Kocyki dla niemowląt i dzieci – w jakie warto zainwestować?
Małe dzieci śpią zarówno w dzień, jak i w nocy, przez co nawet podczas krótkiego popołudniowego wyjazdu potrzebują ciepłego koca, żeby móc spokojnie odpocząć. W wyprawce dziecięcej zwykle znajduje się co najmniej kilka mniejszych i większych koców o różnym przeznaczeniu. Na co zwracać uwagę, wybierając koc dla własnego dziecka? Oto krótki poradnik.
Materiał i wzór kocyka dziecięcego
Kocyki dla niemowlaka najczęściej wykonuje się z bawełny, bambusa, albo miękkiego materiału o nazwie minky. Te tkaniny sprawdzają się najlepiej ze względu na ich miękkość i delikatność dla skóry maluszka. Skóra niemowlaka różni się od skóry osoby dorosłej – przede wszystkim jest cieńsza i znacznie bardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Kocyk dla dziecka, szczególnie tak małego, musi być miękki w dotyku, żeby maluch czuł się pod nim dobrze. Przede wszystkim należy unikać materiałów, które mogą sprawiać wrażenie gryzących.
Wybierając kocyk dla dziecka, warto zwrócić uwagę na aktualną porę roku. Zimą maluch potrzebuje ciepłego koca z materiału o grubym splocie, który odizoluje go od zimnego pomieszczenia. Częstym wyborem są także koce z wypełnieniem, które przypominają lekkie kołdry. Latem natomiast, kiedy na zewnątrz jest ciepło, niemowlakowi w zupełności wystarczy lekka bawełniana narzutka, która dobrze przepuszcza powietrze.
Kocyki dziecięce dostępne są w bardzo wielu kolorach i wzorach. Wśród nich znajdą się propozycje typowo dziewczęce, chłopięce, jak i modele uniwersalne, które będą świetnym prezentem dla dziecka bez względu na jego płeć. Wybierając kocyk, rodzice często decydują się na zakup kompletów. Dzięki temu cała pościel w łóżeczku albo materiały w wózku ozdobione są tym samym wzorem, co bardzo schludnie wygląda.
Jak wybrać kocyk dla dziecka w odpowiednim rozmiarze?
Rozmiar koca dla dziecka dobiera się głównie pod kątem jego przeznaczenia oraz wieku, a zarazem wzrostu malucha. Jeśli jest to kocyk przeznaczony do łóżeczka, może być on większy, niż na przykład ten, który w zamierzeniu ma być używany w samochodowym foteliku. W łóżeczku maluszek ma więcej miejsca, niż w samochodzie albo gondoli, w których nadmiar materiału mógłby zwyczajnie przeszkadzać.
Kocyki dla noworodków mogą być naprawdę malutkie – w sklepach znaleźć można modele o rozmiarze 70 cm na 70 cm. Taki rozmiar koca jest najbezpieczniejszy dla maluszka, który mógłby zaplątać się w niepotrzebną ilość dodatkowego materiału w większym modelu. Ci rodzice, którzy szukają koca na dłużej i nie chcą, aby ich pociecha zbyt szybko z niego wyrosła, mogą sięgnąć po optymalny rozmiar 80 cm na 100 cm.
Dla małych dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia, najlepsze koce to te o rozmiarach oscylujących w okolicach 100 cm na 140 cm. W tym wieku maluch jest w stanie sam poradzić sobie już z nadmiarem materiału, więc nieco większy model jest praktycznym wyborem. Dla większych dzieci zwykle w wieku szkolnym często wybiera się koce o rozmiarach, które odpowiadałyby także dorosłej osobie.
Bezpieczne kocyki dla niemowlaka – po czym je rozpoznać?
Pod kątem bezpieczeństwa koców dziecięcych, niezwykle ważną kwestią są ich certyfikaty, które potwierdzają, że przeszły one niezbędne testy. Najczęściej spotykanym certyfikatem jest Oeko-Tex Standard 100, który potwierdza bezpieczeństwo użytych przy produkcji materiałów. Drugim jest certyfikat Tekstylia Godne Zaufania oznaczany także jako GOTS (z j. angielskiego Global Organic Textile Standard). To szczególnie ważne, gdy wybiera się koc dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry, alergiami, albo różnego rodzaju dolegliwościami dermatologicznymi. Istotne jest bezpieczeństwo nie tylko surowych tkanin, ale także barwników użytych przy tworzeniu nadruków i nadawaniu materiałom kolorów.
Kocyki dla niemowlaka muszą być łatwe w czyszczeniu, w przeciwnym razie mogą gromadzić się w nich bakterie groźne dla małego dziecka. W dziecięcym łóżeczku nie trudno o zabrudzenia, takie jak choćby odrobina ulanego mleka. Każdy koc powinien nadawać się do prania w domowej pralce, żeby móc zrobić to szybko, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Koce warto wyprać także tuż przed pierwszym użyciem, pozbywając się z nich zanieczyszczeń zebranych podczas produkcji czy transportu.