Kiedy warto udać się do endokrynologa i jakie choroby leczy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Kiedy warto udać się do endokrynologa i jakie choroby leczy?

6 lutego 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wiele schorzeń daje wyraźne objawy, dzięki czemu łatwo jest je zdiagnozować i tym samym wprowadzić terapię. Niekiedy jednak zdarza się, że odczuwamy różnego rodzaju dolegliwości, których zdiagnozowanie bywa dość kłopotliwe. Wówczas często szukamy przyczyn u kolejnych specjalistów lub tłumaczymy sobie dany stan uwarunkowaniem wrodzonym. Tymczasem za występowanie wielu dolegliwości odpowiedzialne są hormony oraz gruczoły, które je wytwarzają. Ich prawidłowość pomoże określić endokrynolog, który tym samym może rozwiązać wiele dokuczliwych problemów istniejących niekiedy od lat.

endokrynolog

Kim jest endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz specjalizujący się w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, ich zaburzeniami i chorobami wywołanymi wskutek występujących dysfunkcji. To takie struktury jak tarczyca, przytarczyce, przysadka, podwzgórze, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra. Ich zadaniem jest wydzielanie odpowiednich hormonów. Endokrynolog zajmuje się więc również występowaniem tych substancji w niedomiarze lub nadmiarze, co zazwyczaj powoduje różnego rodzaju dolegliwości.

Często zdarza się, że zaburzenia pracy gruczołów hormonalnych skutkują występowaniem objawów podobnych do innych, poważnych chorób i zaburzeń. Bywa tak np. w przypadku trudności z zajściem w ciążę. Często za nieskuteczne starania się o zapłodnienie odpowiada niedoczynność tarczycy. Endokrynolog to specjalista, który pomoże unormować poziom hormonów i doprowadzi do rozwiązania wielu zdrowotnych problemów.

Kiedy warto udać się do endokrynologa?

Niezależnie od rodzaju problemu zdrowotnego w jego pozbyciu się kluczowe jest wyeliminowanie przyczyny. Leczenie i działania objawowe pomogą jedynie na pewien czas, a dolegliwość zapewne powróci. Endokrynolog to specjalista, do którego warto udać się w przypadku nagłego przyrostu lub spadku masy ciała, zbyt wysokiego lub niskiego libido, nadpotliwości, uderzeń gorąca czy występowania obrzęków. Przyczyny endokrynologiczne miewa też obfity trądzik, nadmierne owłosienie, duża pobudliwość i ciągła senność, bóle głowy czy wypadanie włosów.

Endokrynolog to specjalista, który może pomóc kobietom w zaburzeniach miesiączkowania, krwawieniu z dróg rodnych, w okresie menopauzy, przy problemach z utrzymaniem ciąży oraz cierpiącym na bóle piersi czy mlekotok. U mężczyzn jest to specjalista zalecany w czasie andropauzy. Wykwalifikowany endokrynolog to również lekarz, do którego powinny udać się dzieci w przypadku przedwczesnego dojrzewania, zaburzeń proporcji czy nadmiernego lub zahamowanego wzrostu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.ceglana-cardio.pl/endokrynolog/.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz, który zdiagnozuje i wdroży leczenie chorób tarczycy, takich jak nadczynność, niedoczynność, guzy czy choroba Hashimoto oraz schorzenia przytarczyc, w tym niedoczynność, nadczynność, tężyczka i zespół Albrighta. Endokrynolog zajmuje się również cukrzycą, guzami trzustki, różnymi dolegliwościami przysadki mózgowej i chorobami nadnerczy.

Specjalista w zakresie endokrynologii zdiagnozuje i podejmie leczenie chorób gonad. To różnego rodzaju zaburzenia miesiączkowania i dojrzewania, andropauza i menopauza, ale też niepłodność związana z zaburzeniami hormonalnymi, depresja wynikająca z niedoboru hormonów, ginekomastia i takie przypadłości, jak łysienie, nadmierne owłosienie czy obfity trądzik.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Bolące oczy
Chciałam podzielić się moimi doświadczeniami z kliniką okulistyczną Libermedic. W ciągu ostatniego roku odwiedziłam...
Operacja laserem na oku - obawy...
Dr Kołodziejski z klinik Libermedic przeprowadził u mnie rewelacyjną laserową korekcję wzroku!...
Jak często się badać?
W mojej firmie kadrowa tego bardzo pilnuje, trzeba co roku mieć świeże badania...
Metylowane witaminy
Witamina to witamina, a dla mnie to podejrzane takie określanie dodatkowe, żeby tylko więcej zarobić...