Kangurowanie – bliskość i terapia! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kangurowanie – bliskość i terapia!

15 maja 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

15 maja obchodzony jest Światowy Dzień Kangurowania. Tego dnia na całym świecie w sposób szczególny promowana jest metoda przytulania noworodka „skóra do skóry” rodzica, która wspomaga leczenie wcześnie narodzony dzieci, a także budowanie rodzicielstwa bliskości. Ideę tę wspiera w Polsce m.in. program „EMOstrefy – blisko z tobą chcę być”. W jego ramach powstało już 38 specjalnych stref do kangurowania w 20 szpitalach w całym kraju.

Czym jest kangurowanie
Kangurowanie to sposób przytulania noworodka metodą „skóra do skóry”. Oznacza to, że dziecko przytulane jest nagą klatką piersiową do klatki piersiowej matki lub ojca. Dzięki temu słyszy ono bicie serca rodzica, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica. Poczucie bezpieczeństwa jakie zyskuje podczas przytulania, łagodzi także stres poporodowy.
Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, dzięki czemu zwiększa się ilość tlenu we krwi, poprawia jego parametry życiowe, ogranicza występowanie zaburzeń oddychania oraz ryzyka infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.
Co ciekawe, metoda kangurowania powstała właściwie przypadkowo. Za jej twórcę uważa się dr Edgara Reya Sanabrię, który w szpitalu w Bogocie z powodu braku personelu i odpowiedniego sprzętu medycznego polecił, aby noworodki były przytulane przez matki, głównie w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. W efekcie umieralność dzieci spadła o połowę, co dało początek badaniom dr Reya nad tą metodą. Dzięki jego publikacjom na ten temat metodę kangurowania upowszechniono na całym świecie.

EMOStrefy – Blisko z Tobą chcę być
„Blisko z Tobą chcę być” to program, stworzony przez markę EMOtopic z myślą o dzieciach i ich rodzicach, który wspiera kangurowanie oraz budowanie rodzicielstwa bliskości.
Mamy świadomość jak bardzo ta, bardzo prosta metoda, jaką jest kangurowanie, może pomóc w leczeniu najmniejszych dzieci. Dlatego jesteśmy jej zagorzałymi ambasadorami i postanowiliśmy wspierać rodziców i ich maleństwa w jej stosowaniu. – mówi Anna Hekkelstrand, koordynator programu – I dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na stworzenie w Polskich szpitalach EMOsterf, w których rodzice mogą w komfortowych warunkach kangurować swoje dzieci.
W ramach programu od 2016 r. w 20 szpitalach w całej Polsce utworzonych zostało 38 stref, w których na oddziałach neonatologicznych znalazły się specjalne fotele do kangurowania. Rodzice, wygodnie
w nich siedząc, mogą przez kilka godzin przytulać swoje dziecko.
Budowanie rodzicielstwa bliskości to jednak nie tylko pierwsze godziny i dni po narodzeniu. To długotrwały proces, który ma ogromne znaczenie zarówno dla dzieci jak i rodziców. Procentuje on także wtedy, gdy starsze dzieci trafiają do szpitala. Dlatego w ramach programu na oddziały dziecięce trafiły leżanki dla rodziców, którzy przebywają ze swoimi chorymi dziećmi.
Nie wszystkie szpitale dysponują odpowiednimi warunkami, aby wesprzeć rodziców, którzy czuwają przy łóżkach swoich dzieci czasami nawet kilka tygodni. Ponieważ ich obecność jest bardzo ważna dla procesu zdrowienia dziecka, chcieliśmy także im stworzyć nieco bardziej komfortowe warunki. – mówi Anna Hekkelstrand.

Kolejne EMOstrefy w całej Polsce
Marka EMOtopic planuje otwarcie kolejnych EMOstref, które zostaną wyposażone zarówno w fotele do kangurowania jak i leżanki dla rodziców. Ponadto istniejące już EMOstrefy będą sukcesywnie wyposażane w nowy sprzęt. A ponieważ rodzicielstwo bliskości budowane jest także poza szpitalem, organizatorzy postanowili wesprzeć rodziców na dalszych etapach życia noworodków. Dlatego w tym roku uruchomiony został pilotażowy program EMOstref plenerowych. W wybranych parkach w Polsce staną specjalne ławeczki przeznaczone dla rodziców małych dzieci. Stworzą one w miejscach publicznych intymne warunki do tego, aby rodzic mógł nakarmić, przewinąć i przytulić dziecko. Zadaszone i osłonięte z boków ławeczki wyposażone w wygodny fotel i przewijak na początek staną w trzech miastach.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz