Joga na stres – rodzaje i poradnik jak ćwiczyć jogę
Sednem filozofii jest złapanie równowagi między aspektem fizycznym, a duchowym. Praktykowanie Jogi pozwala nam na wsłuchiwanie się we własne ciało.
Wiele aspektów codziennie wpływa na negatywne zdrowie psychiczne i fizyczne, np. intensywna praca, chaos codzienny, nieregularny tryb życia, etc. Joga pozwala nam na osiągnięciu wewnętrznego spokoju i zniwelowaniu skutków stresu. Lepsze ukrwienie organów, które uzyskuje się dzięki asanom oraz efektywniejsze oddychanie i koncentracja prowadzą do osiągnięcia wewnętrznego.
Techniki relaksacyjne w momentach stresu:
Istnieje bardzo wiele technik umożliwiających rozluźnienie. Dzięki rozluźnieniu i relaksacji uzyskujemy również lepszy kontakt z ciałem. Jedne metody są bardziej „fizyczne” inne skupiają się na działaniu wyobraźni, czasami zawierają elementy hipnozy.
Techniki relaksacyjne – mają za zdanie rozpoznanie wzrostu napięcia i szybkie uwolnienie się od niego.
Relaksacja progresywna Jacobsona – polega na napinaniu, a następnie na rozluźnianiu części całego ciała. Jest to jedna z technik, która przez mięśnie działa na umysł. Ma w sobie elementy fizyczne. Od tej techniki poleca się naukę relaksacji.
Trening autogenny Shulza – technika relaksacji neuromięśniowej, polegającej na wywołaniu poprzez autosugestię doznań podobnych do stanu hipnozy oraz wewnętrznej medytacji. Polega na odczuwaniu ciepła i ciężkości w kolejnych partiach mięśni.
Relaksacja Bensona – wprowadza element kontrolowania uwagi. Osoba zestresowana siada w wygodnej pozycji i skupia się na wolnym i rytmicznym oddychaniu. Każdy wdech połączony jest z powtarzaniem słów niemających znaczenia. Taki zabieg można by porównać do działania mantry – wypowiadane dźwięki powodują drgania krtani, które uwalniają w organizmie człowieka hormony, dzięki którym osoba czuje się spokojna i odprężona. Taka technika relaksacji polecana jest wszystkim ludziom nie tylko sportowcom. Łatwo jest jej się nauczyć, jest bardzo ceniona, ponieważ nie zajmuje dużo czasu i ułatwia koncentrację uwagi.
Przykładowa relaksacja:
Napnij bardzo mocno pewną grupę mięśni by były możliwie najbardziej ściśnięte. Zalecane jest zaczynanie od dolnych partii ciała, czyli mięśnie śródstopia, następnie łydki, zginacze, uda, pośladki i tak ku górze. Utrzymuj je w stanie napięcia prze kilka sekund. Następnie rozluźnij do stanu sprzed ćwiczenia.
Główną zaletą ćwiczenia jest to, że rozluźniasz je świadomie, i starasz się to zrobić jak najlepiej. Progresywną relaksację mięśniową, w zależności od potrzeb, można stosować tylko do jednej grupy mięśni lub do wszystkich. Po to, aby zobaczyć jak działa ta technika zaciśnij pięść najmocniej jak potrafisz, trzymaj ją w ten sposób kilka sekund a następnie rozluźnij mięśnie do stanu sprzed ćwiczenia i jeszcze raz – świadomie rozluźnij najbardziej jak potrafisz. Po skończeniu ćwiczenia odczujesz głęboką relaksację mięśni. Stosujemy 3-4 razy w tygodniu.
Jest wiele technik relaksacyjnych, ja wymieniłam tylko kilka, lecz na pewno gdy już znajdziesz odpowiednią dla siebie, będziesz mógł samodzielnie wprowadzać się w trans medytacji. (W razie gdybyś nie mogła znaleźć odpowiedniej dla siebie to proszę o kontakt w prywatnej wiadomości, na pewno postaram się Tobie pomóc). Najlepsza z pewnością jest relaksacja prowadzona przez inną osobę, natomiast jeśli nie ma takiej możliwości, warto włączyć nagranie relaksacyjne i spróbować tak zwanego skanowania ciała, które polega na koncentracji na poszczególnych elementach ciała i przechodzenie do kolejnych tak ja ma to miejsce w relaksacji Jacobsona jednak bez napinania i rozluźniania, a jedynie za pomocą koncentracji i obserwacji.
zobacz również:
-
Joga śmiechu – czyli śmiechoterapia dla zdrowia
-
Joga – skuteczny sposób na walkę ze stresem
-
Mata do jogi – na co zwrócić uwagę przy wyborze
- Joga – praktyczne ćwiczenia