O nasze oczy powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Wiele godzin spędzonych przed telewizorem, komputerem lub książkami mogą pogorszyć nasz wzrok. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o kilku podstawowych regułach.
Najlepsze pozycje…
Kiedy czytamy książkę lub oglądamy telewizję najlepiej robić to w pozycji siedzącej. Gdy leżymy, napinamy mięśnie gałki ocznej, przez co nasz wzrok szybciej się męczy.
Odległość oczu od monitora komputera powinna wynosić ok. 45 cm. Prócz tego, monitor należy ustawić tyłem do okna, by promienie słoneczne nie odbijały się od matrycy. W przeciwnym razie, nie tylko będziemy mieli gorszą jakość obrazu, ale także podrażnione oczy.
Istotnie jest również prawidłowo ustawione oświetlenie podczas nauki lub pracy – światło powinno padać od przeciwległej strony niż ręka, którą piszemy. To podstawowe wskazówki, jakie usłyszymy od każdego okulisty.
Na lewo, na prawo, w górę i w dół!
Kiedy regularnie biegamy, wzmacniamy naszą kondycję. A co zrobić, by nasz wzrok za szybko się nie przemęczał? I na to są specjalne ćwiczenia. Przede wszystkim, kiedy pracujemy przed komputerem powinniśmy robić co 10 minut przerwę, patrząc w dal na odległość ok. 250 metrów. Ulgę przynoszą ćwiczenia polegające na powolnym poruszaniu oczami w różnych kierunkach oraz spoglądanie raz na jakiś przedmiot z bliska, a następnie na inny obiekt znajdujący się dalej i tak na zmianę – tego typu ćwiczenia popiera każdy okulista.
Niech Ci się zakręci łza w oku
Coraz częściej pracujemy przed komputerem, w pomieszczeniach klimatyzowanych, ze sztucznym światłem, co skutkuje podrażnieniem i wysuszeniem naszych spojówek. W takiej sytuacji najlepiej zastosować nawilżające krople do oczu lub tzw. sztuczne łzy. Ale uwaga – nadmierne ich stosowanie może spowodować odwrotny skutek, dlatego najlepiej poradzić się okulisty jakie wybrać krople.
Gdzie kupuje okulary Pan Hilary?
Na rynku dostępnych jest coraz więcej monitorów z filtrami chroniącymi oczy, natomiast nie są one do końca skuteczne. Dlatego warto pomyśleć o kupnie okularów ze szkłami antyrefleksyjnymi. Takie okulary można nosić jako „zerówki” lub korekcyjne. Szkła antyrefleksyjne odbijają promienie z monitora.
Nie tylko latem, ale także zimą okuliści zalecają noszenie okularów ze szkłami chroniącymi przed UV.
Kiedy zdecydujemy się na zakup szkieł zerowych, korekcyjnych czy też przeciwsłonecznych, lepiej nie kupować ich przypadkowo na straganie, w markecie czy od ulicznych sprzedawców. Najlepiej udać się do profesjonalnego salonu optycznego, w którym specjalista dobierze nam okulary odpowiednie do naszych potrzeb i parametrów. Co więcej, mamy gwarancję, że są one dobrej jakości.
Artykuł poleca salon optyczny z Poznania www.starskioptyk.pl