Kamica żółciowa. Jakie prawidłowo rozpoznać chorobę?
Kamica pęcherzyka żółciowego jest dość powszechną chorobą, która może dotyczyć około 20 proc. populacji Europy Zachodniej. Choć czasem przez wiele lat może nie dawać niemal żadnych objawów, kamicy żółciowej mogą towarzyszyć również dokuczliwe dolegliwości.
Kamica pęcherzyka żółciowego polega na występowaniu w pęcherzyku żółciowym złogów zbudowanych głównie z substancji chemicznych. W normalnych warunkach rozpuszczają się one w żółci, a następnie są usuwane do przewodu pokarmowego, jednak przy nadmiernym zagęszczeniu żółci dochodzi do wytrącania się tych substancji w drogach żółciowych.
Złogi przybierają postać kamieni, które najczęściej są zbudowane z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych oraz białek – występujących w różnych proporcjach. Złogi powstają zazwyczaj w pęcherzyku żółciowym i nazywa się je wtedy kamicą pęcherzykową.
Jak często występuje i co przyczynia się do rozwoju kamicy?
Jak wspomniano, kamica żółciowa jest stosunkowo powszechną chorobą, z którą może borykać się nawet co piąty mieszkaniec Europy Zachodniej. Częstość występowania kamicy wzrasta wraz z wiekiem. W przypadku osób do 40. roku życia odsetek chorych wynosi około 15-18 proc., natomiast w grupie osób powyżej 60. roku życia sięga on nawet 50 proc. Co więcej, w każdej grupie wiekowej choroba 4 czy nawet 5 razy częściej dotyka kobiet.
Jednak odpowiedni wiek i płeć nie są jedynymi czynnikami ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju kamicy żółciowej. Wśród pozostałych wymienia się także czynniki hormonalne, w tym liczne ciąże, predyspozycje genetyczne, cukrzycę, otyłość czy zażywanie niektórych leków.
Objawy kamicy żółciowej
Niekiedy kamienie obecne w pęcherzyku żółciowym nie dają o sobie znać przez wiele lat. Niemniej zdecydowanie częstszym objawem jest kolka żółciowa opisywana jako nagły, ostry, bardzo silny, promieniujący ból o charakterze napadowym zlokalizowany w nadbrzuszu.
Kolka żółciowa, z którą zmaga się około 75-80 proc. chorych, zwykle spowodowana jest częściowym lub całkowitym zatkaniem przez kamień żółciowy przewodu pęcherzykowego. Kolka pojawia się epizodycznie, zazwyczaj po obfitym, tłustym posiłku, jednak może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Niekiedy towarzyszą jej również inne dolegliwości, takie jak uczucie niepokoju, nadmierna potliwość, a ponadto nudności oraz wymioty.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów?
Jeśli kolka występowała już wcześniej i ustępowała samoistnie lub po zażyciu leków, a także nie towarzyszą jej żadne dodatkowe objawy, możemy sięgnąć po dostępne w aptekach leki o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym, lecz najlepiej te polecone przez lekarza.
W przypadku pojawienia się dolegliwości pierwszy raz lub w sytuacji nasilenia się objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wskazaniem do niezwłocznej wizyty w gabinecie będą też różne niepokojące symptomy, takie jak gorączka, dreszcze i uporczywe wymioty.