Kalkulator BMI – oblicz prawidłową wagę | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kalkulator BMI – oblicz prawidłową wagę

24 maja 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Chcesz wiedzieć, czy Twoja budowa ciała mieści się w normie, czy może pora na to, by lepiej o siebie zadbać? Sprawdź, co to jest wskaźnik BMI, w jaki sposób go obliczyć i jak traktować otrzymany wynik.

Czym jest wskaźnik BMI?

Body Mass Index to parametr pozwalający określić stosunek masy ciała do wzrostu. Dzięki niemu każdy jest w stanie oszacować, czy jego waga jest prawidłowa. Wszelkie odchylenia powinny być impulsem do tego, by przyjrzeć się swojej diecie oraz trybowi życia.

Autorem wyliczeń BMI jest belgijski matematyk, statystyk Lambert Adolphe Jacques Quételet. Dostrzegł on zależność między masą a wzrostem człowieka i uznał, że możliwe jest znalezienie prostego wzoru na to, by sprawdzić, czy masa danej osoby jest właściwa.

Wzór na BMI, jak to obliczyć?

Działanie jest bardzo proste. Wystarczy wartość swojego wzrostu w metrach podnieść do kwadratu, a przez otrzymany wynik podzielić wagę w kilogramach.

BMI = masa : wzrost w metrach²

Jeśli zatem dana osoba ma 1,80 m wzrostu i waży 86 kg, jej wyliczenie będzie wyglądać następująco:

1,8 x 1,8 = 3,24

86 : 3,24 = 26,54

Wskaźnik BMI w tym przykładzie wynosi 26,54.

Kalkulator BMI online

Kalkulator BMI (Body Mass Index), czyli indeks masy ciała to narzędzie, dzięki któremu można samodzielnie sprawdzić, czy masa ciała jest prawidłowa. Nie jest tu wymagana umiejętność wykonywania działań, nie ma ryzyka błędu. Wystarczy na stronie internetowej wpisać wzrost oraz wagę, a system poda Ci wynik.

Jakie są normy BMI?

Kiedy już znasz swoje BMI, to co dalej? Zweryfikuj je z normami ustalonymi przez WHO:

poniżej 16 – wygłodzenie

16 – 16,99 – wychudzenie

17 – 18,49 – niedowaga

18,5 – 24,99 – waga prawidłowa

25 – 29,99 – nadwaga

30 – 34,99 – otyłość I stopnia

35 – 39,99 – otyłość II stopnia

powyżej 40 – otyłość III stopnia

Wszystkie wartości wykraczające poza normę 18,5 – 24,99 sugerują, że należy lepiej przyjrzeć się swojemu zdrowiu i zadbać o siebie.

Jak sprawdzić BMI dla dzieci?

Pamiętaj, że tradycyjna kalkulacja nie powinna być stosowana w przypadku dzieci! Kontrola prawidłowej masy ciała i wzrostu do 18 roku życia odbywa się za pomocą siatek centylowych. Są to wykresy, które można znaleźć w każdej książeczce zdrowia. Można je także wyszukać online. Należy sprawdzić, w którym centylu znajduje się dziecko pod względem wzrostu, a w którym pod względem wagi. Jeśli w obu przypadkach jest to ten sam przedział, nie ma powodów do obaw. Rozbieżności, szczególnie te znaczące, warto skonsultować z pediatrą.

Waga osób starszych i trenujących

Wskaźnik BMI jest dość surowy oraz bezwzględny. Nie bierze pod uwagę żadnych istotnych czynników, które mają wpływ na sumaryczną masę ludzkiego ciała. Dlatego zarówno w przypadku seniorów, jak i sportowców, kontrola masy ciała powinna się odbywać za pomocą innych metod.

Podobnie w przypadku seniorów. Wraz z wiekiem spada gęstość naszych kości. Wynik BMI może być zatem prawidłowy, pomimo występującej nadwagi, która szczególnie w tym wieku stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Jeśli chodzi o sportowców, tu warto zwrócić uwagę na ciężar masy mięśniowej. Często zdarza się, że ktoś chcąc się odchudzić, zaczyna intensywnie trenować. Dostrzega poprawę swojej sylwetki, lecz waga się nie zmienia, a może nawet wzrastać. Dzieje się tak w wyniku przyrostu tkanki mięśniowej, która jest ciężka. BMI dobrze zbudowanej, proporcjonalnej, lecz mocno umięśnionej osoby może błędnie wskazywać na nadwagę lub nawet otyłość.

W przypadku osób starszych oraz sportowców najlepiej jest dokonać analizy składu ciała. Można je wykonać w gabinecie dietetyka lub w niektórych gabinetach lekarskich, siłowniach, klubach fitness. Badanie takie określa procentową zawartość mięśni, tłuszczu i wody w danym organizmie.

Nieprawidłowy wynik BMI i co dalej?

Warto pamiętać, że ta kalkulacja ma charakter wstępny, niczego nie przesądza. Jeśli wynik jest niepokojący, to sygnał, by zwrócić uwagę na swoją dietę.

Ruch oraz zdrowe odżywianie są kluczowe w procesie dążenia do prawidłowej masy ciała, która będzie adekwatna do wzrostu, wieku i aktywności fizycznej.

Wyraźne odchylenia od normy dobrze jest również skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Być może niezbędne będzie wykonanie pewnych badań, celem wykluczenia problemów zdrowotnych. Nieprawidłowa waga może bowiem być objawem różnorodnych schorzeń lub je powodować.

Nadwaga to częsta przyczyna cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób układu krążenia, oddechowego, kostno – stawowego, a także psychicznego. Niedowaga zaś może powodować zaburzenia hormonalne, anemię, niedobór witamin i wartości mineralnych, łysienie, problemy z koncentracją, pamięcią, samooceną.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak podlewać kwiaty w domu?
Też tak robię. Zdarza mi się niestety niektóre przelać, jeśli się zapomnę...
Dom w stodole?
Bardzo mi się podobają takie odnowione budynki, zwłaszcza jeśli został zachowany dawny styl. Uwielbiam...
Na czym dobrze wyglądają kwiatowe m…
Bardzo podobają mi się kwiatowe motywy na obrusach. No i na zastawie stołowej,...
Najpopularniejsi autorzy ostatnich …
Zachwycił mnie Michał Śmielak. Jego znakomite thrillery pochłaniam z wypiekami na twarzy.