Wizyty w saunie wpływają pozytywnie na zdrowie, dlatego wiele osób regularnie bierze udział w saunowych sesjach. W takich pomieszczeniach panuje bardzo wysoka temperatura i niska lub wysoka wilgotność. Dzięki takim warunkom z organizmu wydalane są toksyny i szkodliwe substancje. W zależności od budowy i sposobu działania sauny, sesja trwa od kilku do kilkunastu minut.
Najpopularniejszy typ sauny – sauna sucha
Sauna sucha jest klasyczną wersją sauny, gdzie temperatura osiąga 100 st. C, a wilgotność jest niezwykle niska (około 10%). W saunach tego typu montuje się specjalny piec z gorącymi kamieniami, które polewa się wodą w trakcje sesji. Z wizyty w saunie suchej można korzystać jedynie raz w tygodniu, z racji panujących wewnątrz warunków. Sesja trwa do 12 minut. Kategorią sauny suchej jest sauna szwedzka. Pomieszczenie jest zbudowane z drewna, a w sesjach mogą brać udział osoby zmagające się z chorobami stawów. Z sauny fińskiej bez problemu mogą natomiast korzystać osoby po zawale serca, jeśli od zabiegu upłynęło więcej niż pół roku. Wersją „soft” klasycznej sauny jest biosauna, w której temperatura waha się między 40 a 60 st. C, a wilgotność osiąga 25%. Sesje wzbogacone są o aromaterapię. Wizyta w tego rodzaju pomieszczeniu może trwać do 30 minut. Dla osób zainteresowanych instalacją sauny w domu, interesujące będzie to, że na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli, których montaż trwa około godziny. Szeroki wybór suchej sauny dostępny jest na: homegarden.com.pl. Firma proponuje produkty zaufanych producentów, którzy tworzą asortyment najwyższej jakości.
Sauna mokra – „łaźnia rzymska”
Alternatywą dla sauny suchej jest sauna mokra, która charakteryzuje się wysoką wilgotnością (do 100%). Temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż w saunie suchej i waha się między 45 a 60 st. C. Mechanizmem, na którym opiera się działanie sauny nie jest piec z kamieniami, ale parownik umieszczony przy posadzce. Wizyta w łaźni może trwać do 15 minut. Pomieszczenie wykonane jest z płytek ceramicznych, albo hartowanego szkła. Ciekawą odmianą sauny mokrej jest fitosauna czyli kąpiel ziołowo-parowa. Zabieg odbywa się w 200l beczce, w której temperatura pary sięga 45-50 st. C. Dodatkiem podczas sesji jest wywar z ziół. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie lubią korzystać z tradycyjnej sauny.
Sauna na podczerwień
Obecnie bardzo popularne są również sauny infrared, które nie są wyposażone w piec, ani w parownik, ale w lampy emitujące podczerwień. Takie pomieszczenie zostaje ogrzane do temperatury 50-60 st. C, a wilgotność wynosi 25%. Z racji stosunkowo niskiej temperatury, z sauny można korzystać codziennie.
Jak widać na rynku dostępnych jest wiele typów saun, które dopasowane są do różnych potrzeb użytkowników. Dużym plusem jest to, że kupno i zainstalowanie własnej sauny w łazience czy ogrodzie nie stanowi żadnego problemu. Sesje saunowe mają naprawdę wiele zalet i pozytywnie wpływają na organizm. Dzięki podniesieniu temperatury ciała, produkowane są krwinki odpornościowe, które neutralizują bakterie i wirusy. Ważne, by przestrzegać zasad uczestnictwa w zabiegach i nie przekraczać dozwolonej częstotliwości odbywania sesji.