Kijki trekkingowe w góry – dlaczego warto? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kijki trekkingowe w góry – dlaczego warto?

8 maja 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Skompletowanie sprzętu potrzebnego na wyprawę w góry, może być nie lada wyzwaniem. Sprzęt sportowy, bidony, termosy. pojemniki na jedzenie, kuchenka turystyczna, śpiwór, namiot i plecak, w który to wszystko zapakujemy lub w przypadku namiotu i sprzętu sportowego – przymocujemy. Do tego dochodzi jeszcze specjalistyczna odzież i obuwie sportowe. Sprawdzamy producentów, oglądamy zdjęcia, czytamy opinie i porównujemy ceny. Zależy nam , żeby sprzęt czynił chodzenie po górach bardziej bezpieczne i wygodne i żeby służył nam jak najdłużej. Coraz częściej, podstawowym wyposażeniem dla osób wybierających się w góry, są kijki trekkingowe. Dzieje się tak dlatego, że sprzęt ten ułatwia bezpieczne pokonywanie trasy i niesie dodatkowe korzyści dla naszego zdrowia. Przyjrzyjmy się zaletom użytkowania kijków trekkingowych w górach.

 

Dlaczego warto zabrać kijki trekkingowe w góry?

Kijkom trekkingowych ufa coraz więcej podróżników. Chodzenia z nimi próbują nawet ci, którzy przez lata zdobywali szczyty bez nich. Chodzenie po górach z kijkami trekkingowymi ułatwia pokonywanie trudnych szlaków. Dzięki nim, łatwiej jest utrzymać równowagę na nierównym bądź śliskim podłożu i co za tym idzie, uchronić się przed kontuzją. Ponadto ważne dla zdrowia jest to, że opierając dłonie na kijkach rozkładamy ciężar, dzięki czemu kolana, stawy i plecy, na które założony jest zwykle ciężki plecak, zostają częściowo odciążone. Nałożenie na kijki specjalnych talerzyków śnieżnych, ułatwia poruszanie się po śniegu. Kijki trekkingowe składane są łatwe do transportowania. Po złożeniu, z łatwością zmieścimy je w plecaku. Przy przenoszeniu kijków warto nałożyć też osłony, które ochronią końcówki kijków przed zniszczeniem.

Jakie kijki trekkingowe w góry wybrać?

Przed wyborem kijków trekkingowych w góry, niezbędne jest przeanalizowanie naszych potrzeb i oczekiwań w stosunku do sprzętu. Weźmy pod uwagę wytrzymałość, która w przypadku użytkowania kijków do chodzenia po górach, musi być wysoka. Przede wszystkim warto zainwestować w solidny sprzęt, który nie zawiedzie nas podczas pierwszej wyprawy. Jednym z najlepszych materiałów będzie zatem twarde aluminium. Długość kijków jest zazwyczaj regulowana i dobiera się ją do wzrostu. W dopasowaniu długości kijków pomoże nam tabela rozmiarów, ewentualne zmiany mające ułatwić wędrówkę, możemy wprowadzać na szlaku, w trakcie wyprawy. Warto zwrócić uwagę na to, czy do kijków dołączone są w zestawie talerzyki letnie i zimowe, ułatwiające przeprawę przez piasek lub śnieg. Innym, ważnym elementem, jeśli wybieramy powierzchnie skaliste, są osłony ochraniające groty kijków. Dużą zaletą kijków trekkingowych jest amortyzator, najczęściej znajdujący się w dolnej części kijka. Jeśli chodzi o rękojeści, mogą one być wykonane z korka lub z pianki. Najlepiej sprawują się zwykle te profilowane. Ważne jest też, aby odpowiednio wyregulować znajdujące się przy rękojeściach paski.

Chodzenie z kijkami trekkingowymi

Oprócz rodzaju kijków trekkingowych, niezwykle ważna jest technika ich użytkowania. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż nieodpowiednie ich stosowanie może spowodować więcej złego, niż dobrego, możemy m.in. nabawić się kontuzji. Stosowanie kijków trekkingowych zwiększa zakres pracy rąk, w porównaniu z tradycyjnym marszem. Dzięki temu, kończyny górne przekazują część obciążenia bagażu kijkom. Chodzenie z kijkami bardzo pozytywnie wpływa na kręgosłup, który dzięki nim jest częściowo odciążony i wyprostowany. Prezentacje właściwej techniki chodzenia z kijkami trekkingowymi znajdziemy na specjalnych filmikach zamieszczanych w internecie.Nie zapominajmy, że trekking z kijkami, jak każdy inny sport, wymaga odpowiedniego przygotowania w postaci rozgrzewki.

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz