Skóra jest zwierciadłem stanu naszego organizmu. Dzięki niej komunikujemy się ze światem, poczynając od jej reakcji na zmienną temperaturę otoczenia, aż do informacji o naszym stanie zdrowia, która niejako „wypisana” jest na skórze.Dbając o nią musimy pamiętać o właściwym odżywianiu i odpowiednio do typu skóry dobranej pielęgnacji.Podstawą pielęgnacji jest jednak zawsze oczyszczanie skóry.Skóra źle oczyszczona z makijażu, kurzu, potu, łoju, a także z obumarłych komórek naskórka staje się szara i szybciej się starzeje.
Oczyszczanie skóry to pojęcie szerokie.Dotyczy mycia skóry twarzy, demakijażu, jak również głębszego oczyszczania, czyli złuszczania naskórka. Oczyszczanie musi być zawsze odpowiednio dobrane do rodzaju cery. Preparaty idealne dla jednego rodzaju skóry mogą okazać się nieodpowiednie, a nawet szkodliwe dla innego.
Mycie twarzy
Podstawą oczyszczania jest mycie twarzy. Najlepiej myć ją wodą w połączeniu ze środkiem do mycia twarzy. Jest ich mnóstwo i trzeba wybrać preparat odpowiedni dla swojego typu skóry ( są to żele,emulsje,kremy,olejki itd.). Po rozprowadzeniu preparatu na twarzy kolistymi ruchami ,masujemy skórę a następnie zmywamy wodą z pomocą ręczniczka z mikrofibry ( dodatkowe oczyszczanie). Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie do oczyszczania skóry twarzy mydła, niszczy ono bowiem tłuszczową barierę ochronną naskórka. Konsekwencją tego jest nadmierna suchość , uczucię ściągania oraz zaczerwienie skóry. Zabiegiem”uspokajającym”skórę po myciu jest zawsze nałożenie toniku(przywraca naturalne ph i przygotowuje do właściwej pielęgnacji). Doskonałym naturalnym tonikiem jest np.woda kokosowa firmy Vivalife-nawet dla skóry bardzo wrażliwej.
Demakijaż oczu i skóry
Oprócz dobrze dobranego preparatu do demakijażu ważna jest też technika jego wykonania. Wykonuje się go bardzo delikatnie.Zaczynamy od demakijażu oczu. Najlepiej nałożyć płatek kosmetyczny nasączony preparatem do demakijażu na oko i pozostawić go na kilkadziesiąt sekund, aby rozpuścić makijaż.Płatek przesuwamy delikatnie od zewnątrz oka do wewnątrz.Nie pocieramy oka,demakijaż musi być delikatny.Demakijaż skóry twarzy wykonujemy mleczkiem(skóra sucha) lub płynem micelarnym(skóra normalna i mieszana). Preparaty gęste ( mleczko,śmietanka)najlepiej nałożyć na dłonie, a następnie ruchami kolistymi rozprowadzić na skórze twarzy.Potem nadmiar ściągnąc płatkiem. Żaden preparat do demakijażu nie gwarantuje jednak idealnego zmycia twarzy.Po demakijażu zawsze myjemy twarz wodą wraz ze środkiem do mycia twarzy.
Głębokie oczyszczanie, czyli złuszczanie
Złuszczanie zewnętrznej warstwy naskórka jest doskonałym uzupełnieniem poprzednich etapów oczyszczania.To najlepsza metoda rewitalizacji skóry. Skóra po tym zabiegu ma ładniejszy koloryt, jest lepiej ukrwiona i wygląda młodziej. Poprzez usuwanie obumarłych komórek zostają pobudzone do namnażania komórki skóry właściwej. Złuszczanie peelingami dostępnymi w drogeriach i aptekach to najprostsza metoda , należy jednak pamiętać o dopasowaniu ich do rodzaju cery. Do skóry tłustej najlepsze są peelingi ziarniste, złuszczające skórę mechanicznie. Zawierają one sproszkowane łupiny nasion.W przypadku cery normalnej i mieszanej najlepiej używać peelingów ziarnistych z syntetycznymi kuleczkami. Złuszczają one skórę delikatniej. Skóra sucha jest z reguły cienka i delikatna. Należy ją złuszczać bardzo łagodnie. Najlepsze są tu peelingi enzymatyczne lub typu gommage.