Kiedy najlepiej myć zęby?

28 czerwca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pora, w jakiej myje się zęby wydawać by się mogła błahą kwestią. Jest jednak zupełnie inaczej! To, kiedy użyjesz, bądź nie, szczoteczki i pasty jest niezwykle ważne. Czy znasz zalecenia stomatologów, by jak najlepiej dbać o zdrowie swoich zębów? Czy świadomie podchodzisz do higieny jamy ustnej? Przekonaj się.

Woman brushing her teeth

 

Myć zęby rano czy wieczorem?

Po przebudzeniu w Twoich ustach znajduje się ogromna ilość bakterii, którym nic nie przeszkadzało podczas nocnej aktywności. Z tego powodu umycie zębów po śnie jest ważne.

Dokładne wyszczotkowanie zębów przed śniadaniem efektywnie usuwa płytkę bakteryjną. Jeśli więc zdecydujesz się umyć zęby przed posiłkiem a nie po, po jego zakończeniu warto przepłukać usta wodą w celu usunięcia resztek pokarmu.

„Podczas snu zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, co skutkuje słabiej działającym mechanizmem zobojętnienia kwasów. A kwas jest wielkim wrogiem zębów – demineralizuje je i osłabia, zwiększając ich podatność na próchnicę” – podkreśla  lek. stom. Ewa Łuczyńska – Czekaj  z Centrum Stomatologii Rodzinnej AMIDENT w Krakowie. Przez te kilka godzin w nocy, bakterie w Twoich ustach mają wspaniałą pożywkę w postaci nieusuniętych przez Ciebie resztek pokarmowych. Bakterie są też odpowiedzialne za zapalenie dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust. Dlatego tak istotne jest umycie zębów po kolacji.

Brak pozbywania się płytki nazębnej, po jakimś czasie, skutkuje przekształcaniem się jej w kamień nazębny. A jego już nie tak łatwo usunąć zwykłym szczotkowaniem. Zatem umycie zębów i rano   i wieczorem jest wymaganym minimum, by zachować zdrowy ich stan.

Czy zęby należy myć po posiłkach?

Wiele osób przystępuje do szczotkowania zębów zaraz po skończeniu jedzenia. Robią to z przekonaniem, że tak postępują osoby dbające o zęby. To jednak błąd! Jeśli do szczotkowania zabierzesz się od razu po konsumpcji, w ten sposób wcierasz w zęby kwasy pochodzące z jedzenia i rozprowadzasz je po całej jamie ustnej. Podczas jedzenia i picia w Twoich ustach spada też poziom pH, który powraca do optymalnego poziomu dopiero po jakimś czasie.

Ślina pomaga obniżyć poziom tej kwasowości, dlatego mycie zębów zalecane jest dopiero po upływie 30 minut od posiłku. Do tego czasu warto przepłukać usta wodą lub przez kilkanaście minut żuć bezcukrową gumę do żucia (zwłaszcza tę zawierającą ksylitol – substytut sacharozy o właściwościach przeciwpróchniczych), co przyspieszy powrót pożądanego pH. Drugie rozwiązanie polecane jest tylko w wyjątkowych sytuacjach (jak np. brak dostępu do wody).

Jak często myć zęby?

Dwukrotne umycie zębów – rano i przed snem – w większości przypadków powinno być wystarczające. Zbyt częste używanie szczoteczki do zębów wcale nie jest dobre. Może to skutkować mechanicznym uszkodzeniem dziąseł lub zębów. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku można polecić osobom z tendencją do intensywnego odkładania się płytki nazębnej i kamienia, ze schorzeniami przyzębia czy stale utrzymującym się przykrym zapachem z ust. Powinien to jednak zalecić lekarz dentysta.

„Dzieciom natomiast warto zwrócić uwagę na mycie zębów po zjedzeniu słodyczy. Ze względu na niedostatecznie rozwinięte i zmineralizowane szkliwo ich zębów, są one bardziej wrażliwe na niekorzystne działanie czynników próchnicotwórczych” – zaleca lek. stom. Ewa Łuczyńska – Czekaj.

Pamiętaj także, że higiena jamy ustnej to nie tylko szczoteczka i pasta. Używaj nici dentystycznej, by oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Myj też język (szczoteczką lub specjalną skrobaczką), na którym znajduje się wiele bakterii. Zrób wszystko, by jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem.

Artykuł został przygotowany przez Centrum Stomatologii Rodzinnej AMIDENT w Krakowie.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.