„Jesteś kimś więcej niż myślisz” i „Jesteś kimś więcej niż myślisz – dla nastolatków”
Jesteś kimś więcej niż myślisz – dla nastolatków – Lisa M. Schab
• Zaakceptuj to, kim jesteś
• Zbuduj poczucie własnej wartości
• Odkryj swoje pasje i przekonania
• Przestań porównywać się z innymi
• Osiągnij to, czego pragniesz
• Zostaw niepewność za sobą
Każdy człowiek, bez wyjątku, przychodzi na ten świat, mając wartość i znaczenie. Absolutnie każdy. Również ty.
Zdrowa samoocena oznacza, że masz silne poczucie własnej wartości. Rozumiesz i akceptujesz swoje słabości, a także doceniasz swoje mocne strony i cieszysz się nimi. Mając zdrową samoocenę, uznajesz wrodzoną wartość każdego człowieka – w tym również siebie.
Wielu z nas nadmiernie koncentruje się na swoich niedoskonałościach. To błąd! Ważne jest zrozumienie, że wszyscy jesteśmy wartościowi. Każdy z nas ma wspaniałe, wyjątkowe cechy – po prostu ich nie dostrzegamy i nie cenimy, ponieważ skupiamy się na tym, czego w sobie nie lubimy. Wyolbrzymiamy swoje wady i niedoskonałości, a bagatelizujemy zalety i osiągnięcia. To rzutuje na nasze ogólne nastawienie – wobec relacji z ludźmi, własnych dokonań, własnych działań – niczym chmura, która nieustannie rzuca na nas swój cień.
Jak zmienić takie nastawienie – jak przegonić chmury samokrytyki i odkryć własną wartość? Jest to szczególnie istotne w okresie dorastania, kiedy samoocena spada. Nastolatki często zmagają się z niepokojem, niewiarą w siebie, samokrytyką, stresem, nadmiernym zamartwianiem i innymi przytłaczającymi emocjami. Do tego dochodzą presja ze strony rówieśników, obawa przed oceną innych czy trudności w szkole. Wszystko to składa się na trudną do zniesienia mieszankę emocji i znacząco obniża samoocenę, wpływając na każdą sferę życia.
Niniejszy poradnik, napisany lekkim i bezpośrednim językiem, jest naszpikowany ćwiczeniami, przykładami i wskazówkami. Pomoże ci odkryć twoją wrodzoną wartość, wzmocnić poczucie własnej wartości i uwierzyć w siebie. W rezultacie będziesz podejmować racjonalne decyzje, zbudujesz zdrową samoocenę, nauczysz się akceptować swoje słabości oraz doceniać mocne strony. Zrozumiesz, że jesteś wyjątkową i wartościową osobą dokładnie taki, jaki jesteś.
Rekomendacje:
W wieku nastoletnim najważniejszym zadaniem rozwojowym jest odkrywanie własnej tożsamości. Młody człowiek poszukuje odpowiedzi na pytanie, kim jest, poznaje własne możliwości i ograniczenia, próbuje radzić sobie z tym, co trudne. Zdrowa samoocena to jeden z fundamentów zrównoważonego Ja, a dzięki zamieszczonym w tej książce praktycznym i kreatywnym ćwiczeniom oraz inspirującym opowieściom nastolatek może zgłębiać historię swojego życia, rozwijać osobowość i walczyć o istotne dla siebie wartości.
Monika Kalinowska
autorka bloga monikapsycholog.pl
Pytania: „Kim jestem?” i „Kim chcę być?”, mierzenie się z opinią innych, presja otoczenia, zniekształcony przez media obraz rzeczywistości – można się w tym wszystkim pogubić, zwątpić w siebie i w swoje prawdziwe Ja. Cieszę się, że powstała książka, która krok po kroku, ćwiczenie po ćwiczeniu, wspiera młodych ludzi w procesie budowania poczucia własnej wartości i odkrywania niezwykle ważnej prawdy: „Jesteś wartościowy w tym, kim jesteś, i taki, jaki jesteś”. Lektura poradnika jest podróżą w głąb siebie, która pomaga w przeżywaniu życia w zgodzie ze sobą i własnymi wartościami. Polecam tę podróż każdemu.
Paulina Jarecka
psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, autorka bloga Dzieciecapsychologia.pl
***
O autorce:
Lisa M. Schab – licencjonowana kliniczna pracownica socjalna. Prowadzi prywatną praktykę w Chicago. Jest autorką kilkunastu poradników dla dzieci, nastolatków i dorosłych, w tym książek Lęk i zamartwianie się u nastolatków i Beyond the blues. Prowadzi warsztaty z zakresu samopomocy dla laików, a także seminaria szkoleniowe dla specjalistów. Jest członkinią National Association of Social Workers oraz National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders.
Patronat: Edukowisko, Dziecięca Psychologia, Zdrowa Głowa, Opsychologii, Monika Kalinowska Psycholog
***
Jesteś kimś więcej niż myślisz – Glenn R. Schiraldi
• Zaakceptuj i doceń siebie
• Uwolnij się od samokrytyki
• Żyj w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami
• Zbuduj zdrowe i stabilne poczucie własnej wartości
• Zaakceptuj i doceń siebie
• Uwolnij się od samokrytyki
• Żyj w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami
• Zbuduj zdrowe i stabilne poczucie własnej wartości
Zdrowe i stabilne poczucie własnej wartości jest w zasięgu możliwości każdego człowieka – bez względu na to, jak trudną drogę ma za sobą.
