„Kompendium zdrowego odżywiania” – recenzja
Wszystko jest dla ludzi, ale nie każdemu służy to samo, co służy drugiemu. Sposób, który sprawdza się u jednej osoby, u drugiej może nie przynosić rezultatu. Nie ma uniwersalnego przepisu na zdrowie dla wszystkich, pomimo kilku fundamentalnych zasad jednakowych dla każdego. Z takiego założenia wychodzą autorzy książki „Kompendium zdrowego odżywiania. Jak wybrać swój indywidualny sposób uzdrawiającego odżywiania”, prof. Florian Überall i jego małżonka, dr Andrea Überall.
Błędem współczesnego człowieka Zachodu jest brak postrzegania siebie samego jako całość. Leczymy nasze ciała, ich poszczególne części, faszerując się lekami przypisanymi do konkretnych dolegliwości. Często nie uświadamiamy sobie, że skutki mogą mieć swoje przyczyny w innych, niż przypuszczamy, organach. Zapominamy również o tym, że wiele problemów ma podłoże psychosomatyczne.
Autorzy wychodzą nam naprzeciw z jedyną alternatywą przełamującą schemat myślenia współczesnego człowieka, stającego się z dnia na dzień coraz większym niewolnikiem koncernów spożywczych i farmaceutycznych, dla których nie jest priorytetem nasze zdrowie, a jedynie zysk. Tworzenie sztucznych potrzeb i zaspokajanie ich ma napędzać przemysł i zwiększać obroty, niestety kosztem naszego zdrowia. Alternatywą dla takiego sterowanego sposobu życia jest uświadomienie sobie pułapek, odnalezienie indywidualnej drogi i łączenie tego, co we współczesnym świecie najlepsze, z tym, co człowiekowi służy od wieków. Mowa tutaj o tradycyjnej medycynie tybetańskiej. Überwallowie proponują sposób odżywiania oparty na zasadzie Pięciu Przemian. Analizują poszczególne typy odżywiania, aby czytelnik nie miał problemu z określeniem własnego.
Poza kwestią uzdrawiania żywnością, w poradniku podjęte zostały też niebezpieczeństwa związane głównie ze spożyciem niektórych pokarmów lub substancji w nich zawartych. Rzeczowe i poparte badaniami uzasadnienia autorów mają większą siłę przekazu, niż hasła z kampanii prozdrowotnych typu „Tego nie jedz, bo to szkodzi”. Z jakiego powodu syrop fruktozowy jest niebezpieczny, czy smoothie to superfood, dlaczego konserwanty upośledzają wytwarzanie antyoksydantów i jak zabezpieczyć się przed niszczeniem flory jelitowej antykoncepcją? To tylko niektóre z pytań, na jakie znajdziemy odpowiedzi w książce obalającej wiele żywieniowych mitów, z którymi stykamy się na co dzień.
Profesor Florian Überall od niemal trzydziestu lat pracuje jako biochemik i biolog molekularny na Uniwersytecie Medycznym w Innsbrucku. Wraz z żoną prowadzi Centrum Informacyjne Medycyny Tybetańskiej. Kompendium jest świetnym uzupełnieniem ich poprzedniej książki – „Uzdrawianie żywnością”. Autorytet medyczny profesora Überwalla zachęca do potraktowania poważnie tej dziedziny wiedzy, którą zwykliśmy traktować w najlepszym razie jako ciekawostkę. Okazuje się, że efekty mogą zaciekawić bardziej.
Iwona
Książkę poleca Wydawnictwo Vital – można kupić ją TUTAJ.
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja