (sprawia to wysoka temperatura) poprawia się nasze samopoczucie.
Z sauny mokrej i parowej muszą jednak zrezygnować osoby z niewydolnością oddechową, trądzikiem, wrzodami oraz grzybicą. Nie jest także wskazana paniom w ciąży.
Łaźnia mokra i sauna na podczerwień
Nieco mniej popularne są sauna mokra i na podczerwień. W pierwszej z nich temperatura waha się od 45 do 55 stopni, jednak wilgotność powietrza wynosi aż 100% Ciało w niej poci się natychmiast. Bardzo często dodaje się do niej olejki eteryczne, by jeszcze bardziej rozluźnić się i odprężyć. Niektóre z nich poprawiają oddychanie i relaksują mięśnie.
Sauna na podczerwień jest rzadko spotykana. Nagrzewa się ją na promienniki podczerwieni. Można samodzielnie ustawiać temperaturę. Fani sauny uważają jednak, że przynosi ona najmniej korzyści zdrowotnych.
Sauny Domowe ElmesSPA
ul. Nowowarszawska 59
15-205 Białystok