Kolendra dla zdrowia – właściwości i gdzie ją stosować?
Kolendra bardzo często spotykana jest w kuchni. Swoim aromatem wzbogaca smak potraw, sosów, czy dipów. Czy wiesz, że kolendra jest również wykorzystywana w medycynie naturalnej? Zobacz jakie posiada właściwości.
Co to za roślina?
Kolendra wywodzi się z Bliskiego Wschodu oraz basenu Morza Śródziemnego. Jej uprawy znajdziesz w Europie, Azji i Afryce. W sklepie kupujemy kolendrę siewną, ponieważ ten gatunek jest najbardziej popularny. Z kolei działanie lecznice wykazują zarówno liście, jak i nasiona.
Skład
Kolendra to istna bomba witaminowa. Znajdziesz w niej:
- witaminę A, B, C i K
- wapń
- fosfor
- żelazo
- magnez
- mangan
- kwas foliowy
- beta karoten
Detoks organizmu
Kolendra działa podobnie jak pietruszka. Znacznie przyspiesza proces detoksykacji organizmu. Dzięki kolendrze pozbędziesz się ciężkich metali oraz zbędnych produktów przemiany materii.
Na serce
Kolendra siewna zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy oraz błonnik. To wszystko wpływa pozytywnie na działanie naszego serca, a dodatkowo obniża poziom złego cholesterolu. Jedz regularnie kolendrę i zapomnij o chorobach serca i zawale.
Na układ pokarmowy
Kolendra posiada również właściwości bakteriobójcze, rozkurczowe i żółciopędne. Dodatkowo ułatwia przepływ soków żołądkowych i soku trzustkowego. Dzięki kolendrze usprawnisz metabolizm i załagodzisz dolegliwości trawienne. Kolendra zalecana jest osobom z problemami pokarmowymi, wzdęciami, przy problemach z bólem brzucha, czy zatruciami pokarmowymi.
Jako melisa
Olejek sporządzony na bazie kolendry świetnie sprawdzi się jako odpowiednik melisy. Skutecznie uspokoi Twoje skołatane nerwy.
W kuchni
Po kolendrę sięgają zwolennicy kuchni śródziemnomorskiej, azjatyckiej, a nawet meksykańskiej. Pamiętaj, że wysoka temperatura zabija smak kolendry więc najlepiej dodawać ją na sam koniec gotowania. Świetnie skomponuje się z mięsami, zupami, rybami i owocami morza.
zobacz również:
Melisa relaks i ukojenie
Mięta i jej właściwości dla zdrowia – jak działa?
Szałwia lekarska – pomocna nie tylko przy bólu gardła
Rumianek i jego cudowne właściwości