Kiedy boli brzuch…. Przyczyny i objawy bólu brzucha

22 sierpnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Brzuch jest autonomicznym obszarem ciała, który z góry ograniczony jest dolną granicą żeber i przeponą, od dołu zaś kośćmi miednicy. Pojawiający się ból brzucha może dotyczyć wszystkich narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej, a także tych umiejscowionych w miednicy. Zdarza się, że ból, który odczuwany jest w brzuchu pochodzi z całkiem innej części ciała np. z nerek czy serca. W takiej sytuacji jest mowa o bólu rzutowanym, który jest bardzo niebezpieczny, gdyż trudno w takiej sytuacji o trafną diagnozę bez specjalistycznych badań.

bru

Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

Wszelkiego rodzaju bóle brzucha zazwyczaj są sygnałem, że w jego obrębie pojawił się stan zapalny. Tak organizm sygnalizuje np. zapalenie wyrostka robaczkowego. Dyskomfort w postaci bólu pojawia się także, gdy mamy do czynienia z rozdęciem pewnych narządów lub ich obrzęków, może być spowodowany także niedokrwieniem. Zdarza się, że ból brzucha pojawia się bez konkretnej przyczyny i jest wynikiem permanentnego stresu lub objawem nerwicy. Występuje on także w sytuacji zaprać, biegunki lub gdy chory cierpi na zespół jelita drażliwego.

Diagnoza – co trzeba wiedzieć o objawach?

Gdy pojawia się ból brzucha, przyczyny mogą być bardzo różne. I choć nie zawsze konieczna jest wizyta u doktora, to są jednak takie sytuacje, które wymagają pilnej lub natychmiastowej interwencji lekarskiej. Z lekarzem na pewno należy się skonsultować:

  • Gdy ból brzucha jest stały i utrzymuje się dłużej niż 2 godziny
  • Gdy bóle brzucha powracają w okresie całej doby
  • Gdy istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do ich charakteru

Natomiast szybkiej interwencji pogotowia wymagają sytuacje:

  • Gdy towarzyszą mu inne objawy np. temperatura, ból w okolicach serca, osłabienie itp.
  • Gdy ból brzucha nastąpi po urazie, gdyż może być on sygnałem, że pojawił się krwotok wewnętrzny.
  • Ból czy skurcze brzucha zlokalizowane są z prawej strony
  • Chory wymiotuje krwią albo żółcią
  • Ból brzucha pojawia się w ciąży, gdyż może on sugerować poronienie lub np. przedwczesny poród.
  • Wtedy gdy pojawia się ból brzucha, przyczyny należy szukać w silnym zatruciu np. substancją chemiczną.

Lekarz, w czasie pierwszego kontaktu gdy pojawią się bóle brzucha, przyczyny będzie szukał za pomocą badania fizykalnego. Najważniejsze są bowiem informacje na temat tego jaki rodzaj bólu występuje, czy są to skurcze brzucha, czy ból ostry, przeszywający itp. oraz w jakiej części brzucha jest zlokalizowany. I tak np. ostry ból, który pojawia się nagle, może świadczyć o tym, że również nagła jest przyczyna i może być nią np. utkniecie kamienia w drogach żółciowych.

Bardzo ważna jest również lokalizacja bólu. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, początkowo dolegliwości dotyczą środkowej części brzucha, a potem stopniowo obejmują jego dolną część, po prawej stronie. Zmiana lokalizacji bólu, w tym wypadku wiąże się z narastającym procesem chorobowym. Natomiast ból zlokalizowany w okolicach prawego nadżebrza, który jest silny i kłujący może sugerować kamice żółciową.

O tym, co może być przyczyną bólu brzucha, bardzo często świadczy też stopień jego natężenia, jak również to czy jest stały i zmienny. Nie bez znaczenia jest także długość jego trwania, oraz czy jest ciągły. Bóle, które są wywołane stanem zapalnym zazwyczaj ulegają nasileniu przy kaszlu czy kichania. Zdarza się, że towarzyszy im także podwyższona temperatura, wymioty oraz biegunka, które mogą świadczyć o zwykłej infekcji przewodu pokarmowego lub być objawem groźnej choroby.

Gdy samo badanie fizykalne nie wystarczy

Gdy pojawiają się bóle brzucha, przyczyny nie są jednoznaczne, a lekarz, uzna, że samo badanie fizykalne i wywiad nie wystarczy lub także gdy zdecyduje się pogłębić swoją diagnozę, zleci nam badania dodatkowe. Najczęściej przeprowadzane są one w warunkach szpitalnych. Należą do nich badania obrazowe takie jak USG czy tomografia, a także badania laboratoryjne krwi oraz moczu. Zdarza się, że konieczna jest skrajnych przypadkach konieczna jest diagnoza operacyjna –laparaskopowa.

Ważne informacje

Wiele istotnych informacji na temat bólu brzucha, tego co mogą oznaczać skurcze brzucha, jakie są przyczyny i objawy, można znaleźć na różnego rodzaju portalach informacyjnych (www.nabolbrzucha.pl/bol-i-skurcze-brzucha/przyczyny.html). Można znaleźć tam wiele cennych i niezwykle ważnych informacji na temat tego, co robić gdy boli brzuch, jakie są najczęstsze przyczyny i objawy różnych poważnych chorób, które rozpoczynają się od takiej, z pozoru błahej dolegliwości. Jednym z polecanych portali jest serwis nabolbrzucha.pl. Zamieszone tam informacje są wiarygodne i opisane prostym, przystępnym językiem, tak, by zwykły człowiek, bez przygotowania medycznego mógł zasięgnąć fachowej rady. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej profesjonalny serwis nie zastąpi wizyty u lekarza.