„Nic mi nie wychodzi”, „Nie jestem wystarczająco dobra”, „To mnie przerasta” –automatyczne myśli naznaczone samokrytycyzmem mają ogromny wpływ nie tylko na nasz nastrój, ale przede wszystkim na poczucie własnej wartości. Nadmierne skupianie się na własnych niedoskonałościach i potknięciach rzutuje na każdą sferę naszego życia. Blokuje nasze działania, zniechęca do podejmowania samodzielnych decyzji, prowadzi do wycofywania się z zamierzonych planów w poczuciu, że i tak nie podołamy ich realizacji. Jest przyczyną stresu, przesadnej koncentracji na problemach i nadwrażliwości na krytykę. A to, jak postrzegamy samych siebie, znacząco wpływa na nasze relacje z ludźmi oraz na poczucie satysfakcji, zadowolenia i szczęścia.
Jeżeli masz skłonność do samokrytyki, kwestionowania własnych umiejętności lub ciągłego porównywania się z innymi, to najwyższa pora przyjrzeć się temu, jak traktujesz siebie – aby to zmienić.
Niniejszy poradnik pomoże ci w pełni zaakceptować i docenić siebie, wraz z twoimi niedoskonałościami i słabościami. Uwolnisz się od zwątpienia, odkryjesz swoje mocne strony, spojrzysz na siebie z troską i empatią. Zrozumiesz, że samokrytyka oparta na porównaniach z innymi nie jest dobrą miarą twojej prawdziwej wartości.
Opisane w książce techniki i ćwiczenia pozwolą ci wykonać milowy krok w kierunku zmiany podejścia do siebie. Dzięki nim odkryjesz swoją wrodzoną wartość, dowiesz się, jak wyjść poza własne ograniczenia, i spojrzysz na siebie w całej swej złożoności z życzliwością i współczuciem, które stanowi doskonałe antidotum na samokrytykę. W poradniku znajdziesz także najnowszą wiedzę na temat plastyczności ludzkiego mózgu oraz informacje o tym, w jaki sposób sen, aktywność fizyczna i odżywianie oddziałują na twoje samopoczucie.
Lektura tej książki głęboko mnie wzruszyła. Jest to książka, która – jeśli tylko na to pozwolimy – na zawsze zmieni relację każdego z nas z samym sobą. Glenn Schiraldi, poprzez dziesiątki bardzo intymnych i przepięknych doświadczeń, prowadzi nas ku bardziej konstruktywnej relacji z naszymi najtrudniejszymi wewnętrznymi częściami. To książka o potędze akceptacji i zaangażowania. O budowaniu zaufania do samego siebie przy równoczesnym ograniczaniu zaufania do opowieści, jakie o każdym z nas snuje jego własny umysł. I o miłości do siebie, z której – wbrew temu, czego nas uczono – wynika tylko dobro.
Sabina Sadecka
terapeutka traumy, nauczycielka terapii ACT
współzałożycielka portalu Opsychologii.pl
Niniejsza książka to świetny przewodnik dla chcących się rozprawić z historią powątpiewania w siebie, we własne umiejętności czy możliwości działania. Autor omawia skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób, opierając się na najnowszej wiedzy z zakresu neuronauki, terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii skoncentrowanej na współczuciu. Proponuje mnóstwo narzędzi do pracy własnej z nieużytecznymi myślami i przekonaniami. Dla mnie ta książka stała się towarzyszką i źródłem licznych oddziaływań w zakresie poczucia własnej wartości. Pozwala lepiej poznać siebie, co prowadzi do pełniejszego i bogatszego życia dzięki samorozwojowi i trosce o siebie samego.
Barbara Ostrowska
psycholog, psychoterapeuta w Centrum Psychoterapii Integralnej w Poznaniu,
członek zarządu ACBS Polska
Nareszcie rozsądna książka na temat rozwijania zdrowego poczucia własnej wartości! Nie namawia czytelnika do tego, by czuł się lepszym od innych, ale pomaga mu okazywać samemu sobie życzliwość i współczucie z tego prostego powodu, że jest człowiekiem. Poczucie bezwarunkowej wartości własnej, które pozwalają wypracować zamieszczone w książce ćwiczenia, z pewnością zmieni na lepsze życie wielu osób.
dr Kristin Neff
profesor na University of Texas w Austin, badaczka samowspółczucia, autorka książki Jak być dobrym dla siebie
***
O autorze:
Dr Glenn R. Schiraldi pracował w dziale zarządzania stresem w Pentagonie, w International Critical Incident Stress Foundation oraz na University of Maryland, gdzie otrzymał między innymi nagrodę Outstanding Teaching Award. Jego talent pisarski został doceniony przez wiele czasopism, zarówno naukowych, jak i popularnych, w tym „The Washington Post”, „American Journal on Health Promotion”, „Mind/Body Health Review” oraz „International Stress and Tension Control Society Newsletter”. Doktor Schiraldi prowadzi na całym świecie szkolenia dotyczące różnych aspektów rezyliencji i traumy, nastawione na optymalizację stanu psychicznego i wydajności oraz na zapobieganie zaburzeniom związanym ze stresem i wspieranie wychodzenia z tych zaburzeń. Prowadzone przez niego na University of Maryland zajęcia z technik poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego przyczyniały się do wzrostu rezyliencji, poczucia własnej wartości, optymizmu i szczęścia, a także do redukcji objawów depresji, lęku i gniewu. Doktor Schiraldi jest autorem wielu książek, w tym: Siły rezyliencji, 10 prostych sposobów na poczucie własnej wartości, The post-traumatic stress disorder sourcebook oraz The adverse childhood experiences recovery workbook.
Patronat: Zdrowa Głowa, Opsychologii, Centrum Psychoterapii Integralnej w Poznaniu, Psychologiczne ciekawości