Olejowanie włosów olejkami stało się ostatnio bardzo modne, na rynku kosmetycznym wciąż pojawiają się nowe, coraz bardziej zaskakujące i egzotyczne olejki, mało jest jednak artykułów dotyczących samego procesu olejowania, mało kto rozwiewa wątpliwości i pytania dotyczące owego rytuału.
Olejowanie włosów olejkami stało się ostatnio bardzo modne, na rynku kosmetycznym wciąż pojawiają się nowe, coraz bardziej zaskakujące i egzotyczne olejki, mało jest jednak artykułów dotyczących samego procesu olejowania, mało kto rozwiewa wątpliwości i pytania dotyczące owego rytuału. W poniższym artykule postaramy się zatem krótko i treściwie odpowiedzieć na najważniejsze pojawiające się przy pielęgnacji włosów olejkami pytania.
1. Na czym właściwie polega olejowanie?
Olejowanie to po prostu odżywcza kuracja dla włosów z wykorzystaniem konkretnego, dostępnego na rynku olejku do włosów. Nakłada się go jak maseczkę do włosów, z tym ze olejkiem masujemy dodatkowo skórę głowy, by ją nawilżyć, odżywić i regenerować. To jak nawożenie ziemi aby wyrosły z niej dorodne plony. W tym wypadku włosy na Twojej głowie mają wyrosnąć zdrowe i piękne. Olej trzymamy na głowie dosyć długo- minimum to godzina, maksimum- cała noc.
2. Czy przed olejowaniem włosów muszę je umyć?
Nie, nie jest to konieczne, chyba że lubisz używać preparaty do układania włosów i Twoje kosmyki przed zabiegiem będą nieco sztywne i jakby„zapchane” lakierem, pianką bądź żelem do włosów. Wówczas najlepiej umyj włosy. Idealny przed takim zabiegiem byłby szampon oczyszczający, bo po takim preparacie włosy ładniej wchłoną drogocenne zawarte w olejku składniki. Po olejowaniu należy oczywiście umyć włosy (idealny będzie tu szampon bez SLS, bo nie zakłóci on działania oleju). To tak jak przy wykonywaniu maseczki do twarzy- jej nadmiar zawsze usuwamy ciepłą wodą lub tonikiem. Olejek należy potraktować podobnie.
3. Mam włosy przetłuszczające się. Czy mogę olejować włosy tłustym olejem?
Oczywiście że tak. Istnieje cała rzesza olejków, które przeznaczone są właśnie do włosów tłustych. Olejki te zawierają w swoim składzie substancje normalizujące działanie sebum, a zatem stosowane regularnie unormują prace gruczołów łojowych. Pozornie brzmi to paradoksalnie: tłuszcz na przetłuszczające się włosy. A jednak. Na tym polega olejowanie włosów.
4. Jaki olejek do włosów mam wybrać?
Na rynku istnieje cała gama olejów do włosów, większość z nich ma wszechstronne zastosowanie, nadaje się również do spożywania i można używać ich w kuchni, nie tylko podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej zatem wybrać olej skupiając się na głównych jego właściwościach (jeśli mas np. tłuste włosy szukaj takich, które normalizują wydzielanie sebum) oraz taki, który będzie miał wszechstronne użycie. Jeśli z jakiegoś powodu będziesz niezadowolona z działania olejku z powodzeniem wykorzystasz go po prostu w kuchni.
5. Czy można łączyć ze sobą różne olejki?
Jak najbardziej. Wówczas potęguje się ich działanie. Jednak przy wyborze odpowiednich olejków najlepiej zdać się na firmy kosmetyczne, które mają w swej ofercie kilkuskładnikowe, dobrze dobrane i zbilansowane oleje.
Powodzenia!