Joanna Rudniańska: Hania i Hania | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Joanna Rudniańska: Hania i Hania

11 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Joanna Rudniańska: Hania i Hania

Nowe wydanie książki Muchomora „XY” z 2012 roku. Niezwykła, poetycka opowieść o bliźniaczkach, rozdzielonych tuż po urodzeniu, które trafiają do polskiej i do żydowskiej rodziny. Tak zastaje je II wojna światowa.  Ich odmienne losy splatają się ze sobą pokazując młodemu czytelnikowi w prosty i piękny sposób, że wszyscy ludzie są równi.

Fragment wywiadu z Tygodnika Powszechnego z autorką, której matka była pierwowzorem obu Hań.

Dziennikarz: W finale książki, w której Holokaust wyznacza kierunek opowieści, pojawia się dedykacja „Baśń tę poświęcam pamięci pewnej dziewczynki, Hani Rotwandówny, która, w pewnym sensie, była zarówno Hanią X, jak i Hanią Y. A gdy dorosła, została moją mamą”.

J.R: Bohaterkami książki są bliźniaczki, obie mają na imię Hania, jedną adoptuje rodzina żydowska, drugą polska. W tej książce opisuję tamten majątek w Mężeninie, bo to było miejsce, gdzie przyjeżdżali i Żydzi, i nie-Żydzi. A dopiero po napisaniu książki dotarło do mnie, że losy tej żydowskiej Hani mogła podzielić moja mama. Bo jak Niemcy ustanowili getto, to babcia uważała, że mama powinna tam iść, bo jej ojciec był Żydem. Ten pomysł wybił jej z głowy właśnie Korczak.”

Joanna Rudniańska urodzona w 1948 roku polska pisarka, z wykształcenia matematyczka. Zasłynęła z powieści o Holokauście pt. „Kotka Brygidy” którą skierowała wprost do dzieci. W 2007 roku została uhonorowana Głównym Wyróżnieniem Literackim w konkursie Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY. Jest także laureatką m.in. Międzynarodowej Nagrody imienia Janusza Korczaka, do której nominowana została za książkę „Rok smoka”.  Za tę samą książkę otrzymała również nagrodę Książka Roku 1991. Inne pozycje napisane przez autorkę to m.in.: „RuRu”, „Sny o Hiroszimie”, „Bajka o Wojnie”.

Ewa Beniak-Haremska – ur. w 1973 roku w Łodzi. Malarka, ilustratorka, graficzka. Rysunek i malarstwo studiowała w Rzymie we Włoszech, w trybie indywidualnym, pod okiem mistrza, wedle starych reguł edukacji artystycznej. Zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci, m.in.: „Listy do A„, „Złoty Ptak. Baśnie perskie„, „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” i wiele innych. Niektóre tytuły otrzymały prestiżowe wyróżnienia, m.in. takie jak wpis na listę White Rawens 2020, nominację do nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2019, nominację Lokomotywy w kategorii Obraz 2018, nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Najlepsza Książka Roku 2019, nominację w plebiscycie Książka Roku 2019. Prace ilustratorki można oglądać na stronie: www.ewabeniak.com

Książkę poleca Wydawnictwo Muchomor

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...