Kleszcze nie śpią. Jak skutecznie chronić psa i kota przed niebezpiecznymi pasożytami

dodał: Marta Dasińska
Psy i koty często są dużo bardziej narażone na pasożyty zewnętrzne niż człowiek. Pchły i kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszego pupila, a potrafią atakować już wczesną wiosną dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszego czworonoga.
Skuteczna profilaktyka to objaw troski o dobre samopoczucie i zdrowie naszego czworonoga. Każdy odpowiedzialny opiekun psa i kota powinien zainwestować w skuteczną ochronę przed pchłami i kleszczami. W walce z kleszczami pomocne są obroże, krople oraz tabletki. Wybór metody zabezpieczenia zwierzaka przed pasożytami zewnętrznymi jest naszym indywidualnym wyborem, ale przedstawiamy najważniejsze fakty, które warto znać zanim zdecydujemy się na działanie.
Krople dla psa i kota – czy dobrze działają?
Krople na kleszcze dla kota i psa, tzw. krople spot-on, to najczęściej wybierane preparaty przez właścicieli czworonogów. Ale czy jest to sposób naprawdę najlepszy? Przede wszystkim krople przeciw kleszczom dostosowujemy do wagi zwierzęcia, bowiem tylko odpowiednia ilość preparatu czyni krople kompleksowym i efektywnym środkiem profilaktycznym. Mamy więc problem pierwszy – umiejętne dawkowanie. Krople aplikujemy między łopatkami u małych psów i kotów lub rozprowadzamy wzdłuż kręgosłupa do ogona u większych zwierząt. Krople zawsze zostawiają film na futrze, co sprawia, że przez 1-2 dni trudno jest zwierzę głaskać i przytulać.
W kroplach różnych producentów znajdują się różne organiczne substancje czynne, głównie: fipronil, amitraza, permetryna i imidakloprid. Permetryna jest jednak toksyczna dla kotów, dlatego należy być bardzo ostrożnym ze stosowaniem takich kropli, jeśli w domu posiadamy zarówno psa, jak i kota. Wadą jest także fakt, że należy pamiętać o regularnym stosowaniu, czyli zazwyczaj, co 2-4 tygodnie, co jest niezwykle kłopotliwe. Istotne jest także aby zwierzę nie miało moczonej skóry przed i po aplikacji. Zatem wyjście na spacer podczas deszczu albo kąpiel psa w rzece – zmywa efekt i pozbawia zwierzę zabezpieczenia.
Obroże antykleszczowe – czy także dla kotów?
Obroża na kleszcze dla psów i dla kotów to także stosunkowo często wybierana forma ochrony zwierząt przed pasożytami zewnętrznymi. Dostępne są dwa typy obroży antykleszczowych, tj. obroża na kleszcze nasączona olejkami eterycznymi, która dzięki zastosowaniu naturalnych nut zapachowych odstrasza pasożyty oraz biobójcza obroża na pchły i kleszcze zawierająca substancje chemiczne, które uśmiercają pasożyty i tym samym ograniczają możliwość przeniknięcia patogenów chorobotwórczych do organizmu zwierzęcia.
Nie jest to jednak metoda ochrony dla każdego zwierzaka. Psy i obroża, jak najbardziej i można spróbować, natomiast kot i obroża, a zwłaszcza kot wychodzący to porażka. Koty prześlizgują się pod siatkami i ogrodzeniami i wdrapują się na drzewa – obroża może być dla nich większym zagrożeniem niż pożytkiem. Ponadto obroże oparte na olejkach eterycznych bardzo mocno pachną i dla wielu osób oraz zwierząt zapach może okazać się drażniący. Na ulotkach można doczytać, że nie zaleca się, aby zwierzę w obroży biobójczej spało z właścicielami, szczególnie dziećmi, w jednym łóżku, co oznacza, że obroże nie do końca są tak bezpieczne, jak wmawiają nam to reklamy. Nie wolno, nigdy stosować takiej samej obroży dla psa i dla kota, gdyż zastosowane substancje różnią się i mogą być toksyczne dla innego zwierzaka. Zatem jeśli mamy w domu i psa i kota, może powstać problem ze stosowaniem obroży, podobnie jak w przypadku kropli.
Decydując się na zakup obroży kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru, aby zapewnić psu zarówno komfort noszenia, jak i odpowiednią dawkę substancji czynnej. To niezwykle istotne, aby nie zrobić małemu psu krzywdy i odpowiednio zabezpieczyć duże zwierzę. Producenci w opisach produktu zaznaczają, które obroże można moczyć (po zmoczeniu nie tracą swoich właściwości), a które trzeba zdjąć przed ewentualną kąpielą lub spacerem w deszczu. Warto także pamiętać, że każde zwierzę jest inne i tak, jak w przypadku innych preparatów, tak i w tym może wystąpić reakcja alergiczna na substancje zawarte w obroży.
Tabletki na kleszcz – dlaczego warto?
Tabletki na kleszcze są stosunkowo nową formą zabezpieczenia psów i kotów przed pasożytami zewnętrznymi. Cechują się wysoką skutecznością oraz są niezwykle wygodne w stosowaniu. Tabletka na kleszcze, jak wszystkie lekarstwa w tej formie, skonstruowana jest w taki sposób, aby substancje czynne wchłaniały się bezpośrednio z przewodu pokarmowego do krwioobiegu psa czy kota. Pupil połyka tabletkę, a następnie substancja czynna uwalnia się do krwi. Dzięki temu, gdy kleszcz rozpocznie żerowanie i wbije się w skórę zwierzęcia, otrzymuje dawkę trucizny, która najpierw paraliżuje układ nerwowy pasożyta, a następnie go zabija. To odróżnia tabletki od obroży czy kropli, z których substancje czynne nie wnikają do krwioobiegu (lub robią to w niewielkim stopniu), a rozprowadzają się w warstwie skórnej. Dlatego tabletki na kleszcze uważa się za jedne z najbardziej skutecznych preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym.
Ponadto stosując zabezpieczenie w formie tabletek, nie musimy martwić się o tłuste plamy, które mogą pojawiać się na sierści po kroplach spot-on, czy o przygniecione włosy na skutek noszenia obroży. Nie ma również problemów ze spacerami w deszczu, korzystania przez psy ze zbiorników wodnych czy regularnych kąpieli z szamponem. Substancja czynna nie jest wymywana podczas kąpieli, także długość sierści nie ma znaczenia dla skuteczności ochrony. Tabletki sprawdzają się także u większości zwierząt wrażliwych sensorycznie, które mają problem z akceptacją obroży czy kropli. Tabletki mogą być stosowane przez psy i koty, które mają kontakt z dziećmi i śpią z opiekunem.
W przypadku tabletek warto robić to pod nadzorem weterynarza, samodzielne podawanie każdego preparatu naszym czworonogom nigdy nie jest zachowaniem odpowiedzialnego opiekuna. Zachęcamy do wizyty u lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek.
Podsumowując, należy dodać, że żadna metoda i preparat przeciw kleszczom nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Warto o tym pamiętać, ponieważ brak wiedzy na ten temat może skutkować błędnym przekonaniem o nieskuteczności zastosowanego rozwiązania.