URODA I ZDROWIE

Korekcja astygmatyzmu – okulary czy soczewki?

27 lipca 2020, dodał: Redakcja

 

Po czym rozpoznać astygmatyzm?

soczewki

Astygmatyzm to wada wzroku najczęściej uwarunkowana genetycznie, rzadziej jako następstwo chorób rogówki. W przeciwieństwie do dalekowzroczności i krótkowzroczności powoduje zaburzenia obrazu z każdej odległości. Rozmazany obraz, problemy z zawrotami i bólem głowy, trudności w określaniu odległości to typowe objawy astygmatyzmu, których nie można lekceważyć. Bezpośrednią przyczyną astygmatyzmu jest niewłaściwy kształt soczewki oka – eliptyczny zamiast okrągłego, kótry powoduje zaburzenia właściwej refrakcji (przetwarzania wiązki światła) na siatkówkę, co finalnie prowadzi do zniekształceń obrazu. Korekcja astygmatyzmu może być prowadzona wyłącznie pod kierunkiem lekarza specjalisty.

Jak wygląda korekcja astygmatyzmu?

Astygmatyzm, niezależnie czy występuje w nieznacznej czy w cięższej postaci należy korygować. Odpowiednią metodę korekcji astygmatyzmu może zalecić lekarz okulista po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Korekcja astygmatyzmu polega na noszeniu okularów ze specjalnymi soczewkami, soczewek kontaktowych zwanych torycznymi, może też w niektórych przypadkach być przeprowadzana operacyjnie. Rodzaj soczewek zależy od stopnia wady, a także od wieku pacjenta – po 40-tym roku życia najczęście potrzebne są soczewki dwuogniskowe lub wieloogniskowe. Jeżeli odczuwamy jakiegokolwiek zaburzenia widzenia należy udac się na specjalistyczne badanie. Można skorzystać ze strony internetowej mojepierwszesoczewki.pl, która zapewnia nie tylko badanie okulistyczne, ale umożliwa od razu dobranie i zakup soczewek kontaktowych. Zarejestrowani na stronie mojepierwszesoczewki.pl członkowie posiadają liczne przywileje i promocyjne ceny.

Czy na pewno można stosować szkła kontaktowe do korekcji astygmatyzmu?

Jeżeli okulista nie znajdzie specyficznych przeciwwskazań to nie stoi na przeszkodzie aby używać soczewek kontaktowych. Są dużo wygodniejsze w użyciu, pozwalają na większą swobodę w pracy czy w sportowych aktywnościach. Toryczne soczewki kontaktowe charakteryzują się pogrubioną dolną częścią, co zapobiega przemieszczaniu się soczewki w oku i gwarantuje ostry i stabilny obraz. Soczewki toryczne mogą być używane przez pacjentów w każdym wieku. Dla własnej wygody można wybrać soczewki o różnym czasie użytkowania – od dziennych przez dobowe czy miesięczne, a także specjalne, o przedłużonym czasie noszenia. Reasumując korekcja astygmatyzmu nie jest skomplikowana, pod warunkiem wczesnego rozpoznania, stosowania się do zaleceń lekarza okulisty i użytkowanie właściwie dobranych soczewek dobrej i sprawdzonej jakości.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wydarzenia kulturalne
jak się ktoś interesuje koncertami jest fajna apka i można bilety na niej...
Żywienie psa
ja daję mojemu yorkowi suchą, na wagę kupuję bo taniej, do tego czasem dostanie...
róże miniaturki w domu ??
niestety ale róże nigdy w domu doniczkowe się nie trzyamją choćbym nie wiem...
Czyraki
laser na czyraki? maść ichtiolowa i tyle, posmarować na cały dzień zakleić jakimś gazikiem...