Kiedy warto rozpocząć leczenie niepłodności?

13 marca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Problem niepłodności dotyczy coraz więcej par w Polsce. Ma on nie tylko wymiar typowo medyczny, ale także, a raczej przede wszystkim wymiar emocjonalny i psychiczny. Dla większości osób bowiem przedłużające się starania o dziecko stanowią źródło stresu, niepewności, a nawet lęku. Nic dziwnego, że leczenie niepłodności to rozwiązanie poszukiwane i przykuwające uwagę. Jest realnym sposobem na zrealizowanie marzenia o upragnionym potomku. Zastanawiasz się od czego zacząć poszukiwania pomocy lub na co zwrócić uwagę? Mamy dla Ciebie garść potrzebnych informacji.

Niepłodność – jakie badania warto zrobić?

Trafna diagnoza to pierwszy ważny krok w drodze do realizacji marzenia o dziecku. Pozwala na określenie źródła problemu i na sformułowanie odpowiedniej terapii. Na szczęście obecnie medycyna oferuje nam w tym zakresie naprawdę skuteczne rozwiązania. Każde leczenie niepłodności poprzedza natomiast szereg badań, na podstawie których specjaliści formułują diagnozę i dopasowują do niej konkretny sposób postępowania terapeutycznego. Od czego jednak zacząć?

Jak się okazuje, nie musimy wiedzieć, jakie są przyczyny niepłodności, czy też jaki protokół postępowania obowiązuje w konkretnym przypadku. Wszystkiego dowiemy się podczas pierwszej wizyty u lekarza specjalisty. Jak sprawdzisz np. na https://ginvita.pl/, lekarz przeprowadzi z Wami (na wizytę najczęściej powinni stawić się oboje partnerzy) wywiad medyczny, dzięki któremu pozyska wiele istotnych informacji, w tym tych dotyczących starań się o dziecko, stanu Waszego zdrowia, czy historii dotychczas podejmowanego leczenia. Pierwsza wizyta będzie również okazją do tego, aby zadać pytania lekarzowi.

Co istotne, często okazuje się, że do tematu leczenia niepłodności należy podejść interdyscyplinarnie. Konieczna może być wizyta u innego lekarza specjalisty, np. endokrynologa, czy tez współpraca z dietetykiem bądź lekarzem specjalizującym się w leczeniu otyłości. Na https://ginvita.pl/personel/ poznaliśmy takich właśnie ekspertów, którzy czuwają zarówno nad diagnostyką, jak i całym przebiegiem leczenia niepłodności.

Czy problemy z zajściem w ciążę to już powód do niepokoju?

O niepłodności możemy zacząć myśleć w sytuacji, gdy pomimo regularnego współżycia przez okres 12 miesięcy, bez stosowania antykoncepcji, kobieta nie zajdzie w ciążę. Przyjmuje się, że to właśnie po około roku starań o potomstwo możemy nieco się zaniepokoić i podjąć kroki w celu znalezienia przyczyn takiego stanu oraz rozpoczęcia właściwego leczenia.

Pierwszy, ważny krok to tutaj z pewnością znalezienie dobrego specjalisty. Ten udzieli nam odpowiedzi na szereg pojawiających się pytań, co pozwoli rozwiać niepewność i wpłynie na ograniczenie naszego stresu. Lekarz opowie nam również o dostępnych procedurach medycznych i praktykach realizowanych w leczeniu niepłodności, a wcześniej w dedykowanej diagnostyce. Ta obejmować będzie zarówno pogłębiony wywiad medyczny, jak i szereg badań.

Główne problemy będące przyczyną niepłodności kobiet to te związane z owulacją i zaburzeniami hormonalnymi. Czasem konieczne jest wykonanie badania drożności jajowodów. Z kolei u mężczyzn problemy z płodnością wynikają najczęściej z obniżonych parametrów nasienia.

Niepłodność- najczęstsze przyczyny u kobiet

Każda para jest inna. Każda historia starań się o dziecko także. Dlatego specjaliści zawsze indywidualnie podchodzą do konkretnego problemu leczenia niepłodności. Jeśli oczekujesz skuteczności w leczeniu i ukierunkowanej, specjalistycznej diagnostyki, która może wyraźnie przyspieszyć procedury realizowane w leczeniu niepłodności, nie wykonuj badań na własna ręką, a jedynie w porozumieniu z lekarzem. Ten, na podstawie wywiadu oraz historii ewentualnego dotychczasowego leczenia najlepiej określi, jaki rodzaj badań dostarczy potrzebnych informacji.

W przypadku kobiet są to najczęściej mamy do czynienie z badaniami endokrynologicznymi, które mają zidentyfikować ewentualne zaburzenia gospodarki hormonalnej. Inne rozwiązania to tutaj m.in. badania identyfikujące zaburzenia immunologiczne, czy też ocena rezerwy jajnikowej. U panów diagnostyka standardowo rozpoczyna się od rozszerzonego badania nasienia.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz