Kiedy warto zgłosić się do obesitologa na konsultację?

3 lutego 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Otyłość to choroba przewlekła mająca różne podłoże. Proces skutecznego leczenia otyłości wymaga ustalenia tych przyczyn i wdrożenia odpowiedniego postępowania. Konsultacja obesitologiczna pozwoli na wykonanie niezbędnych pomiarów ciała, badań laboratoryjnych oraz ustalenie planu leczenia. Kiedy warto zdecydować się na wizytę u obesitologa?

awokado

Obesitolog – specjalista od leczenia otyłości

Jak wynika z badań, otyłość stanowi przyczynę ponad 200 chorób i zaburzeń, z którymi boryka się współczesny człowiek. Lekarzem, który skutecznie wspomoże walkę z otyłością jest obesitolog. Jednak takiej specjalizacji w medycynie jeszcze nie ma, dlatego poszukiwania skutecznej pomocy należy zacząć u lekarza rodzinnego lub internisty. Bywa, że to właśnie oni zajmują się zagadnieniem otyłości, ale czasem będzie to endokrynolog czy diabetolog. Gdy już trafimy w odpowiednie ręce, możemy liczyć na kompleksową opiekę profilaktyczną, diagnostyczną czy terapeutyczną.

Trzeba tu zaznaczyć, że otyłość często wymaga interwencji interdyscyplinarnej, bo wiążą się z nią zarówno czynniki genetyczne, jak i immunologiczne czy endokrynologiczne, a często i psychologiczne. Może to oznaczać konieczność odwiedzenia lekarzy wielu specjalności. Jeśli jednak będziemy pod opieką obesitologa, wszystkie te wizyty będą miały na celu jak najefektywniejsze postawienie diagnozy i wdrożenie postępowania leczniczego.

Wskazania do wizyty u obesitologa

Nadwaga rzadko kiedy skłania do konsultacji obesitologicznej. Zauważamy inne dolegliwości, typu podwyższoną glukozę we krwi czy podwyższone ciśnienie. To dobrze, bo te często okazują się skutkiem nadwagi czy otyłości, z którą długotrwałe nic nie robiliśmy. Podobne dolegliwości i choroby jak hipercholesterolemia, miażdżyca, zwyrodnienia, choroby kręgosłupa, bóle kolan i innych stawów to często skutki nadmiaru tkanki tłuszczowej.

W takich sytuacjach zgłaszamy się do lekarza i tam często po raz pierwszy określa on wskaźnik BMI, czyli iloraz masy ciała do wzrostu. O otyłości mówimy, gdy wskaźnik ten przekracza wartość 30 lub 27, kiedy dodatkowo obecne już są wymienione wyżej powikłania związane z nadmierną wagą. Jeśli sami zdecydujemy się obliczyć swoje BMI i otrzymamy takie wartości, powinniśmy uznać to za sygnał, że czas udać się do lekarza. Tym bardziej, jeśli towarzyszą temu niepokojące objawy mogące wskazywać na powyższe choroby.

Co może nam dać wizyta u obesitologa?

W wielu przypadkach współpraca z obesitologiem, a tym samym utrata wagi to najskuteczniejsze antidotum na choroby również te utrzymujące się przewlekle. To najlepsza profilaktyka przeciw wystąpieniu wielu z nich. Współczesne metody redukcji wagi nie ograniczają się jedynie do intensywnych ćwiczeń i restrykcyjnej diety. Z pomocą przychodzi też farmakologia. Przykładowo samo wdrożenie leków na tarczycę może już przyczynić się do redukcji wagi. Na rynku dostępne są też leki, które bezpośrednio ukierunkowane są na problem otyłości i ich efektem jest utrata masy ciała nawet o 10% w ciągu roku. Warunkiem skutecznego leczenia jest jednak współpraca pacjenta i przestrzeganie zaleceń specjalistów, którzy go prowadzą.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://onlinerecepta.pl/product/konsultacja-leczenie-otylosci/

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...